Inne modele

Producent: ROON Labs

Model: ROON Labs Nucleus

Typ: Źródła cyfrowe / Serwery


Opis

ROON Labs Nucleus – platforma muzyczna

 

Roon Nucleus to serwer dedykowany obsłudze aplikacji Roon, zoptymalizowany pod kątem wydajności i jakości dźwięku. Serwer Roon Nucleus to centrum systemu muzycznego Roon. Dzięki niemu system Roon zarządza muzyką z Twojej kolekcji – czy to plikami zapisanymi na dyskach, czy muzyką z serwisu streamingowego Tidal – i odtwarza ją na kompatybilnych urządzeniach audio w całym domu. Serwer Roon Nucleus to najlepszy sposób na korzystanie z Roon’a!

Najważniejszą cechą wyróżniającą serwer Roon Nucleus – oprócz tego, że jest potężnym serwerem nie wymagającym wentylacji mechanicznej – jest jego działanie w oparciu o system RoonOS: szybki i lekki system operacyjny stworzony dla jednego celu: wyszukiwania i odtwarzania muzyki. Roon to obejmująca wiele pomieszczeń i wielu użytkowników sieciowa platforma audio stworzona zgodnie z wymaganiami standardów audiofilskich. Oferuje zaawansowane funkcje takie, jak odtwarzanie bit-perfect, odtwarzanie i upsampling PCM oraz DSD, odtwarzanie wielokanałowe oraz wyświetlanie ścieżki sygnału.

Wystarczy połączyć Nucleusa z domową siecią Ethernet, podłączyć do niego twarde dyski [wewnętrzny, sieciowy lub USB; użycie dysków nie jest niezbędne jeśli chcesz korzystać tylko z muzyki z serwisu streamingowego Tidal], zainstalować aplikację sterującą Roon Remote [dostępna na iOS, Android, MacOS, Windows] i już jesteś gotowy do odtwarzania muzyki na szeregu różnych urządzeń audio, w tym: urządzeniach Roon Ready, AirPlay, Sonos, Roon Ready, Devialet, KEF, Meridian, Squeezebox i wieloma przetwornikami cyfrowo-analogowymi USB.

Korzystanie z systemu Roon, poza serwerem Roon Nucleus, wymaga licencji aplikacji Roon – nabywanej osobno. Dostępne są licencje testowe – prosimy o kontakt.

Roon Nucleus może współpracować jednocześnie z wieloma urządzeniami audio: dowolną liczbą urządzeń Roon Ready podłączonych do tej samej sieci Ethernet [przewodowo lub bezprzewodowo, w tym poprzez Airplay], maksymalnie dwoma urządzeniami podłączonymi bezpośrednio do serwera Roon Nucleus kablem USB (każdy z dwóch dostępnych portów USB może być użyty do podłączenia urządzenia audio lub zewnętrznego dysku twardego) oraz jednym urządzeniem podłączonym kablem HDMI (np. amplituner kina domowego czy telewizor).

Roon Nucleus może współpracować jednocześnie z wieloma dyskami twardymi: jednym wewnętrznym (dyski SATA HDD/SDD o dowolnej pojemności i wysokości do 95mm), sieciowymi typu NAS (lub katalogami udostępnionymi np. z domowego komputera) oraz maksymalnie dwoma zewnętrznymi typu USB (2.0/3.0 o dowolnej pojemności).

 

 

Zawsze można się spierać, czy to właśnie Roon daje najlepsze brzmienie, natomiast jego funkcjonalność, przyjazność, ilość informacji towarzysząca naszej ukochanej muzyce są po prostu fantastyczne (…) Jeśli chcemy wykorzystać pełnię jego możliwości, ale bez zabawy we własnoręczne budowanie komputera, bez zabawy w jego ciągłe poprawianie i optymalizację to teraz wybór jest prosty – kupujemy Nucleusa i licencję na Roona. Dostajemy wówczas bajecznie proste w obsłudze, niewymagające żadnej szczególnej wiedzy komputerowej urządzenie, które dostarczy sygnał wysokiej klasy do naszego DAC-a, amplitunera, czy innego kompatybilnego urządzenia. Słowem – proste, bezproblemowe, niewielkie, ładnie prezentujące się na półce i bardzo dobrze „grające” urządzenie.

 

Marek Dyba – HiFidelity.pl, No. 171, 1.07.2018

 

 

 

*  *  *

zapraszamy do lektury
obszernego tekstu recenzji autorstwa Marka Dyby
w magazynie

High Fidelity.pl


Recenzja

RoonLabs Nucleus

Wojciech Pacuła - HiFidelity, 2018-07

"... bajecznie proste w obsłudze, niewymagające żadnej szczególnej wiedzy komputerowej urządzenie, które dostarczy sygnał wysokiej klasy do naszego DAC-a, amplitunera, czy innego kompatybilnego urządzenia. Słowem – proste, bezproblemowe, niewielkie, ładnie prezentujące się na półce i bardzo dobrze „grające” urządzenie."


Specyfikacja

  • Złącza: (2x) USB 3.0 (do podłączenia DAC-a USB i/lub dysku twardego USB); (1x) HDMI (wyjście audio stereo/wielokanałowe); (1x) Gigabit Ethernet LAN
  • Dysk twardy: dodatkowa opcja – 2,5” SATA SSD lub (maksymalna wysokość dysku to 9,5 mm)
  • Biblioteka: obsługuje do 10.000 albumów
  • Multiroom: Obsługuje do 6 stref jednocześnie
  • DSP: Wszystkie funkcje DSP dostępne dla plików PCM, niektóre w wersji bez „+” mogą nie działać dla plików DSD
  • Zasilanie: 12-19 V DC
  • Wymiary: 212 x 156 x 74 mm
  • Waga: 2,5 kg