Inne modele

Producent: Brinkmann Audio

Model: Brinkmann Balance

Typ: Źródła analogowe / Gramofony


Opis

Brinkmann Balance to nowa, przemyślana propozycja dla wszytskich użytkowników, którzy po latach, ponownie zapragnęli słuchać płyt winylowych.

Plinta jest wykonana z wykorzystaniem obrabiarek CNC z jednego kawałka aluminium. Ramię jest montowane za pomocą łatwej w użyciu blokady, może być ono obracane względem talerza i ustawiane w zależności od długości. Plintę można poziomować regulując 3 kolce zaprojektowane pod kątem minimalizowania wibracji. Mocowania dwóch kolców – leżące tuż obok podstawy ramion – pozwalają na odprowadzanie do podłoża rezonansów wywoływanych przez pracę wkładki i samego ramienia. Mocowanie trzeciego kolca – znajdujące się obok łożyska – jest wyposażone w specjalną miedzianą wkładkę, optymalną pod względem możliwości odprowadzania do podłoża drżeń talerza i łożyska.

Oś łożyska, wykonana z utwardzanej stali nierdzewnej, obraca się wewnątrz mosiężnej tulei, której powierzchnia jest odpowiednio przygotowana termicznie. Takie mosiężne tuleje są często stosowane do budowy łożysk o największej precyzji i płynności obrotów. W połączeniu z wyborem odpowiedniej metody smarowania i optymizacji powierzchni obu elementów daje to najlepsze rozwiązanie, zwiększające niezawodność i dokładność gramofonu. Łożysko jest dodatkowo wytłumione obejmą z delrinu, która stanowi jego jedyne połączenie z plintą. To przemyślane rozwiązanie zapewnia doskonałą izolację łożyska i minimalizuje przepływ wibracji między systemem talerz/łożysko a plintą.

Gramofon Balance jest wyposażony w nowy silnik Sinus. Przez ostatnie dwadzieścia lat Brinkmann stosował w gramofonach z napędem paskowym z doskonałe silniki niemieckiej firmy Papst. Pod względem technicznym i brzmieniowym było to świetne rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z naszym analogowym regulatorem szybkości obrotowej. W ostatnich latach Helmut Brinkmann poświęcił wiele czasu na rozwój silników do gramofonów Oasis i Bardo z napędem bezpośrednim. Wyczerpujące badania związane z tym zagadnieniem pozwoliły mu zyskać wiele danych na temat kontroli pola magnetycznego i wiedzę pozwalającą zredukować powstawanie drgań wewnątrz silnika. Logicznym kolejnym krokiem stało się więc wykorzystanie tej wiedzy do budowy nowego silnika na potrzeby napędu paskowego.

Silnik Sinus jest lepiej dostosowany do napędzania ciężkiego talerza [prawie 25kg] niż starsze konstrukcje stosowane w gramofonach LaGrange i Balance. Użycie obwodu czterofazowego [4 razy 90°] umożliwia płynny obrót bez skoków. Odpowiednie ułożenie uzwojeń i magnesów neodymowych oraz w połączeniu z obwodem zasilania pozwala otrzymać 12 ‘pulsów’ na jeden obrót talerza. Dodatkowo, duża masa [500g] obracającej się części silnika wynikająca z wykorzystania do budowy silnika niklowanej stali, działa jak koło zamachowe pozwalające wyrównywać prędkość obrotową talerza.

Brzmienie jest gładkie, a cicha praca silnika przekłada się na dłuższe wybrzmienie instrumentów, większą ilość słyszalnych detali, poprawę rozdzielczości i muzykalności. Brak wibracji tworzonych przez sam silnik słychać jako swobodny przepływ muzyki. Nowy silnik ma większy moment obrotowy – czas rozpędzania talerza do odpowiedniej prędkości jest więc zredukowany do kilku sekund. Nie stanowi to żadnego problemu dla lampowego zasilacza RőNT II, który jest również w stanie dostarczyć prąd odpowiedni dla silników do napędu bezpośredniego.


Recenzja

Brinkmann Balance

Paweł Gołębiewski - HiFiMuzyka, 2014-04

"Brinkmann Balance przez krótką chwilę balansuje na krawędzi zaskoczenia, by następnie wciągnąć słuchacza w świat muzyki odtwarzanej tak prawdziwie, że wrażenie realizmu pochłania bez reszty."


Specyfikacja

Gramofon z napędem paskowym

  • Napęd: precyzyjny napęd paskowy
  • Talerz: ciężar 18 kg, 316 mm, wysokość - 90 mm
  • Powierzchnia talerza: polerowane szkło
  • Podstawa ramienia: 2 podstawy dla ramion od 9 do 12 cali, łatwe do wymiany i regulacji
  • Skład zestawu: gramofon, krążek dociskowy, zasilacz tranzystorowy, zestaw narzędzi do montażu
  • Opcje: zasilacz lampowy RőNT, dodatkowe podstawy nawiercane zgodnie z zamówieniem dla wybranych ramion
  • Wymiary: 550 x 430 x 140 mm
  • Waga: 35 kg