Skip to main content Skip to footer

432 EVO

432 EVO Master - transport cyfrowy, streamer, serwer Roon

O marce 432 EVO

Serwer 432 EVO MASTER to flagowy model w ofercie firmy. Jest najlepszym serwerem w swojej klasie i oferuje absolutnie bezkompromisową jakość. Pod względem brzmienia przewyższa wszystkie inne źródła cyfrowe, nawet najdoskonalsze transporty płyt CD. Serwer 432 EVO MASTER brzmi jak źródło analogowe, bez najdrobniejszego śladu cyfrowego nalotu.

Testowany w najbardziej wymagających systemach i zaprojektowany zgodnie z wyśrubowanymi audiofilskimi standardami, serwer 432 EVO MASTER zadebiutował na monachijskich targach High End w 2017, gdzie natychmiast zdobył nagrody za najlepsze brzmienie wystawy przyznane przez ’AV Showrooms’ i ’Hifi Pig’.

W jednej z dwóch obudów serwera umieszczono potrójny liniowy zasilacz z dedykowanymi transformatorami wykorzystujący najlepsze dostępne komponenty [np. płytę ze złotymi ścieżkami]. Zasilacz ten jest znacznie lepszy od zasilacza modelu AEON.

Server 432 EVO MASTER jest w pełni kompatybilny z oprogramowaniem Roon, Logitech Media Server i zaimplementowanym odtwarzaczem 432Hz, który może również pracować z najwyższą możliwą jakością w trybie bit-perfect. Serwer jest również wyposażony w doskonały napęd TEAC pozwalający na precyzyjne zgrywanie płyt CD.

 - Bezkompromisowe zgrywanie płyt CD za pomocą działającego w trybie bit-perfect transportu Teac.

- Dysk SSD pojemności 2TB [opcjonalnie: 4TB lub 8TB] z układem sprężynowego zawieszenia, systemem filtrowania szumów SATA i protokołem ograniczania emisji zanieczyszczeń EMI.

- Potrójny liniowy zasilacz z trzema filtrami prądu AC, trzema niezależnymi transformatorami, trzema podwójnymi układami regulacji i buforowania prądu stałego oraz trzema - kodowanymi kolorem - przewodami DC. Zasilacz ten pozwala znacznie poprawić szybkość i jakość transjentów w porównaniu z układami o jednym transformatorze. Również poziom szumów jest wyjątkowo niski.

- High-endowy upsampling na najwyższym poziomie z 10 filtrami, które można dodatkowo dopasować do wymagań użytkownika.

- Tryb pracy: bit-perfect, upsampling i upsampling z konwersją do strojenia 432Hz.

- Wspierany zdalnie system operacyjny Linux z rdzeniem działającym w czasie rzeczywistym, dedykowaną jednostką CPU do obróbki audio oraz osobnymi rdzeniami dla zarządzania biblioteką [Room lub LMS].

- Wszystkie krytyczne układy serwera zasilane są przez indywidualne zasilacze.

- Bez retaktowania: high-endowa karta USB jest bezpośrednio taktowana za pomocą dedykowanego zegara o ultraniskim jitterze przy czym oba te układy są niezależnie zasilane. 

 

Strojenie 432Hz

Częstotliwość 432Hz może zostać wykorzystana jako częstotliwość bazowa do strojenia instrumentów, co można zapisać jako A=432Hz. Muzyka odtwarzana przez instrumenty nastrojone z częstością 432Hz brzmi lepiej niż w przypadku użycia najpopularniejszego dziś strojenia A=440Hz. Słynne skrzypce Stradivariusa były, na przykład, strojone z częstotliwością 432Hz [tzw. strojenie Verdiego].

W historii muzyki - wraz ze wzrostem znaczenia muzyki instrumentalnej [w zestawieniu ze śpiewem] - obserwowano stały wzrost częstotliwości strojenia.  Wyższe strojenie brzmi bowiem ostrzej, głośniej i bardziej świeżo.  Ale również, niestety, bardziej agresywnie, co nie jest cechą brzmienia szukaną przez audiofilów.

