Inne modele

Producent: Boulder Amplifiers

Model: Boulder 2120

Typ: Źródła cyfrowe / Przetworniki


Opis

Boulder 2120 jest nowoczesnym przetwornikiem cyfrowo-analogowym dedykowanym do zaawansowanych, domowych systemów audio

Istnieje coraz więcej sposobów, by cieszyć się ulubionymi treściami cyfrowymi – tak muzyką, jak i wideo. Przetwornik-analogowo cyfrowy Boulder 2120 potrafi obsłużyć wszystkie z nich. Dzięki modułowej budowie, jest odporny na przyszłe zmiany technologii. Może połączyć się z serwerem streamingowym lub transportem płyt. Boulder 2120 dekoduje pliki wszystkich, najczęściej stosowanych formatów audio:  MP3, FLAC, xFLAC, WAV, xWAV, ALAC (Apple), AIFF, OGG Vorbis oraz DSF (DSD 1x i DSD 2x). Może także bezprzewodowo przesyłać sygnał wideo wysokiej rozdzielczości do systemu kina domowego. A przy tym, Boulder 2120 jest najlepiej brzmiącym przetwornikiem cyfrowo-analogowy, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Żyjemy w świecie nieprzerwanych zmian. Przeznaczone na rynek konsumencki technologie zdają się przekraczać wymagania użytkowników a mimo to za rogiem stale czai się coś nowego. Cyfrowe audio rozwija się przez postęp uzyskiwany w każdym z jego aspektów: od metod dostarczania treści do użytkownika przez rosnącą rozdzielczość i szybkość przesyłu danych po nowe formaty samych mediów. Zmiana jest wokół nas. Boulder 2120 to kamień milowy na drodze naszego cyfrowego rozwoju. Otwiera nowe horyzonty przed firmą i użytkownikami jej urządzeń. Żaden inny produkt cyfrowy nie może się z nim równać pod względem jakości i parametrów.

Podejście modułowe
Architektura przetwornika Boulder 2120 jest w pełni modułowa i otwarta na przyszłe udoskonalenia. Zarówno na płaszczyźnie sprzętowej, jak i programowej. Aby dopasować przetwornik 2120 do wymagań dającej się przewidzieć przyszłości, możliwa jest wymiana gniazd wejściowych, aktualizacja oprogramowania a nawet zmiana samego procesora zarządzającego działaniem 2120. Modułowe karty wejściowe pozwalają dopasować konfigurację przetwornika Boulder 2120 do wymagań konkretnego systemu. Standardowo wyposażony jest on w podstawowe wejścia: USB [typ A i B], dwa wejścia Ethernet, wejście AES3 i Toslink oraz podwójne wejście HDMI z przelotką HDMI. Dostępne moduły opcjonalne pozwalają dodać wejście S/PDIF oraz kolejne wejścia HDMI, Toslink i AES3. Oznacza to, że Boulder 2120 może na najwyższym poziomie odtwarzać muzykę zarówno z płyt CD, po połączeniu z transportem, jak i wprost z serwisów streamingowych.

Możliwości cyfrowe
Boulder 2120 odtwarza bez najmniejszych problemów pliki cyfrowe wszystkich formatów: FLAC, AIFF, MP3, Apple Lossless, WAV a nawet DSD. Źródłem sygnału mogą być praktycznie wszystko: od przenośnych dysków SSD i serwerów sieciowych oraz subskrybowanych serwisów internetowych po płyty Blu-Ray Audio. Boulder 2120 wspiera każdą stosowaną obecnie częstotliwość próbkowania. Dekoduje pliki PCM od 16 do 32 bitów i częstością próbkowania od 32 do 384kHz, MP3 do 320kb/s oraz DSD 1x i 2x. Audio to jednak dopiero początek. W połączeniu ze źródłami HDMI połączonymi z internetem – na przykład Google ChromeCast – Boulder 2120 działa jak streamer, przesyłając sygnału wideo wysokiej rozdzielczości do monitorów, telewizorów lub projektorów.

