Inne modele

Producent:

Model: Wilson Audio Duette Series-2

Typ: Zestawy głośnikowe / Podstawkowe


Opis

Wilson Audio Duette Series-2 – podstawkowy zestaw głośnikowy

 

Kolumny Duette były pierwszym produktem firmy Wilson Audio, opracowanym zgodnie z założeniami technologii Special Applications Engineering – projektowania w celu osiągnięcia ściśle określonych celów. Miały oferować neutralną barwę oraz skalę dynamiki, głębokość sceny i przejrzystość dźwięku znaną z podłogowych konstrukcji Wilsona – a to wszystko po umieszczeniu ich w otoczeniu utrudniającym osiągnięcie takiego dźwięku: tuż przy ścianie lub nawet na półce. Kolumny te można było jednak dostosować do bardziej konwencjonalnych zastosowań audiofilskich – stawiając je na standach, z dala od ścian.

Cel projektu Duette Series-2 był prostszy: stworzyć najlepszy monitor na świecie. Kropka. Nowe Duette od samego początku projektowano pod kątem umieszczania ich blisko ścian. Pozwoliło to zrezygnować z wielu skomplikowanych rozwiązań zastosowanych w oryginalnych Duette. Prostsza budowa, to krótsza droga do wypełnienia założeń: osiągnięcia jak najlepszego dźwięku bez żadnych kompromisów.

Całkowicie nowy projekt

Zespół projektujący nowe kolumny Duette, miał za zadanie poprawę jakości dźwięku – w stosunku do poprzednika – w większości ich najczęstszych aplikacji. Wykluczając najrzadziej spotykane konfiguracje, inżynierowie Wilsona mogli zoptymalizować konstrukcję kolumn pod kątem pozostałych. Pewna część elastyczności poprzednika została zamieniona na lepszą jakość. Dość szybko okazało się, że podążając tą ścieżką, można znacznie poprawić jakość dźwięku kolumn ustawionych blisko ścian. Nowa konstrukcja może brzmieć jak inne kolumny Wilsona nawet w pomieszczeniach z najtrudniejszą akustyką.

Dwie wersje

Pozostano przy zewnętrznej zwrotnicy (nazwanej Novel), którą zastosowano w pierwszej wersji Duette. Wydzielenie jej z obudowy kolumn jest idealnym rozwiązaniem, jeśli kolumny mają stać na półce lub w szafce. Poza tym pozwala to również na zachowanie odpowiedniej objętości obudowy kolumny – wymaganej przez ośmiocalowy głośnik nisko/średniotonowy, odpowiadający za wybitną dynamikę i rozciągnięcie basu małych kolumn Wilsona. Konstruując zwrotnicę, można było również sięgnąć po najlepsze dostępne elementy, bez zwracania uwagi na końcowe rozmiary i objętość. Oddzielenie zwrotnicy pozwala również na elektryczną i mechaniczną izolację elektroniki i głośników.

Nowością przeznaczoną dla Duette Series-2 jest dedykowany stand zintegrowany ze zwrotnicą Novel. Takie ‘systemowe’ rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze – jak w kolumnach podłogowych – zwrotnica we własnej obudowie jest mechanicznie izolowana od głośników. Możliwe jest również dokładne zaprojektowanie przebiegu przewodów łączących zwrotnicę z kolumną: są one ukryte przed wzrokiem słuchaczy. Nowe standy Duette są dużo cięższe i bardziej stabilne od poprzedników. Zaprojektowano je w taki sposób, aby przenosiły wibrację od obudowy głośników w stronę podłoża. Kolumny są teraz przykręcane do podstawek, co dalej poprawia kontrolę rezonansów i stabilność całego układu.

Nowa obudowa

Obudowa kolumn Duette Series-2 powstała w oparciu o intensywne wykorzystanie wibrometrii laserowej. Ta zaawansowana technologia pomiarowa, pozwoliła inżynierom Wilsona dokładnie dopracować wszystkie aspekty jej konstrukcji. W newralgicznych miejscach zwiększono grubość ścian obudowy. Zastosowano również solidniejsze wzmocnienia wewnątrz niej. Obudowa – łącznie z wewnętrznymi wzmocnieniami – jest wykonana z opracowanego przez firmę Wilson materiału X. Jest to kompozyt charakteryzujący się wyjątkową sztywnością i doskonałym tłumieniem drgań.