Serwery 432 EVO dają możliwość konwersji odtwarzanej muzyki do strojenia 432Hz, bez żadnego pogorszenia rozdzielczości. Wiele branżowych nagród potwierdza słuszność tej drogi. A niedawne badanie przeprowadzone przez Marię Renold na grupie 2000 osób wykazało, że 90% słuchaczy woli brzmienie 432Hz.

Puryści mogą oczywiście słuchać w trybie bit-perfect, który dorównuje możliwościom najlepszych transportów CD, albo wykorzystać opcję upsamplingu do uzyskania brzmienia zgodnego z osobistymi preferencjami. Tryb pracy można bez problemu zmieniać w trakcie odtwarzania muzyki.

 

Dedykowany rdzeń

Serwer 432 EVO MASTER zbudowany jest w oparciu o nowy, czterordzeniowy procesor, który trafił na rynek w ostatnim kwartale 2020 i jest wyposażony w pamięć 8GB. Jest on dwukrotnie szybszy niż konkurencja wykorzystująca płytę N4200. Wewnątrz serwera 432 EVO MASTER zaimplementowano technologie ze świata superkomputerów, co gwarantuje najwyższą jakość brzmienia i wyjątkową stabilność działania: dekodowanie sygnału audio i obróbka 432Hz zachodzi w dedykowanym rdzeniu, którego nie da się przeciążyć, nie jest bowiem nigdy zajęty innymi procesami. Dedykowany rdzeń audio wykorzystuje osobny protokół taktowania, który nie musi przerywać krytycznej obróbki sygnału audio 1000 razy na sekundę, co znacząco poprawia programowy jitter.

W serwerze 432 EVO MASTER wyeliminowano również typowy ’chaos’ obecny wewnątrz systemów operacyjnych innych konstrukcji. Wynika to z zastosowania zaawansowanego jądra kernel i konfiguracji obróbki niespotykanych w produktach konkurencji, co dodatkowo obniża jitter programowy poprzez redukcję entropii. To wyjątkowe osiągnięcie jest kluczem do doskonałego brzmienia.

Indywidualny BIOS i dopasowane do rzeczywistych potrzeb jądro systemu pozwalają zmniejszyć obciążenie układów płyty głównej, dzięki czemu cała moc obliczeniowa dostępna jest do obróbki sygnału audio. Wielką zaletą takiego podejścia jest odporność serwera EVO na przyszłe zmiany w zakresie odtwarzania cyfrowej muzyki. Jeżeli na rynku pojawią się szybsze i/lub lepsze płyty główne - użytkownicy serwerów 432 EVO będą mogli zainstalować je w swoich urządzeniach, co nie jest możliwe w wielu konkurencyjnych produktach.

Serwery 432 EVO wykorzystują własną wersję działającego w czasie rzeczywistym systemu Linux udoskonaloną przez Frederica Vanden Poela, który od ponad dwudziestu lat zbiera doświadczenie jako konsultant systemu Linux. Serwery EVO mogą pracować bez przerwy a ich obudowa nigdy się nie rozgrzewa. Cały czas brzmią przy tym w analogowy, wyrafinowany sposób.

 

Linux: Serwery 432 EVO oparte są o indywidualnie dopasowany system operacyjny Linux, co redukuje entropię i pozwala osiągnąć ultraniski jitter.

Dysk twardy: Serwer 432 EVO dostarczane są wraz z wbudowanym dyskiem SSD pojemności 2TB i wyposażonym w dodatkowy układ redukcji szumów. Można je też zamówić z opcjonalnym dyskiem SSD pojemności 4 lub 8TB.

Ripowanie bit-perfect: Doskonały transport płyt CD produkowany przez firma TEAC umożliwia zgrywanie płyt w trybie bit-perfect i zapewnia doskonałą brzmienia uzyskanych ripów.

Nowoczesny procesor: Serwery 432 EVO oparto o nowoczesny procesor, który debiutował w czwartym kwartale 2020 i jest dwukrotnie szybszy od produktów konkurencji wykorzystujących CPU N4200 z roku 2016.