Układ analogowy
Nie wszystkie zalety przetwornika Boulder 2120 są owocem jego domeny cyfrowej. Korzysta on również z tego, do czego nie mają dostępu inni producenci sprzętu audio: doświadczenia firmy Boulder w budowie najlepszych układów analogowych. Obwód każdego z kanałów 2120 zamknięty jest w osobnej obudowie. Jak we wszystkich referencyjnych przedwzmacniaczach liniowych Boulder. Odpowiada to za optymalną izolację kanałów. Tak, jak inne produkty cyfrowe Boulder, 2120 jest w pełni zbalansowany. Redukuje to szum i zniekształcenia, by słyszeć więcej ulubionej muzyki i filmowych ścieżek dźwiękowych. Stopnie wzmacniające 2120 to opracowane przez firmę Boulder na potrzeby serii 2100 dyskretne moduły 993S. Stanowią one czwartą już generację modułów rodziny 990, stosowanych w najlepszych studiach nagraniowych na świecie. Każdy kanał 2120 wykorzystuje dziesięć modułów 993S zapewniających niezrównane możliwości buforowania wyjścia i ultraniski poziom zniekształceń. W połączeniu ze sterowanym mikroprocesorowo układem regulacji głośności 2120, umożliwiają połączenie przetwornika bezpośrednio z końcówką mocy i uwalniają użytkownika od konieczności stosowania przedwzmacniacza.

Zasilacz 2120
W celu uzyskania jak najlepszej separacji sekcji trybu czuwania, sekcji cyfrowej oraz prawego i lewego kanału analogowego, w osobnym chassis – nazwanym 2101 – zamontowano cztery niezależne układy zasilające. Zasilacz trybu czuwania to mała i wydajna jednostka, która spełnia wymogi najbardziej restrykcyjnych norm energetycznych. Utrzymuje on w gotowości obwody nadzorcze przetwornika i wyłącza się po aktywacji urządzenia. Zasilacze części analogowej i cyfrowej wyposażone są w osobne transformatory – większe niż w wielu wzmacniaczach – i regulatory napięcia. Ponieważ szum transformatora jest szkodliwy, tak jak i generowane przez transformatory wibracje, oba transformatory są zalane substancją tłumiącą i zamknięte w stalowych obudowach. Dodatkowy układ eliminujący składową prądu stałego dodatkowo ułatwia utrzymanie cichej pracy urządzenia.

Projekt budowy
Każdy panel obudowy 2120 wykonany jest z jednego bloku aluminium na obrabiarkach CNC znajdujących się w fabryce Boulder. Wspierane komputerowo projektowanie całości również odbyło się na miejscu. Boulder jest jednym z ostatnich producentów urządzeń high-endowych, który samodzielnie buduje swoje urządzenia we własnej fabryce. Za tłumienie rezonansów mechanicznych odpowiada wielowarstwowe tłumienie lub sztywne połączenie elementów o różnych częstościach rezonansowych, co ich połączony rezonans daleko poza granicę pasma akustycznego. Każda część układu 2120 zamknięta jest w osobnej, izolowanej puszce: sekcja wyświetlacz/procesor/zegar, lewa część analogowa, prawa część analogowa i zasilanie [zasilacz prawy, lewy, Taki sposób montażu zapewnia maksymalna izolację poszczególnych elementów przedwzmacniacza. Inżynierom firmy Boulder udało się dzięki temu wyeliminować przesłuchy między kanałami i ograniczyć możliwość wpływu na delikatne stopnie analogowe szumów generowanych przez układy cyfrowe, zasilanie i wyświetlacz.

