Skip to main content Skip to footer

Benchmark

Benchmark AHB2

Benchmark AHB2 - wzmacniacz mocy

Najcichszy i najczystszy wzmacniacz mocy na świecie

Od pierwszego do ostatniego wata, żaden wzmacniacz mocy na świecie nie osiąga niższego poziomu szumów i mniejszych zniekształceń niż Benchmark AHB2. Przedstawiając tą rewolucyjną konstrukcję, Benchmark ustanowił nowy branżowy punkt odniesienia.

’Według moich pomiarów, AHB2 ma mniej szumu i zniekształceń niż jakikolwiek wzmacniacz, który w życiu mierzyłem.’ Bascom King, BHK Labs

’Jeżeli istnieje pogromca olbrzymów, jest nim właśnie ten wzmacniacz.', 'To jeden z najcichszych - jeżeli nie najcichszy - i najbardziej rozdzielczych wzmacniaczy, jakie słyszałem. Mimo, że nie miałem takiego zamiaru, poświęciłem długie godziny odsłuchów dla całego przekroju muzyki z mojej kolekcji. AHB2 jest wybitnie rozdzielczy i nieprzyzwoicie mocny.’ Hans Wetzel, SoundStage!

’Wzmacniacz Benchmark Media Systems AHB2 jest wyjątkowy. Jego jakość sięga granic możliwości tego, co moim zdaniem można wykazać w pomiarach. Poza tym, wielką moc zamknięto w małej obudowie, zwłaszcza po zmostkowaniu. To prawdziwy wzmacniacz wysokiej rozdzielczości.’ John Atkinson, Stereophile

Prawdziwa jakość wysokiej rozdzielczości

Wzmacniacz AHB2 jest idealnym partnerem dla odtwarzaczy Hi-Res. Pozwala on bowiem pokazać wszystkie detale muzyki bez maskowania ich szumem i zniekształceniami. Zakres dynamiki AHB2 wynosi 132dB. Jest więc on 10-30dB cichszy od obecnych na rynku najlepszych konstrukcji referencyjnych.

Odpowiedź częstotliwościowa AHB2 sięga ponad 200kHz. Ze wzmacniaczem tym można w ulubionych nagraniach odkryć wcześniej niesłyszalne detale i doświadczyć pełnię możliwości najnowszych formatów Hi-Res oferowaną przez 24-bitowe PCM i 1-bitowe DSD.

Przeżyj emocje

Zapisanych w najlepszych nagraniach Hi-Res emocji, można doświadczyć jedynie wtedy, kiedy wszystkie komponenty systemu audio są w stanie przekazać bez ograniczeń prawdziwą jakość zapisu wysokiej rozdzielczości. Najsłabszym ogniwem wielu systemów są wzmacniacze mocy. Są one zazwyczaj dobrze dopasowane do wymagań formatu CD, ale nie spełniają kryteriów współczesnego Hi-Res audio. W przeciwieństwie do nich, Benchmark AHB2 został skonstruowany w celu osiągnięcia prawdziwie wysokiej rozdzielczości.

’Najlepszy wzmacniacz stereofoniczny roku! Świetne detale, doskonała przejrzystość i trafione w punkt barwy połączone z poważnym wykopem!’ Ben Shyman, Home Theater Review

Koniec oczekiwań na lepszą amplifikację

Technologia konwersji cyfrowo-analogowej rozwija się znacznie szybciej niż technologia nowych wzmacniaczy mocy. Szum i zniekształcenia generowane na przykład przez przetwornik Benchmark DAC3 są o około 20-30dB niższe od szumu większości współczesnych wzmacniaczy wysokiej klasy. Do tej pory oznaczało to, że nie dało się usłyszeć pełni zalet przetwornika DAC2. Benchmark postanowił rozwiązać ten problem konstruując wzmacniacz dorównujący jakością przetwornikowi DAC3.

Całkowicie inny wzmacniacz mocy

Przegląd nowych technologii wzmocnienia pozwolił skupić uwagę na nowych rozwiązaniach. Jednym z nich był pomysł firmy THX, który idealnie spełniał założone wymagania. Wzmacniacz mocy Benchmark AHB2 wykorzystuje  opatentowaną technologię THX AAA™, która pozwala praktycznie wyeliminować wszystkie formy zniekształceń. W skrócie, polega ona na zastosowaniu wyprzedzenia w korekcji błędów, co pozwala wyeliminować zniekształcenia normalnie generowane przez stopień wyjściowy wzmacniacza. Żadne inne rozwiązanie obecne na rynku nie zbliża się nawet do czystości i potęgi brzmienia oferowanego przez AHB2.

