Inne modele

Producent: Soulution

Model: Soulution 760

Typ: Źródła cyfrowe / Przetworniki


Opis

Soulution 760 – przetwornik cyfrowo-analogowy

Najważniejsze to nie utracić nic ze źródła. Dotyczy to jeszcze bardziej odtwarzania plików wysokiej rozdzielczości niż płyt CD i SACD. Żaden wzmacniacz, żadne kolumny nie odtworzą tego, co zostało utracone przez źródło sygnału. Jakość nagrania i źródła sygnału ma podstawowe znaczenie dla odtwarzania muzyki. Przetwornik cyfrowo-analogowy Soulution 760 radzi sobie z tym zadaniem doskonale. Zamienia otrzymane dane cyfrowe w sygnał analogowy. Niczego przy tym nie traci, niczego nie dodaje.

 

Projekt
W wielu kwestiach, DAC Soulution 760 korzysta ze sprawdzonych rozwiązań technicznych zastosowanych przez nas wcześniej w odtwarzaczu SACD Soulution 745. Jego projekt opiera się również na tych samych zasadach: interfejs cyfrowy najwyższej klasy na wejściu danych muzycznych, wyjątkowo precyzyjny zegar pozwalający wyeliminować jitter, inteligentna obróbka sygnału cyfrowego z oversamplingiem i technologią Zero-Phase, analogowe stopnie wyjściowe jakości high-endowego odtwarzacza i wydajne zasilanie. Urządzenie zawiera najnowocześniejsze technologie. Znajdziemy tu konsekwentną budowę stopni wyjściowych w topologii dual mono oraz osobne zasilacze dla obwodów cyfrowych i analogowych. Cyfrowa regulacja głośności zastosowana w naszym przetworniku pozwala połączyć go bezpośrednio ze wzmacniaczem mocy.

Oversampling
Potężny procesor cyfrowy SHARC odpowiada za 8-krotny oversampling danych do 24bitów/352.8kHz lub 24bitów/384kHz [w zależności od sygnału wejściowego] z najwyższą precyzją. Uważamy, że dokładność interpolacji jest ważniejsza nawet od wysokiej częstości zegara. Nasze odtwarzacze i przetworniki stosują algorytm szanowanej firmy Anagram Technologies a po nim przetworniki cyfrowo-analogowe Burr Brown w cyfrowej konfiguracji symetrycznej. Naszym zdaniem konwersja PCM jest obecnie najdoskonalszą techniką. Sygnał DSD jest więc również zamieniany w PCM przed ostateczną konwersją cyfrowo-analogową.

Zero-Tech
DAC Soulution 760 jest wyposażony w naszą innowacyjną technologię Zero-Tech. Eliminuje ona najmniejsze nawet błędy związane z przesunięciem czasowo/fazowym wywoływane przez analogowy filtr dolnoprzepustowy przetwornika. Każdy przetwornik analogowo-cyfrowy musi być bowiem wyposażony w filtr dolnoprzepustowy eliminujący szum wysokiej częstotliwości oraz sygnały aliasingu. W słyszalnym zakresie pasma, filtr Bessela trzeciego rzędu zastosowany w przetworniku Soulution 760 – o częstotliwości odcięcia 120kHz – wykazuje przesunięcie fazowe do 15°. Dzięki technologii Zero-Phase błędy fazowe sygnału analogowego są niższe niż 1°w zakresie 20Hz-100kHz! Technologia Zero-Phase zbliża nas jeszcze bliżej do piękna zarejestrowanej muzyki. Muzyka brzmi jeszcze bardziej realnie i trójwymiarowo a instrumenty i głosy otacza masa audiofilskiego ‘powietrza’. Nie da się być bliżej oryginału. Nie tracimy żadnego detalu!

Zegar
Najwyższa możliwa precyzja zegara jest niezbędna dla konwersji cyfrowo-analogowej topowej klasy. Ważniejsza od precyzji częstotliwości zegara w długim okresie czasu jest jednak eliminacja najdrobnieszego szumu fazowego. Razem z ekspertami z zakresu oscylacji wysokoczęstotliwościowych zbudowaliśmy zegar TCXO optymalny dla naszej aplikacji. Pracuje w oparciu nie o pierwszą, ale o trzecią składową harmoniczną. Moduł zegara pracuje z częstotliwością około 100MHz, co wymaga zastosowania wyjątkowo szybkich stopni wzmacniających z pętlą oscylacyjną, ale pozwala otrzymać rezultaty najlepsze pod względem szumu fazowego. Najlepsze oscylatory rubidowe i OCXO nie są w stanie osiągnąć tego poziomu. DAC Soulution 760 jest wyposażony w osobne oscylatory dla rodzin sygnałów 44,1kHz i 48kHz. Synchronizacja z zewnętrzym zegrem mogłaby doprowadzić do pogorszenia precyzji ich pracy. Dlatego nie wyposażyliśmy naszego przetwornika w wejście sygnału master-clock. Zewnętrzne komponenty można jednak synchronizować z naszym przetwornikiem. Posiada on bowiem wyjście precyzyjnego sygnału zegara.