Wyjście USB Audio: Pozwala połączyć serwer z przetwornikiem cyfrowo-analogowym wyposażonym w wejście USB.

Super Clock: Serwer 432 EVO MASTER jest wyposażony w dedykowaną płytę z wyjątkowo precyzyjnym zegarem, który bezpośrednio taktuje [a nie retaktuje] sygnał USB o bardzo niskim poziomie szumów.

USB Tuning: Audiofilskie wyjście USB jest kontrolowane bezpośrednio z poziomu systemu Linux, co pozwala osiągnąć najwyższą jakość transferu w czasie rzeczywistym.

 

Liniowy zasilacz

Nie da się przecenić znaczenia czystego prądu dla cyfrowego audio. Szum jest podstawowym wrogiem zapisanej cyfrowo muzyki a jego największym źródłem są źle zaprojektowane zasilacze liniowe lub tanie zasilacze impulsowe. Faktem jest, że generujący szum zasilacz może nie tylko pogorszyć brzmienie serwera, ale i wprowadzić szum do wszystkich komponentów systemu!

Dlatego firma 432 EVO traktuje kwestie zasilania ze śmiertelną powagą. Serwer 432 EVO MASTER wyposażony jest w zajmujący osobną obudowę potrójny zasilacz liniowy. Zamiast wielu oczepów DC z jednego transformatora, każda linia napięcia serwera MASTER wyposażona jest w osobny filtr AC, indywidualny ekranowany transformator klasy medycznej i dwuetapowe buforowanie prądu stałego.

Druga część buforu DC znajduje się wewnątrz każdego z trzech, kodowanych kolorem, srebrnych przewodów. Skraca to znacząco drogę prądu do dedykowanego wyjścia USB i płyty zegara - ma ona jedynie kilka centymetrów. Komponenty elektroniczne wewnątrz obudowy serwery wyposażone są we własne dedykowane układy zasilające a filtrowanie prądu stałego między pamięcią a płytą główną działa jak zapora zapobiegająca przedostawaniu się szumów generowanych przez SSD do reszty układu.

Zastosowanie w zasilaczu trzech niezależnych transformatorów daje znacznie szybsze transjenty w porównaniu z zasilaczami o jednym, współdzielonym, transformatorze. Zasilacz 432 EVO jest również wolny od jakichkolwiek szumów transformatora.

 

Roon: Serwer dostarczany jest z preinstalowanym oprogramowaniem Roon Core. Nie jest więc po prostu punktem końcowym Roon. Wymagana jest jednak osobna licencja Roon.

Tidal: Serwer jest kompatybilny z opartym na subskrypcji serwisem streamingowym Tidal, który oferuje pliki audio wysokiej rozdzielczości oraz kodowanie bezstratne.

Qobuz: Serwer jest kompatybilny z serwisem streamingowym Qobuz oferującym ponad 40 milionów utworów i prawdziwy streaming 24-bitowy.

Radio internetowe: Serwer umożliwia słuchanie tysięcy internetowych stacji radiowych w popularnych formatach [AAC, AACv2, MP3 i bezstratnych FLAC].

Więcej o zaawansowanym zasilaczu 432 EVO Master

Jednym spośród najważniejszych elementów odpowiadających za doskonałe brzmienie serwera 432 EVO MASTER jest jego opracowany od podstaw liniowy zasilacz.

Zasilacz serwera 432 EVO MASTER składa się z trzech transformatorów zainstalowanych w trzech niezależnych od siebie układach. Nie jest to typowy jeden ’duży i wolny’ transformator z wieloma odprowadzeniami. Podczas testów w laboratoriach 432 EVO okazało się bowiem, że takie podejście ma degradujący wpływ na dźwięk. Dlatego wybrano, droższą, konfigurację z trzema ’mniejszymi i szybszymi’ niezależnymi transformatorami, z których każdy odpowiada za zasilanie krytycznych części serwera.