Trudne kolumny nie są już trudne

Impedancja każdej pary kolumn przy niektórych częstotliwościach spada znacznie poniżej impedancji nominalnej. Wzmacniacz Benchmark AHB2 radzi sobie z tymi przesunięciami fazowymi i spadkami impedancji bez najmniejszego kłopotu. Nawet impedancja na poziomie 1,4Ω nie przeszkadza w napędzeniu kolumn do pełnej głośności. Większość wzmacniaczy w razie spadku impedancji generuje większe zniekształcenia. W odróżnieniu, system korekcji błędów AHB2 pozwala otrzymać na wyjściu sygnał pozbawiony zniekształceń. Benchmark AHB2 przy każdym obciążeniu nie generuje mierzalnych zniekształceń.

W poszukiwaniu wzmacniacza idealnego, firma Benchmark skupiła również uwagę na odpowiedzi częstotliwościowej, szumach wyjścia, natężeniu prądu wyjściowego, współczynniku tłumienia i trwałości urządzenia. W rezultacie powstał wzmacniacz wyróżniający się na tle konkurencji.

Czystość brzmienia przewyższająca klasę A

Benchmark AHB2 to liniowy wzmacniacz pod względem czystości brzmienia przewyższający nawet klasę A!. Żaden inny wzmacniacz nie osiąga tak niskiego poziomu zniekształceń i szumu. Ten niewielki i pasywnie chłodzony wzmacniacz potrafi  - po zmostkowaniu - dostarczyć 480W przy obciążeniu 6Ω przy zachowaniu odpowiedniej rezerwy na spadek impedancji. Jego sprawność energetyczna zaś bardziej przypomina wzmacniacze klasy D niż energochłonne konstrukcje klasy A.

Wysoki współczynnik tłumienia

Wzmacniacz mocy Benchmark AHB2 cechuje wysoki współczynnik tłumienia. Dzięki temu bas schodzi nisko i jest dobrze kontrolowany a odpowiedź częstotliwościowa jest absolutnie płaska nawet, jeżeli impedancja kolumn w dużym stopniu zależna jest od częstotliwości.

Duży prąd wyjściowy

Wzmacniacz Benchmark AHB2 jest w stanie dostarczyć do każdego kanału prąd o szczytowym natężeniu 29A. Tak duże natężenie prądu pozwala z łatwością wysterować nawet najbardziej wymagające kolumny. Precyzyjnie regulowany zasilacz wzmacniacza AHB2 pozwala zachować doskonałą czystość prądu wyjściowego o najwyższym natężeniu.

Zniekształcenia poniżej poziomu słyszalności

Wzmacniacz Benchmark AHB2 nie generuje słyszalnych zniekształceń. Nigdy. W większości systemów, zniekształcenia generowane przez wzmacniacz AHB2 nigdy nie przekraczają progu słyszalności, 0dB SPL. Oznacza to, że zniekształceń i szumu nie dałoby nie usłyszeć, nawet gdyby dało się je odtwarzać w trybie wyciszenia muzyki.

Wzmacniacz AHB2 pozwala przekroczyć ograniczenia związane z klasyczną topologią układów wzmacniających. Jest pierwszym krokiem na drodze do prawdziwego Hi-Res Audio.

’Test wzmacniacza Benchmark AHB2 przyniósł mi wiele radości. Mogę go szczerze zarekomendować wszystkim, którzy szukają najniższego szumu i najniższych zniekształceń generowanych przez wzmacniacz łatwy do słuchania i przejrzysty brzmieniowo.’ Frank Alles, Stereo Times

Ekstremalna jakość wymaga czasem radykalnego podejścia

Wzmacniacz Benchmark AHB2 różni się zasadniczo od innych wzmacniaczy mocy obecnych na rynku. Zastosowano w nim dwie nowe, opatentowane przez firmę THX, technologię korekcji błędów z wyprzedzeniem, które eliminują większość zniekształceń generowanych zwykle przez wzmacniacze mocy. Zasilacz AHB2 jest dokładnie regulowany i opracowany pod kątem minimalizacji szkodliwych efektów związanych z polem magnetycznym. Topologia układu z niskim wzmocnieniem optymalizuje obróbkę sygnału otrzymanego z przetwornika cyfrowo-analogowego i minimalizuje poziom szumu. Zaawansowane ekranowanie i gwiaździsta konfiguracja przebiegu masy zapewniając odporność wzmacniacza na zewnętrzne zakłócenia. Unikatowy stopień wyjściowy wzmacniacza oparto o szyny zasilające klasy H, które pozwalają poprawić wydajność układu. W rezultacie, zawsze chłodny wzmacniacz AHB2 osiąga stosunek sygnału do szumu na poziomie 132dB a występujące przy tym zniekształcenia są niższe niż mierzalne minimum dostępne współczesnym urządzeniom pomiarowym.

