Skip to main content Skip to footer

Procesory / Wzmacniacze / Przedwzmacniacze

Trinnov Audio

Trinnov Audio – referencja w sali kinowej

Trinnov Audio produkuje referencyjne przedwzmacniacze i procesory dźwięku dookólnego z zastosowaniem własnych, innowacyjnych rozwiązań korekcji i optymalizacji akustyki głośników oraz pomieszczenia…

 

Trinnov Audio to grupa inżynierów, dla których jakość dźwięku to pasja. Koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań poprawiających jakość dźwięku na każdym etapie jego obróbki – na słuchaczu kończąc. Intensywne badania doprowadziły do kilku innowacyjnych rozwiązań oraz pięciu międzynarodowych patentów.

Koncepcja  optymalizacji akustycznej kolumn i pomieszczenia
Trinnov Optimizer to program opracowany dla procesorów Trinnov. W oparciu o zaawansowane pomiary prowadzi on do uzyskania NAJLEPSZEJ W KLASIE KOREKCJI AKUSTYCZNEJ POMIESZCZENIA I KOLUMN.

Analiza akustyczna
Częścią pakietu Trinnov Optimizer jest profesjonalny system pomiarowy, który pozwala na wielopunktową analizę akustyki i kolumn. Jej efektem jest szczegółowy raport przedstawiany w czytelnej formie pozwalającej użytkownikom na szybką ocenę najważniejszych informacji.

Automatyczna kompensacja
Po dokonaniu pomiarów, Trinnov Optimizer potrzebuje jedynie kilku sekund aby obliczyć wymaganą kompensację, niezależnie od komplikacji systemu. To właśnie prostota obsługi i wyjątkowa jakość efektów osiąganych przez nasz Trinnov Optimizer legły u podstaw reputacji jaką przez kilka lat Trinnov Audio zyskało wśród profesjonalistów na całym świecie.

Filtry SMART
Zamiast staromodnej analizy w czasie rzeczywistym oraz metody korekcji o 1/3 oktawy, Trinnov Optimizer korzysta z opartego o najnowsze technologie kompleksowego zestawu cyfrowych filtrów pozwalających osiągnąć najlepszą możliwą korekcję akustyki pomieszczenia i kolumn. Większość obecnych na rynku urządzeń analizuje osobno charakterystykę pomieszczenia odsłuchowego i kolumn po czym wprowadza odpowiednią poprawkę – osobno – dla tych obu elementów systemu. Trinnov Optimizer obejmuje obejmuje wszystkie istotne aspekty środowiska akustycznego w jednym podejściu. Diagnozuje problemy, poddaje je analizie krzyżowej a nastepnie wpowadza najwydajniejszą korekcję prowadzącą do najlepszego brzmienia.

Wszechstronne podejście
Odtwarzanie dźwięku to bardzo złożone zagadnienie. W zależności od potrzeb i zaawansowania użytkownika, Trinnov Optimizer może być traktowany jako prosty i łatwy w obsłudze system automatycznej kompensacji, albo jako niesłychanie wszechstronne i wydajne narzędzie wyposażone w możliwość zmiany wielu parametrów filtrów, tworzenia specjalistycznych wykresy, wprowadzania ręcznej korekty krzywych. A wszystkie te zmiany są przeliczane na bieżąco. Trinnov Optimizer pozwala osiągnąć rezultaty przekraczające wszystkie oczekiwanie.

Wyjątkowa technologia
Pakiet programowy obejmuje również inteligentny układ czterodrożnej półautomatycznej kalibracji aktywnej zwrotnicy, zaawansowany system kontroli basu orac – co najważniejsze – WYJĄTKOWY układ remapingu 3D i 2D opracowany prze firmę Trinnov. Pozwala on na odtwarzanie dźwięku wielokanałowego zgodnie z wymaganiami rynku profesjonalnego niezależnie od układu zainstalowanych kolumn. Ta opatentowana technologia jest oparta o badania firmy Trinnov w zakresie pola akustycznego i dźwięku 3D.