Konwersja cyfrowo-analogowa
Przetworniki Burr Brown wykonująjedynie konwersjęsygnału cyfrowego na analogowy. Nie korzystamy z układów upsamplingu i filtrów, w jakie są wyposażone. W dalszej kolejności wyjściowe sygnały prądowe wyjściowe są konwertowane na sygnały napięciowe, które następnie sąfiltrowane. Przy wewnętrznej szerokości pasma 80 MHz, taka konwersja prąd/napięcie zapewnia najlepszy odstęp sygnału od szumu oraz maksymalnądynamikęw domenie analogowej.

Stopień wyjściowy
Stopieńwyjściowy przetwornika 760, wykorzystujący optymalizowany układ ze specjalnymi tranzystorami mocy i linearyzację przez sieć analogową, pracuje w paśmie o szerokości 40 MHz (-3 dB). Gwarantuje to wierną reprodukcję każdego szczegółumuzycznego z trójwymiarowym przestrzennym dźwiękiem, co czyni słuchanie prawdziwąprzyjemnością.

Zewnętrzny zasilacz
Kluczem każdego dobrze brzmiącego źródła audio jest stabilne i wolne od szumów źródło zasilania. Zwłaszcza dla części analogowej. Przetwornik cyfrowo-analogowy Soulution 760 jest wyposażony w dwa dedykowane zasilacze: jeden dla części analogowej, jeden dla układów cyfrowych. Układy audio są zasilane przez innowacyjny obwód przypominający wzmacniacz, co zapewnia ekstremalnie stabilne napięcie. Zespół kondensatorów pojemności ponad 5000000 mF pozwala otrzymać nieograniczony wręcz prąd impulsowy dla układów analogowych. Szyna zasilająca transportuje ten prąd przez konwerter Soulution 760 bez żadnych strat. To koncept unikalny w dzisiejszym świecie audio. Zewnętrzny zasilacz odtwarzacza 746 składa sięz trzech oddzielnych, izolowanych elektrycznie sekcji. Dodatkowy wielostopniowy filtr sieciowy redukuje do minimum zakłócenia między trzema sekcjami. Napięcie zasilania dla stopni analogowych odtwarzacza jest precyzyjnie stabilizowane z użyciem sprawdzonej techniki stosowanej we wzmacniaczach mocy, co w efekcie daje odchylenia na poziomie poniżej 0,01 µV. 

Zasilacze sekcji cyfrowej i napędu są podobnie zaawansowane.Zoptymalizowane pod kątem przeznaczenia uwzględniając potrzeby dostarczenia w dowolnej chwili dużego prądu do napędu i jego układów elektronicznych.

Obsługa
Obsługa przetwornika Soulution 760 odbywa sięza pomocąprzycisków i pokrętła na przednim panelu urządzenia. Dalsze funkcje można wykorzystaćdo optymalizacji i dopasowania przetwornika do systemu audio złożonego z różnorodnych elementów.


Galeria


Specyfikacja

Przetwornik cyfrowo-analogowy

Zasilanie:
 • 220 – 240 V (50 – 60 Hz)
 • 100 – 120 V (50 – 60 Hz)
Pobór mocy: 
 • < 0.5 W (w trybie czuwania)
 • 60 W (w trybie pracy)
Wyjścia analogowe:
 • 1 × zbalansowane (XLR)
 • 1 × niezbalansowane (RCA)
 
 • Obsługiwane formaty: WAV, AIFF, FLAC, ALAC, DSF, DFF, DXD, MP3, AAC
 • Wejścia cyfrowe: AES/EBU, SPDIF-RCA, Optyczne, USB, Ethernet
 • Wyjścia cyfrowe: AES/EBU, SPDIF-RCA, Zegar-BNC
Głębokość bitowa/sampling:
 • AES/EBU: 24 bit/192 kHz
 • SPDIF: 24 bit/192 kHz
 • Optical: 24 bit/96 kHz oraz 24 bit/386 kHz
 • USB: 1 bit/5.64 MHz oraz 24 bit/384 kHz
 • Ethernet: 1 bit/5.64 MHz
 
 • Odpowiedź impulsowa: 0 – 200 kHz (DXD)
 • Zniekształcenia THD+N: < 0.0005% (20 Hz – 20 kHz)
 • Stosunek sygnał/szum: > 140 dB
 • Separacja kanałów: 130 dB
 • Maksymalny prąd wyjściowy: 1 A (z limiterem)
 • Regulacja głośności: 0 - 79 dB w krokach 1 dB
  Impedancja wyjściowa:
 • 2 Ohm zbalansowane (XLR)
 • 2 Ohm niezbalansowane (RCA)
Napięcie wyjściowe:
 • 4 VRMS zbalansowane (XLR)
 • 2 VRMS niezbalansowane (RCA)
Sterowniki USB:  
 • Łącze LINK: Gniazdo 12 V
 • Wymiary: 480 × 167 × 450 mm
 • Waga: 30 kg