Technologia Achromatic Audio Amplifier firmy THX

Benchmark AHB2 to obecnie jedyny wzmacniacz na świecie oparty o opracowaną i opatentowaną przez THX technologię AAA™. Pozwala ona zredukować zniekształcenia do zadziwiająco niskiego poziomu a przy tym oszczędzać energię na kilka sposobów.

’Benchmark AHB2 to potężny i wydajny wzmacniacz o wybitnie niskim szumie i minimalnym poziomie zniekształceń. Wykorzystaniu technologii AAA™, opatentowanej przez THX, zawdzięcza on również muzykalne i odprężające brzmienie. Benchmark i THX mogą być dumne z rezultatu implementacji nowej technologii we wzmacniaczu AHB2.’ Frank Alles, Stereo Times

Bipolarny stopień wyjściowy klasy AB

Bipolarny stopień wyjściowy wzmacniacza Benchmark AHB2 pracuje w klasie AB i dostarcza duże natężenie prądu z niewielkim szumem. Technologia THX AAA™ zapewnia praktycznie całkowite kasowanie zniekształceń przejścia przez zero, co pozwala ANB2 pokonać najlepsze wzmacniacze czystej klasy A.

Wyjątkowy układ korekcji błędów

Tradycyjne wzmacniacze tranzystorowe klasy AB pracujące w trybie push-pull generują zniekształcenia podczas każdorazowego przejścia przez granicę zera woltów. Zniekształcenia te mogą być szczególnie przy niskich poziomach głośności.

We wzmacniaczach klasy A, zniekształcenia przejścia przez zero wyeliminowane są przez fakt, że wszystkie elementy wzmacniające przewodzą prąd nieprzerwanie [przez całą sinusoidę]. To brutalne rozwiązanie jest skuteczne, ale zużywa olbrzymią ilość energii, z której jedynie niewielka część dociera do kolumn. Większa część jest zamieniana w ciepło, które jest rozpraszane w pomieszczeniu odsłuchowym.

Wzmacniacze klasy A charakteryzują się stosunkowo niskim poziomem zniekształceń. Kosztem tego jest jednak duże zużycie energii, słabe tłumienie i niezbyt wysoka moc wyjściowa. Wzmacniacz AHB2 jest pierwszą konstrukcją praktycznie eliminującą zniekształcenia przejścia przez zero bez niepożądanych efektów związanych z wykorzystaniem klasy A.

Znaczenie pierwszego wata

Dick Olsher powiedział kiedyś, że ’pierwszy wat jest najważniejszy ze wszystkich’. Trudno się z nim nie zgodzić. Wzmacniacz AHB2 od pierwszego do ostatniego wata nie pokazuje nawet najmniejszego śladu zniekształceń.

Konwencjonalne wzmacniacze klasy AB obciążone są zniekształceniami przejścia przez zero. Próbuje się z nimi walczyć za pomocą negatywnego sprzężenia zwrotnego. Niestety, pętla sprzężenia zwrotnego w niewielkim stopniu redukuje zjawisko zaostrzenia transjentów wynikającego właśnie ze zniekształceń przejścia przez zero. Wynika to z faktu, że sprzężenie zwrotne jest wykorzystywane do redukcji zniekształceń już po ich ich wystąpieniu. W przeciwieństwie do tego, system korekcji z wyprzedzeniem pozwala zapobiec generowaniu zniekształceń zanim one wystąpią.

Technologia THX AAA™ wykorzystuje wyjątkowo czysty wzmacniacz korekcyjny niskiej mocy pracujący równolegle do wzmacniacza głównego dużej mocy. Wzmacniacz korekcyjny aktywnie napędza wyjście w chwilach wyłączenia tranzystorów mocy podczas przejścia przez zero. Tak, jak wzmacniacze klasy A, AHB2 nie generuje żadnych zniekształceń przejścia przez zero. System korekcji błędów z wyprzedzeniem eliminuje bowiem potencjalne błędy generowane przez tranzystory wyjściowe zanim te błędy wystąpią.

Wysoka wydajność - ekologia nigdy nie brzmiała tak dobrze!

Opatentowany przez THX układ korekcji błędów z wyprzedzeniem jest tak efektywny, że prąd podkładu bipolarnych tranzystorów wyjściowych można obniżyć do wyjątkowo niskiego poziomu. Nie ma on bowiem zasadniczego wpływu na ilość generowanych zniekształceń. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność energii - podczas pracy wzmacniacza powstaje niewielka ilość ciepła. Wzmacniacz AHB2 w trybie czuwania zużywa jedynie 0,5W a w gotowy do pracy - jedynie 12W.

