Skip to main content Skip to footer

Wzmacniacze / Przedwzmacniacze / Źródła cyfrowe

Aesthetix

Aesthetix – dziecko wyobraźni Jima White’a

Aesthetix stworzył Jim White – inżynier i miłośnik muzyki. W wieku 10 lat był już zagorzałym bywalcem koncertów muzycznych, a w wieku lat 13 stał się pilnym czytelnikiem i prenumeratorem audiofilskiego miesięcznika Stereophile. To były pierwsze oznaki pasji, która z czasem przerodziła się w pochłaniającą większość życia obsesję na punkcie muzyki i słuchania płyt winylowych.

Po dogłębnych studiach z fizyki, matematyki i elektrotechniki Jim doskonalił swoje umiejętności, znajdując w 1990 roku zatrudnienie w firmie Theta Digital. Jego współudział w tworzeniu słynnych urządzeń firmy Theta – przedwzmacniacza Casablanca oraz wzmacniacza mocy Dreadnaught, zapowiadało następne znakomite projekty. Płyty analogowe pozostały prawdziwą pasją Jima, więc w 1993 roku zaczął konstruować w swoim garażu potężny lampowy przedwzmacniacz gramofonowy. Przyjaciele audiofile, którzy mieli przyjemność posłuchać tego pierwszego, domowej roboty urządzenia, nakłonili Jima do budowy kolejnych. Tak narodziła się firma Aesthetix.

Efektem innowacyjnego projektowania i przywiązywania wielkiej wagi do jakości wykonania, stały się produkty tworzące serię Jupiter: przedwzmacniacz gramofonowy Io i przedwzmacniacz liniowy Callisto. Wkrótce stały się urządzeniami wzorcowymi w branży audio, zgarniając nagrody Golden Ear i Editor’s Choice. Potem pojawiła się seria Saturn, w ramach której firma zaoferowała pełną gamę urządzeń, od źródeł dźwięku to wzmacniaczy i do dziś została uhonorowana wieloma światowymi nagrodami i wyrazami uznania. Aesthetix rozwinął dystrybucję pełnej gamy swojego lampowego sprzętu hi-fi w 27 krajach. Każde urządzenie jest nadal pieczołowicie, ręcznie montowane przez utalentowanych techników w fabryce Aesthetix w Moorpark w stanie California.

 

Zasady projektowania urządzeń

Zerowe sprzężenie zwrotne
W żadnym z produktów Aesthetix nie stosuje się sprzężenia zwrotnego – metody używanej zazwyczaj do wyrównania charakterystyki źle zaprojektowanych urządzeń lub eliminacji innych niekorzystnych zjawisk. Obwody elektroniczne Aesthetix zaprojektowano pod kątem uzyskania dobrych parametrów bez uciekania się do sprzężenia zwrotnego. Jest to trudne wyzwanie, ale jego korzystne rezultaty są wyraźnie słyszalne.

Różnicowe wzmacnianie
Różnicowe układy wzmacniające są stosowane powszechnie – pomimo wysokiego kosztu – z uwagi na ich naturalne zalety, takie jak tłumienie sygnału współbieżnego i znaczna redukcja pętli uziemienia. Specjalną uwagę zwraca się przy tym na odpowiednią jakość komponentów pasywnych (rezystory, kondensatory, itp.) wzmacniaczy różnicowych, które mają bardzo istotny wpływ na jakość dźwięku i stabilną pracę wzmacniaczy.

Technika lampowa
Konstrukcje firmy Aesthetix, choć oparte przede wszystkim na lampach, nie są radykalne technicznie. Nie ma jednoznacznie najlepszych urządzeń wzmacniających. Lampy próżniowe, tranzystory bipolarne, tranzystory polowe – każde z tych rozwiązań ma swoje miejsce na rynku wzmacniaczy i każde może przynieść doskonałe rezultaty brzmieniowe pod warunkiem stworzenia odpowiednio dobrego projektu i starannego wykonania urządzenia. Mówi się często, że lampy są najlepiej dostosowane do wzmacniania i przetwarzania sygnałów audio, umożliwiając uzyskanie najbardziej neutralnego, pełnego i pozbawionego szorstkości dźwięku, jeśli tylko… zostaną odpowiednio zaimplementowane. Aesthetix stosuje również tranzystory i inne techniki, tam gdzie jest to właściwe – szczególnie w stabilizatorach zasilaczy i stopniach wyjściowych wzmacniaczy mocy.

