Inne modele

Producent: Brinkmann Audio

Model: Brinkmann Bardo

Typ: Źródła analogowe / Gramofony


Opis

Brinkmann Bardo – gramofon  z napędem bezpośrednim

Po latach badań i doświadczeń rozwojowych, Helmut Brinkmann skonstruował gramofon z napędem bezpośrednim – Oasis. Ponieważ konstrukcja ta została dobrze przyjęta przez miłośników muzyki z całego świata, firma Brinkmann Audio postanowiliła skonstruować kolejny gramofon z napędem bezpośrednim. Tym razem zainspirowany projektami naszych flagowych konstrukcji Balance i LaGrange.

Szczegóły i udoskonalenia
Model Bardo Performance zamiast standardowego zasilacza, wyposażony jest w zasilacz (w metalowej obudowie) stosowany również w gramofonach Balance i LaGrange. Rezultatem zmiany jest lepsza definicja basu i szersza scena dźwiękowa. Podstawa ramienia stosowana w Bardo może być rotowana i blokowana w pozycji bez żadnych kłopotów, co znacznie ułatwia precyzyjne ustawienie i regulację ramion długości 9-12”. Otwory montażowe w podstawie nawiercane są zgodnie z wyborem kupującego. Gniazda wyjściowe znajdują się z tyłu gramofonu. Standardowo gramofon wyposażony jest w gniazdo RCA lub XLR, ale możliwy jest również montaż gniazda DIN lub niewymiennego przewodu. Do wyboru prędkości obrotowej – 331/3 lub 45 obr/min – służy przycisk z przodu gramofonu. Dwie niewielkie śrubki leżące obok przycisku pozwalają na dokładną regulację prędkości.

Napęd magnetyczny
Zastosowany w Bardo napęd magnetyczny, skonstruowany przez Helmuta Brinkmanna, powstaje w całości w fabryce Brinkmann Audio. Talerz i silnik wykorzystują jedno łożysko. W talerzu otacza je pierścień magnetyczny wprawiany w ruch obrotowy przez pole magnetyczne generowane w cewkach znajdujących się w podstawie. Układ elektryczny cewek regulowany jest przez dwa reagujące na zmiany pola magnetycznego rezystory, które pozwalają utrzymać stałą prędkość obrotową.

Większość popularnych gramofonów z napędem bezpośrednim skonstruowano na potrzeby studiów radiowych i DJ-ów. Ich najbardziej pożądaną cechą był szybki start – osiągnięcie pełnej prędkości obrotowej w ciągu niecałej sekundy. Dlatego stosowano w nich silniki o dużym momencie obrotowym. Pozwalały one również na niemal natychmiastowe zatrzymanie talerza. Objawem niepożądanym ich wykorzystania było nasilony efekt zrywania oraz zniekształcenia typu pływania [ang. wow & flutter]. Aby tego uniknąć, po długotrwałych próbach opracowaliśmy własny system regulacji, który dostarcza do silnika jedynie tyle energii, ile potrzeba do utrzymania stałej prędkości obrotowej talerza. Stator silnika składa się z czterech specjalnie zaprojektowanych cewek zamontowanych – z dużą precyzją – koncentrycznie wokół łożyska w podstawie gramofonu. W oparciu o testy odsłuchowe, zdecydowaliśmy zrezygnować z typowego montażu co 90 stopni. Zamiast niego zastosowaliśmy rozmieszczenie ze skokiem o 22,5 stopnia. Dzięki nakładaniu pola magnetycznego, pozwala to na dalszą redukcję efektu zrywania. Rotor silnika, pierścień pod talerzem, posiada osiem biegunów magnetycznych. Dodatkową częścią silnika jest układ pomiaru prędkości obrotowej, który zamienia wynik pomiaru na napięcie trafiające do części kontrolnej, gdzie jest porównywane z napięciem referencyjnym [określonym przez pozycję wspomnianych wyżej śrub]. Dodatkowy układ podgrzewający łożysko – stosowany w Balance i LaGrange – nie jest potrzebny. Obwody elektryczne silnika bez przerwy znajdują się pod napięciem. Zmiana położenia przełącznika obrotów rozpoczyna jedynie ruch talerza. Łożysko jest ciepłe właśnie dzięki przepływowi prądu w silniku.

Więcej informacji na temat działania napędu bezpośredniego w gramofonach Oasis i Bardo znajduje się w informacji technicznej poświęconej gramofonowi Oasis. Idealnym uzupełnieniem gramofonu Oasis jest lampowy zasilacz RoNT II.

 


Recenzja

Brinkmann Audio Bardo

Marek Dyba - HiFidelity, 2014-03

"Bardo kapitalnie oddał popisy trzech znakomitych muzyków, ale z mojego punktu widzenia najważniejszy było to, jak genialnie oddał klimat tej płyty, w jak angażujący, wciągający bez reszty sposób potrafił to zagrać."


Specyfikacja

Gramofon z napędem bezpośrednim

 • Napęd: bezpośredni z wykorzystaniem pola magnetycznego, proporcjonalny układ sterujący
 • Zasilacz: zewnętrzny zasilacz tranzystorowy
 • Łożysko: olejowe łożysko hydrodynamiczne. Ciche i bezobsługowe
 • Talerz  Optymalizowany pod kątem rezonansów stop glinu. Powierzchnia: polerowane szkło
 • Chassis: duraluminium 15mm, geometria określona w celu eliminacji rezonansów
 • Podstawa ramienia: obracana, umożliwia łatwą i precyzyjną regulację ramienia. Szybkowymienialna - akceptuje wszystkie ramiona długości od 9 do 12” przeznaczona do ramion o śledzeniu linearnym
  Złącza:
 • RCA, XLR lub niewymienny kabel. Do połączenia z ramionami wyposażonymi w 5-ciopinowe gniazdo DIN
 • 3-pinowe gniazdo DIN do połączenia z zasilaczem
 • Przewód ze złączem do uziemienia
 
 • Prędkość obrotowa: 33 1/3 lub 45 obrotów na minutę.
 • Wskaźnik prędkości: dioda LED [331/3 – kolor zielony, 45 – czerwony]
 • Odchylenie od prędkości obrotowej: 0,0% (regulowane)
 • Regulacja prędkości obrotowej:  +/-10%
 • Zniekształcenia wow&flutter: 0,07% liniowo, 0,035% ważone wg DIN 45507
 • Czas rozruchu: 12/16 sekund (33 1/3 – 45 obr/min)
 • Szum: -64 dB (nagranie testowe DIN 45544); -68dB (adapter pomiarowy)
 • Wymiary: 420 x 320 x 100 mm
 • Waga: 14.8kg (chassis 5 kg, talerz 9.8 kg), zasilacz 0.5 kg
 • Akcesoria: Platforma granitowa 440 x 310 x 30 mm, platforma HRS