System korekcji błędów z wyprzedzeniem pozwala również wykorzystać typowe dla klasy H szyny zasilające bez związanych z ich obecnością zniekształceń. Szyny te znacząco zwiększają wydajność wzmacniacza a korekcja błędów nadal eliminuje praktycznie wszystkie zniekształcenia. Benchmark AHB2 pod względem wydajności dorównuje wzmacniaczom klasy D a jednocześnie osiąga brzmienie lepsze od prądożernych konstrukcji klasy A. Ekologia nigdy nie brzmiała tak dobrze!

Innowacyjny niskoszumowy zasilacz

Większość wzmacniaczy mocy wysokiej jakości opiera się o liniowe zasilacze z dużymi transformatorami i bateriami kondensatorów o dużej pojemności. Zwykle są to zasilacze nieregulowane zaś rolą kondensatorów jest usuwanie nierównomierności napięcia wywoływanych przez same urządzenia audio i zasilający prąd AC. W przeciwieństwie do tego rozwiązania, AHB2 wykorzystuje precyzyjnie regulowany zasilacz impulsowy z bardzo szybką pętlą kontrolną. Pętla ta reaguje na zmiany obciążenia związane z częstością audio i utrzymuje stałe napięcie bez konieczności sięgania po zestaw kondensatorów. Taki układ aktywnej regulacji jest dużo bardziej efektywny od gromadzenia energii w kondensatorach. W rezultacie, szczytowa moc AHB2 nie zmienia się wraz z wahaniami napięcia w sieci czy obciążeniem. Napięcie w szynach zasilających stopień wyjściowy nie zmienia się podczas szczytów głośności.Impulsowy zasilacz pracuje z częstotliwością znacznie wyższą od pasma słyszalnego. Eliminuje to mechaniczny szum oraz znacząco redukuje ilość rozproszonego pola magnetycznego. Dla określonej mocy, pole magnetyczne rośnie wraz ze wzrostem częstości przełączania. Mniejsze pole pozwala też zredukować rozmiary zasilacza. Transformatory i cewki dużej częstości są znacznie mniejsze od tych, które można znaleźć w zasilaczach liniowych. Odpowiada to również za zmniejszenie rozmiarów obudowy AHB2.

Zastosowane w impulsowym zasilaczu AHB2 elementy są przełączane przy napięciu bliskim zeru i przy natężeniu prądu bliskim zeru. Eliminuje to głośne transjenty przełączania generowane przez konwencjonalne zasilacze impulsowe. Zasilacz AHB2 jest realnie cichszy i czystszy od zasilaczy liniowych.

Wydajność zasilacza AHB2 przekracza 90%. To więcej niż osiągają zasilacze liniowe. Oznacza to mniejsze utraty energii zamienianej w ciepło.

Pasywne chłodzenie

Wysoce wydajny wzmacniacz Benchmark AHB2 do chłodzenia wykorzystuje jedynie radiatory. AHB2 dostarcza dużą moc wyjściową bez potrzeby sięgania po wentylatory. Urządzenie nie nagrzewa się nawet podczas odtwarzania muzyki z maksymalną głośnością. Nieobecność wentylatorów to warunek konieczny podczas odsłuchów muzyki z dużą rozdzielczością.

Niskoszumowy stopień wejściowy

Precyzyjne wejścia zbalansowane wzmacniacza AHB2 wyposażone są w niskosumowe wzmacniacze wejściowe. Benchmark uważa, że prawdziwe zbalansowane wejścia mają zasadnicze znaczenie w systemach wysokiej rozdzielczości. Jeżeli w systemie niedostępne są źródła zbalansowane, Benchmark oferuje adapter, który pozwala połączyć wejście zbalansowane wzmacniacza z niezbalansowanym wyjściem sygnału ze źródła. Adapter ten pozwala skorzystać z wielu zalet interkonektów zbalansowanych zapewniając jednocześnie pełną kompatybilność systemu z niezbalansowanymi źródłami.