Uniwersalność
Aesthetix dąży do tworzenia uniwersalnych produktów, które sprawdzą się bardzo dobrze w dowolnym miejscu na świecie, w niemal dowolnych warunkach działania i w każdym audiofilskim systemie. Osiąganie tak ambitnych celów jest możliwe dzięki wytwarzaniu urządzeń wyjątkowo niezawodnych, z przywiązywaniem szczególnej uwagi do projektu i integracji konstrukcji, w połączeniu z najwyższej jakości elementami, jak solidne układy zasilające.

Solidne układy zasilające
Staranny zaprojektowanie zasilacza ma kluczowe znaczenie, a wszystkie urządzenia Aesthetix posiadają rozbudowane układy zasilające. Niemal wszystkie zawierają zasilacze z dławikowymi (indukcyjnymi) wejściami, które są rzadko stosowane w sprzęcie audio ze względu na wysokie wymagania w zakresie precyzji wytwarzania, a także z powodu wysokiej ceny i wagi. Jednakże nic nie może zastąpić takich zasilaczy ze względu na ich zalety, takie jak lepsza stabilizacja, znacznie łatwiejsze obciążenie dla transformatorów, a co za tym idzie także redukcja przepięć i większa odporność na zakłócenia od częstotliwości radiowych. We wszystkich urządzeniach Aesthetix zastosowano dyskretną stabilizację obwodów audio oraz wykorzystano najwyższej jakości kondensatory elektrolityczne i foliowe. Każda wartość napięcia układu zasilającego jest w urządzeniach Aesthetix dokładnie stabilizowana, aby zapewnić niezmiennie wysoką jakość dźwięku, każdego dnia, niezależnie od parametrów prądu zmiennego dostarczanego z sieci.

Projektowanie płytek obwodów
Właściwe rozplanowanie i projekt płytek obwodów to także niezwykle istotne zagadnienie, pozwalające osiągnąć cele firmy Aesthetix przy tworzeniu urządzeń audio. Przykładowo, we wszystkich przedwzmacniaczach i wzmacniaczach mocy Aesthetix zastosowano osobne płytki obwodów dla lewego i prawego kanału – rozwiązanie zabezpieczające przed przesłuchami pomiędzy kanałami i poprawiające przestrzenność oraz rozmiary sceny dźwiękowej. Nawet pozornie drobne zmiany w rozplanowaniu płytki i przebiegu ścieżki sygnału mogą mieć poważny wpływ na jakość dźwięku i parametry urządzenia. Wielokrotnie powtarzane konstruowanie bardzo podobnych płytek jest codziennością w procesie projektowania, każda następna jest lepsza od poprzedniej.

Wytłumione, sztywne i piękne obudowy
Twórcy urządzeń Aesthetix przywiązują wyjątkową wagę do projektowania ich konstrukcji. Wymuszone warstwowe tłumienie, izolacja transformatorów i inne rozwiązania zostały użyte do obniżenia do minimum poziomu mechanicznych szumów i wibracji. Nieodłączną cechą produktów Aesthetix jest również atrakcyjny projekt wizualny, którego forma podąża za treścią, aby zyskać uznanie i sympatię przyszłych użytkowników, a także by stać się eleganckim elementem wystroju dowolnego pomieszczenia. Marka Aesthetix oferuje obecnie dwie linie produktów: serię Jupiter oraz serię Saturn.

Seria Jupiter
Seria Jupiter to prestiżowa linia urządzeń Aesthetix. Nie szczędzono wydatków aby osiągnąć najwyższą możliwą jakość dźwięku. Zasilacze w osobnych obudowach, elektromechaniczne regulatory głośności, ustawienia poziomu wzmocnienia sygnału i impedancji oraz zastosowanie najlepszych komponentów elektronicznych – określają charakter serii Jupiter. Linię Jupiter tworzą lampowy przedwzmacniacz gramofonowy Io i lampowy przedwzmacniacz liniowy Callisto.

Seria Saturn
Seria Saturn wywodzi się bezpośrednio z flagowej serii Jupiter. Zastosowano podobną topologię układów elektronicznych, lecz są to urządzenia w pojedynczych obudowach, z regulatorami głośności, impedancji i wzmocnienia opartymi na elementach elektronicznych. Wyposażono je także w pełne zdalne sterowanie. Na linię Saturn składają się: przedwzmacniacz Janus, lampowy przedwzmacniacz liniowy Calypso, lampowy przedwzmacniacz gramofonowy Rhea, wzmacniacz mocy Atlas, lampowy przetwornik cyfrowo-analogowy Pandora oraz odtwarzacz CD z lampowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, pod nazwą Romulus. Wszystkie urządzenia serii Saturn łączą w sobie: ciche i efektywne obwody elektroniczne audio, łatwość obsługi oraz znakomitą jakość wykonania:

 • Jeden pilot zdalnego sterowania może obsługiwać wszystkie funkcje jednego lub wszystkich urządzeń systemu.