Rozwiązanie modułowe
Modułowa struktura programu Trinnov Optimizer pozwala na dostosowanie go do praktycznie wszystkich wymagań. W zależności od konfiguracji procesora może on wspierać do 64 kanałów i bez żadnych kłopotów współpracować z dowolną kombinacją głośników, zwrotnic i subwooferów.

Trinnov Audio – jak działa korekcja akustyki?
Trinnov Optimizer zaczyna od zjawisk akustycznych, które najbardziej wpływają na odbiór dźwięku a następnie stopniowo przechodzi do kwestii bardziej ogólnych. System ten łączy filtry IIR oraz FIR. Filtry IIR pozwalają na bardzo dokładną korekcję niskich tonów, zaś filtry FIR działają w pełnym zakresie pasma.

Korekcja wczesnych odbić
W celu wykrycia wczesnych odbić Trinnov Optimizer analizuje pomiary dokonane w domenie czas-częstotliwość. W zależności od ich amplitudy, częstotliwości, kierunku i czasu dotarcia, Trinnov Optimizer kompensuje je w pewnym zakresie, lub stara się unikać kompensacji. Po tym procesie, odpowiedź każdej kolumny jest ‘czysta’ od wczesnych odbić i może być skorygowana za pomocą technologii cyfrowej. Inne odbicia nie są korygowane.

Korekcja akustyki pomieszczenia
Na drugim etapie Trinnov Optimizer analizuje pomiary dokonane w domenie częstoliwości [analiza odpowiedzi systemu w stanie ustalonym].

Kompensacja modów – rezonansów własnych pomieszczenia [niskie tony]
Trinnov Optimizer identyfikuje mody pomieszczenia tam, gdzie mogą one wyraźnie wpływać na brzmienie, do około 300Hz. Następnie wprowadza odpowiedni filtr dla kompensacji każdego z nich.

Wygładzanie pogłosu [tony średnie i wysokie]
Trinnov Optimizer analizuje odpowiedź częstotliwościową pomieszczeń – związaną z pogłosem i jego zabarwieniem. Następnie stosuje kolejny filtr aby płynnie skompensować wykryte zmiany. Trinnov Optimizer potrafi rozpoznać zaburzenia, których nadmierna korekcja rodzi kolejne problemy. To właśnie dzięki temu osiągamy jak najbardziej naturalne brzmienie.

Trinnov Audio – Mikrofon 3D

Precyzyjny mikrofon pomiarowy to kluczowy element całego procesu kalibracji Trinnov. Zaawansowane algorytmy programu Trinnov Optimizer opierają swe działanie na bardzo dokładnych pomiarach akustyki oraz na możliwości zlokalizowania kolumn a także wykrycia wczesnych odbić. Trinnov Audio poświęciło wiele czasu na stworzenie precyzyjnego systemu pomiarowego, który pozwala zbierać dokładne informacje dotyczące przestrzennej lokalizacji źródeł dźwieku.

  • zaprojektowany i produkowany we Francji przez Trinnov Audio
  • 4 kapsuły w konfiguracji tetraedru
  • trójwymiarowa lokalizacja głośników i mapowanie kolumn
  • dane do indywidualnej kompensacji
  • odpowiedź częstotliwościowa: +/- 0,1dB w zakresie 20Kz – 24kHz +/-
    dokładność przestrzenna: +/- 2 w każdym kierunku

 

Aby to osiągnąć mikrofon składa się z 4 kapsuł rozmieszczonych na szczycie cienkich mosiężnych rurek, co pozwala wyeliminować dyfrakcję. Kapsuły są rozmieszczone w układzie szczytów czworościanu, co pozwala jednocześnie określać odległość, kierunek i wysokość źródła dźwięku. Aby osiągnąć jak największą dokładność, odpowiedzi ze wszystkich kapsuł są analizowane i porównywane rekurencyjnie, co pozwala wyizolować najlepsze dane i osiągnąć dokładność przestrzenną na poziomie +/- 2 w każdym kierunku. Płaska odpowiedź jest osiągana poprzez dokładną kontrolę jakości na etapie produkcji oraz indywidualne filtry kompensacyjne FIR. Każda kapsuła montowana w mikrofonie Trinnov jest mierzona i porównywana z wzorcem. Końcowy etap selekcji kapsuł polega na ocenie odpowiedzi modulacyjnej i odwzorowania szumu tła. Na etapie końcowym, tworzone są unikatowe pliki kompensacyjne, kóre pozwalają osiągnąć doskonałe wyrównanie odpowiedzi kapsuł i płaską krzywą odpowiedzi mikrofonu [+/- 0,1dB] w zakresie od 20Kz do 24kHz. Pliki kompensacyjne można zainstalować na każdym procesorze Trinnov po ściągnięciu ich z naszego serwera.