Tradycyjnie zbudowane zasilacze są podatne na występowanie efektów indukcji między poszczególnymi liniami napięcia, przez co dużo trudniej walczyć z szumem. Podejście wybrane przez 432 EVO pozwala uniknąć tego efektu. Poza tym, układ zastosowany w zasilaczu 432 EVO lepiej radzi sobie z nagłym zapotrzebowaniem na prąd, czego efektem jest większa dynamika i lepsze odwzorowanie transjentów. Poprawie ulegaja również inne aspekty brzmienia: tło jest ciemniejsze, poziom szumu dużo niższy a intrferencje między układem zasilania a obwodami cyfrowymi są praktycznie wyeliminowane. Zasilacz serwera MASTER mieści się osobnej obudowie, która jest całkowicie cicha i nie nagrzewa się podczas pracy urządzenia.

Zasilacz serwera 432 EVO MASTER składa się z trzech niezależnych obwodów. Tak zaprojektowany układ oferuje minimalne spadki napięcia i nie nagrzewa się. Nie generuje również żadnego słyszalnego dźwięku.

 

Na ile zasilacz serwera 432 EVO MASTER jest podobny do prototypu pokazanego w Monachium w 2017?

Już pierwszy pokaz serwera MASTER na targach High-End skończył się nagrodami za najlepszy dźwięk wystawy przyznanymi przez AVShowrooms i Hifi Pig.

Nowy zasilacz serwera 432 EVO MASTER jest efektem stałego rozwoju prototypu zaprezentowanego w Monachium. W porównaniu do prototypu, do zasilacza wprowadzono wiele udoskonaleń i komponentów wyższej jakości. Oto najważniejsze z nich:

Zamiast jednostronnej płytki, zastosowano płytkę obustronną z grubszymi miedzianymi ścieżkami pokrytymi złotem. Zasilacz wyposażony w układ miękkiego startu za pomocą przycisku na przednim panelu.

Całkowicie nowe są transformatory i otaczające je ekrany wykonane z antymagnetycznej stali o grubości 5mm. Co ważne, nowe transformatory zasilacza MASTER są zaprojektowane pod kątem określonego napięcia wejściowego [np. 230V]. Firma nie stosuje już wewnętrznych przełączników napięcia, wychodząc z założenia, że mniej znaczy więcej. Jeden przełącznik mniej i mniej przewodów wychodzących z transformatora oznaczają czystszy i prostszy układ.

Udoskonalono również wewnętrzne okablowanie serwera. Teraz są pokryte złotem miedziane przewody w teflonowej izolacji.

Przewody prądu stałego są wykonane ręcznie ze skręconej pary przewodników otoczonych teflonową izolacją a następnie otoczonych luksusowo wyglądającą koszulką. Przewody mają różny kolor, co pozwala odróżnić wyjścia 9 i 12V. Zastosowane czteropniowe gniazda XLR zapobiegają przypadkowemu wpięciu interkonektów XLR. Co więcej, układ pinów uniemożliwia nieprawidłowe podłączenie przewodów  9 i 12V.

Wszystkie zastosowane konektory Neutrik XLR są teraz wyposażone w pozłacane piny. Trzy przewody DC mają długość 80cm, co umożliwia ustawienie serwera w dowolnej pozycji względem zasilacza. Okablowanie zasilania jest bardzo proste do podłączenia.  Jeden z przewodów DC służy do zasilania serwera, drugi - płyty z zegarem, trzeci - karty z wyjściem USB 3.0.

432 EVO Master

Recenzje

HighFidelity.pl Marzec 2022

Jest więc 432 EVO MASTER urządzeniem pod wieloma względami niepowtarzalnym. Jest dynamiczny i rozdzielczy, ale jest też bardzo skupiony na różnicowaniu barw, a przez to wyrazisty emocjonalnie.

Link do recenzji: highfidelity.pl

432 EVO Master

Nagrody

The Absolute Sound 2023 Editors' Choice

432 EVO Master

Dane techniczne

Wyjścia 1x USB Audio

432 EVO Master

Pliki do pobrania

Product manual [ang]

Link: Manual

432 EVO Master

Cennik

Cennik 432 EVO

432 EVO Master

Dealerzy

Dealerzy 432 EVO

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się jak używamy plików cookies w naszej Polityce Prywatności.