Niskie wzmocnienie, niskie szumy

Benchmark AHB2 to układ o niskim wzmocnieniu. Maksymalna moc wyjściowa jest osiągana dopiero wtedy, gdy na wejścia zbalansowane wzmacniacza trafia sygnał +22dBu. To znacznie więcej niż w przypadku większości wzmacniaczy mocy. Aby osiągnąć najlepszy możliwy stosunek sygnału do szumu, wymagany jest wysoki poziom sygnału między komponentami. Większość wzmacniaczy mocy pracuje ze zbyt dużym wzmocnieniem, czego efektem jest duży poziom szumu. Benchmark AHB2 jest 10-30dB cichszy od najlepszych końcówek mocy obecnych na rynku. Na tylnej ściance AHB2 umieszczono przełącznik, który - w razie potrzeby - pozwala zwiększyć wzmocnienie. Niski poziom wzmocnienia AHB2 jest ustalony specjalnie pod kątem jego współpracy z przetwornikiem Benchmark DAC3 lub innymi profesjonalnymi komponentami audio.

Absolutnie skuteczny system ochronny - bez przekaźników

Benchmark AHB2 wyposażony jest w unikalny system chroniący wzmacniacz przed uszkodzeniem w wyniku przeciążenia lub zwarcia. System ten nieprzerwanie monitoruje napięcie wyjściowe, natężenie wyjściowe, zniekształcenia na wyjściu, natężenie prądu zasilacza, napięcie prądu zasilacza, napięcie prądu w domowej sieci zasilającej, temperaturę obudowy oraz temperaturę tranzystorów. W razie wykrycia warunków alarmowych, układ natychmiast wycisza oba wyjścia głośnikowe, co chroni kolumny i wzmacniacz przed dalszymi uszkodzeniami. Wyjścia wzmacniacza są również wyciszone podczas jego włączania i wyłączania.

Obwód wyciszający AHB2 jest całkowicie elektroniczny. Nie ma w nim żadnego przekaźnika mechanicznego. Testy prowadzone przez firmę Benchmark wykazały bowiem, że mechaniczne przekaźniki są zbyt wolne aby chronić wzmacniacz przed niektórymi awariami. Udowodniono również, że wraz z upływem czasu, starzejące się styki przekaźników mogą znacząco zniekształcać sygnał. AHB2 to jeden z niewielu wzmacniaczy bez mechanicznych przekaźników w stopniu wyjściowym. Oznacza to, że poziom zniekształceń generowanych przez AHB2 nie rośnie wraz z wiekiem wzmacniacza.

Unikalny system monitorowania zniekształceń opracowany przez firmę Benchmark przełącza wzmacniacz w tryb wyciszenia, kiedy poziom wysterowania rośnie na tyle, że wzmacniacz zbliża się do przesterowania. Chroni to przed uszkodzeniem zwłaszcza głośniki wysokotonowe wrażliwe na nadmierną moc generowaną przez wzmacniacze.

System monitorowania zwarcia jest na tyle szybki, że całkowicie chroni wzmacniacz przed uszkodzeniem z tego tytułu, niezależnie od napięcia i natężenia prądu. System ten wykrywa anormalne obciążenia i przełącza wzmacniacz w tryb czuwania.

Ekran statusu informuje o dokładnej przyczynie awarii, problem można więc rozwiązać w krótkim czasie.

Terminale głośnikowe Speakon

Wzmacniacz Benchmark AHB2 wyposażony jest w tradycyjne terminale głośnikowe wysokiej jakości oraz profesjonalne gniazda wyjściowe SpeakON. Pozwalające na przepływ prądu o dużym natężeniu gniazda SpeakON są zaprojektowane pod kątem pracy z dużymi obciążeniami w profesjonalnych systemach i zapewniają dużo lepsze połączenie elektryczne niż konwencjonalne rozwiązania. Benchmark rekomenduje wykorzystanie blokowanego połączenia SpeakON oraz wykorzystanie profesjonalnych przewodów głośnikowych, które produkuje.

A.H.B.

Skrót AHB oddaje unikalną topologię stopnia wyjściowego wzmacniacza. Wzmacniacz AHB2 łączy bowiem klasę AB z klasą H oraz doskonałym układem korekcji błędów z wyprzedzeniem.Ale skrót ten znaczy dla firmy Benchmark dużo więcej. Inicjały A.H.B. można znaleźć na wielu schematach wczesnych urządzeń firmy produkowanych od 1983. Są to inicjały założyciela firmy, Allena H. Burdicka. Osobiście zaprojektował on wiele komponentów Benchmark.

Allen przez całe życie pasjonował się kwestiami audio i został jednym z wiodących innowatorów wśród twórców profesjonalnych produktów audio. Wzmacniacz AHB2 jest dedykowany jego pamięci.

Made in USA

Benchmark AHB2 jest zaprojektowany, montowany i testowany w USA z wykorzystaniem amerykańskich i importowanych komponentów.  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się jak używamy plików cookies w naszej Polityce Prywatności.