Cechy

  • Duży, kolorowy, czytelny wyświetlacz LCD [12,3”]
  • Dekoduje pliki MP3, FLAC, xflac, WAV, xwav, ALAC [Apple Lossless], AIDD, OGG Vorbis i DSD [DSD 1x, DSD 2x]
  • Wspiera wszystkie popularne dziś częstotliwości próbkowania i długości słów
  • Akceptuje streaming audio przez gniazda USB i Ethernet [upnp/DLNA] oraz sygnały cyfrowy audio przez gniazda HDMI, Toslink, S/PDIF oraz AES3
  • Podczas streamingu wyświetlane są imię i nazwisko artysty/nazwa zespołu, tytuł ścieżki, tytuł albumu, zdjęcie okładki albumu, informacja o typie pliku cyfrowego
  • Wbudowany układ regulacji głośności pozwala na bezpośrednie połączenie ze wzmacniaczem mocy
  • Odtwarza treści z internetowych serwisów streamingowych Tidal, Spotify, Netflix lub youtube przez wejście HDMI, w tym i sygnał wideo.
  • Cztery izolowane chassis: lewy kanał audio, prawy kanał audio, interfejs użytkownika i zasilacz
  • Pełen wybór opcjonalnych wejść cyfrowych pozwala dopasować przetwornik do potrzeb każdego systemu
  • Możliwość dostosowania informacji podawanych na wyświetlaczu do indywidualnych potrzeb użytkownika
  • Dwa tryby czuwania [normalny i dodatkowo oszczędzający energię] pozwalają spełnić wszystkie wymagania w kwestiach ekologicznych
  • Dwadzieścia dyskretnych stopni wzmacniających 993S, nowoczesnych następców stopnia 990 używanego w studiach na całym świecie
  • Automatyczna aktualizacja oprogramowania po połączeniu z internetem
  • Pilot zdalnego sterowania w systemach audio i protokół sterowania przez sieć w zintegrowanych systemach automatyki domowej
  • Zbalansowana, różnicowa wersja precyzyjnego zegara Boulder pozwala wyeliminować jitter

Galeria


Specyfikacja

Boulder 2120 - przetwornik cyfrowo-analogowy

Wejścia cyfrowe:
  • HDMI, Ethernet [RJ45], USB 2.0 [typ A i B], S/PDIF [RCA], AES3 [XLR], Toslink [EIAJ]
Wspierane formaty plików:
  • PCM, DSD [1x/2x], FLAC, xFLAC, WAV, xWAV, AIFF, Ogg Vorbis, MP3, ALAC
Wspierane częstości próbkowania:
  • 32, 44.1, 88.2, 96, 176.4, 352.8, 384 kHz
Długość słowa PCM:
  • 16bitów – 32bity
Wyjścia analogowe:
  • 2 pary, zbalansowane XLR adaptowalne do RCA
Impedancja wyjściowa:
  • Zbalansowane: 100 Ohm
  • Niezbalansowane: 50 Ohm
Maksymalne napięcie wyjściowe:
  • 4 V rms
Zakres zmiany głośności:
  • 80 dB ze skokiem co 1,0 dB
Wyświetlacz LCD:
  • 1280 x 480; 12,3” [32,25 cm]
Ethernet/UpnP/DLNA:
  • 2 x RJ45
Systemy sterowania:
  • IP, IR, wyzwalacz 12 V
Stosunek S/N:
  • -115 dB, 22 Hz – 30 kHz
Zniekształcenia, THD+N:
  • 0 dB FS mniej niż 0,008% do 20 kHz
Odpowiedź częstotliwościowa:
  • - 0,5dB do 20kHz
Obciążenie wyjścia 150 Ohm:
  • Zniekształcenia < 1dB, 20 Hz – 10 kHz
Zasilanie:
  • 100/120/200/240 V AC, 50-60 Hz
  • Maksymalne zużycie energii: 75 W
Waga:
  • Waga przedwzmacniacza: 21,8 kg
  • Waga przedwzmacniacza z opakowaniem: 26,8 kg