Kapsuły mikrofonu i ich przewody są ponumerowane od 1 do 4. Dioda LED w korpusie mikrofonu powinna być skierowana dokładnie w środek linii łączącej kolumny zanim rozpocznie się proces kalibracji. Mikrofon korzysta ze standardowej baterii 9V PP3 LR61. Inne zadanie diody polega na wskazaniu poziomu naładowania baterii.
Od wersji v8, mikrofony Trinnov są wyposażone w nowe przedwzmacniacze, które zapewniają lepszy stosunek sygnału do szumu i prowadzą do dokładniejszej kalibracji.

Trinnov Audio – mapowanie pozycji kolumn
Technologia mapowania akustycznego [Trinnov Remapping], z której korzysta Trinov Optimizer, oparta jest o możliwość obliczenia pola akustycznego tworzonego przez zestaw kolumn. Obliczenie to jest możliwe dzięki rozłożeniu pola akustycznego, dzięki transformacji Fouriera-Bessela, na określoną liczbę współczynników odpowiadających harmonikom sferycznym. Transformacja Fouriera jest często używana do analizy sygnału w domenie częstotliwości. Transformacja Fouriera-Bessela [zwana również transformacją Hankela] może być wykorzystana do analizy pola akustycznego w domenie czasu poprzez podzielenie go na sumę elementarnych układów promieniowania, funkcji nazywanych w matematyce harmonikami sferycznymi.
Funkcja tworząca obraz pola akustycznego w zależności od sygnału wejściowego nazywana jest ‘matrycą promieniowania’. W zapisie pseudomatematycznym wygląda to nastepująco: Sygnał Wejściowy x Matryca Promieniowania = Pole Alustyczne.

Prawdziwa matryca promieniowania
Trinnov Optimizer oblicza matrycę promieniowania realnego [ocenianego] systemu, innymi słowy: matrycę promieniowania odpowiadającą zmierzonej pozycji kolumn. To możliwe ponieważ Trinnov Optimizer zna dokładną pozycję kolumn w 3D. Matryca promieniowania realnego systemu pozwala następnie obliczyć parametry pola akustycznego tworzonego przez kolumny w zmierzonym ustawieniu.

Idealna matryca promieniowania
Z drugiej zaś strony, Trinnov Optimizer potrafi obliczyć matrycę promieniowania dla ‘referencyjnego’ ustawienia kolumn. Ta pozycja jest bowiem – niejako z definicji – łatwa do określenia. Otrzymana idealna matryca promieniowania pozwala stworzyć obraz idealnego pola akustycznego, które tworzyłyby kolumny ustawione w referencyjnej pozycji.

Matryca po mapowaniu
Ostatnim etapem jest znalezienie takiej korekty sygnału, która – po wprowadzeniu do sygnału wejściowego – pozwoli otrzymać idealne pole akustyczne tworzone przez kolumny w mierzonym ustawieniu. Dzieje się to poprzez odwrócenie prawdziwej matrycy promieniowania: Matryca po mapowaniu = Idealna Matryca Promieniowania x [Realna Matryca Promieniowania]-1

Podsumowanie
Matryca po mapowaniu jest obliczana raz [po dokonaniu pomiarów w konkretnym ustawieniu kolum] a nastepnie dodawana, w czasie rzeczywistym do sygnału wejściowego. Dzięki temu sygnał wyjściowy – docierający do kolumn – pozwala otrzymać referencyjne pole akustyczne.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się jak używamy plików cookies w naszej Polityce Prywatności.