 • Na wyświetlaczu, na przedniej ściance panelu urządzeń pokazywane są informacje o poziomie głośności, wzmocnienia sygnału, równowadze kanałów oraz impedancji.

 • Wyświetlacz pełni jednocześnie funkcję panelu dotykowego do sterowania wybranymi funkcjami.

 • Wszystkie urządzenia serii oferują możliwość włączenia lub wyłączenia wyświetlacza oraz diod wskazujących status poszczególnych funkcji. W trybie wyłączenia naciśnięcie dowolnego przycisku włącza wyświetlacz oraz diody na 5 sekund, po czym zostają wygaszone. Niebieskie diody LED oraz wyświetlacz zapewniają najniższy możliwy poziom szumów.

 • Dla zapewnienia największej uniwersalności i najwyższej jakości dźwięku urządzenia wyposażono zarówno w zbalansowane jak i niesymetryczne gniazda połączeniowe.

 • Rama obudowy i panele boczne anodowane i szczotkowane. Podstawa obudowy zintegrowana z przednią ścianką w celu zwiększenia sztywności.

 • Górna ścianka obudowy obojętna akustycznie, pozwalająca na łatwy dostęp do wnętrza urządzenia.

 • Transformatory zamknięte w obudowach ze stali nierdzewnej zapewniają, oprócz sztywności strukturalnej, także elektryczne i magnetyczne ekranowanie.

 • Przewody zasilające prądu zmiennego biegną poprzez wydzielony kanał z zamkniętego gniazda zasilającego do obudowy transformatora, redukując niepożądane szumy i poprawiając klarowność i dynamikę dźwięku.

 • Płytki obwodów audio przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy pochodzą z urządzeń serii Jupiter i są zaprojektowane i wykonane w układzie podwójnego mono, zapewniając znakomitą separację kanałów oraz wspaniałe kreowanie sceny dźwiękowej.

 • Wszystkie płytki układów elektronicznych łączone są przewodami o minimalnej długości, co zapewnia sprawny i niezawodny montaż urządzeń oraz maksymalne skrócenie ścieżki sygnału.

 • Konstrukcja zasilaczy wywodzi się z urządzeń serii Jupiter. Dwa oddzielne transformatory – jeden dostarczający zasilania dla żarników lamp, wymagających prądu o wysokim natężeniu i niskim napięciu, zaś drugi – dla układów półprzewodnikowych i elementów sterujących, wymagających prądu o niskim natężeniu i wysokim napięciu.

 • Dławikowe wejście zasilacza transformatora wysokonapięciowego. Wszystkie żarniki lamp stabilizowane prądem stałym.

 • W trybie czuwania lampy są wyłączone, lecz wszystkie obwody półprzewodnikowe pozostają zasilane. Zasilacz wysokonapięciowy zostaje ustawiony na poziomie powyżej normalnego zakresu sygnału prądu zmiennego w kondensatorach sprzęgających, zapewniając ich pracę w optymalnych warunkach. Po włączeniu urządzenia następuje stopniowe zwiększanie zasilania lamp aż do pełnej mocy, co poprawia ich charakterystykę oraz wydłuża żywotność.

 • Wszystkie obwody regulacyjne są sterowane mikroprocesorami. Przy normalnej pracy urządzenia (gdy użytkownik nie dokonuje żadnych regulacji i przełączeń poprzez elementy sterujące na przednim panelu lub poprzez zdalne sterowanie) procesor pozostaje w stanie „uśpienia”, Nie otrzymuje żadnych sygnałów sterujących, dopóki nie zostanie naciśnięty przycisk na przednim panelu lub pilocie zdalnego sterowania. Wtedy procesor „budzi się”, wykonuje polecenie i ponownie przechodzi w stan „uśpienia”.

 • Wszystkie produkty serii Saturn mogą być zamawiane w wersjach z czarnym lub srebrnym panelem przednim.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się jak używamy plików cookies w naszej Polityce Prywatności.