Postanowiono zaprojektować nową Duette jedynie do ustawienia pionowego. Dzięki temu, przez pochylenie przedniej ścianki, inżynierowie Wilsona mogli uzyskać doskonałe wyrównanie głośników w czasie. Przednia ścianka, wykonana z materiału S, poprawiającego brzmienie średnicy, jest pochylona o 10 stopni. Zaletami uzyskanego w ten sposób optymalnego wyrównania czasowego obu głośników są: doskonała szybkość transjentów, piękne harmonie i doskonała rozdzielczość sceny.

Jeżeli Duette Series-2 ma stać na półce, w zestawie dostarczane są przyjazne dla mebli kolce, które przykręca się do podstawy kolumny. Zastępują one magnetyczne kolce stosowane w poprzednim modelu. Jeżeli kolumna ma stać na podstawkach – jest ona do nich przytwierdzana. Obie wersje już od samego początku zaprojektowano tak, by maksymalnie ograniczać wibracje i rezonanse.

Całkowicie nowa jest również konstrukcja maskownic debiutujących wraz z Duette Series-2. Ich kształt pozwala znacznie zredukować dyfrakcję dźwięku.

Nowy głośnik wysokotonowy

Jakość wysokich tonów Duette Series-2 poprawia zastosowanie komory znajdującej się bezpośrednio za tweteerem. Pomysł na nią pochodzi wprost z głośnika wysokotonowego CST, który znalazł się w nowej Alexii. Komora ta poprawia rozpraszanie i pochłanianie niekorzystnej dla dźwięku energii generowanej z tyłu membrany, która w innym razie, mogłaby przedostawać się przez przejrzystą akustycznie kopułkę.

Ten aspekt budowy głośników wysokotonowych jest zwykle pomijany przez innych producentów kolumn. Ma on jednak kluczowe znaczenie dla zachowania zgodności głośników w czasie, przez eliminowanie przesuniętych czasowo zakłóceń, powstających za kopułką. Redukcja tych artefaktów znacznie zmniejsza poziom szumu i poprawia rozdzielczość wysokich tonów. Detale muzyki pojawiają się naturalnie z ciemnego tła pozbawionego ziarnistości.

Nowy projekt zwrotnicy

Duette Series-2 jest przeznaczona wyłącznie do pracy blisko ścian: na standzie, na półkach i w szafkach. Dzięki temu, zrezygnowano z dwóch rezystorów (i przewodów), których przełączanie pozwalało dostosować pierwszy model Duette do pracy na standzie ustawionym daleko od ściany. Dzięki temu można było stworzyć zwrotnicę doskonałą pod względem liniowości i wyrównania w czasie. Po ustawieniu blisko ściany, Duette Series-2 przewyższa jakością dźwięku wiele tak zwanych ‘super-monitorów’ stworzonych do ustawiania na podstawkach zgodnie z tradycyjnymi audiofilskimi kanonami.

Zwrotnica mieści się albo w niezależnej obudowie (do ustawienia na półce), albo wewnątrz podstawek. Obie wersje zapewniają najwyższą jakość brzmienia charakterystycznego dla kolumn Wilson Audio: naturalną barwę i dynamikę, szeroką scenę dźwiękową oraz doskonałe odwzorowanie harmonii.


Specyfikacja

Wilson Audio Duette Series-2 - podstawkowy zestaw głośnikowy

Dane Techniczne:
Głośnik Niskotonowy:1x8" (19.63cm), materiał: wzmocniona celuloza
Głośnik Wysokotonowy:1x1" (2.54cm), kopułka, materiał: nasączany jedwab
Czułość:92 dB@1W@1m@1kHz
Impedancja:4W / minimum 4,35W przy 160Hz
Pasmo Przenoszenia:33Hz-21kHz +/-3dB
Minimalna Zalecana Moc Wzmacniacza:20W/kanał
Wymiary:Zestaw:
  • Wysokość: 46.99cm bez kolców
  • Szerokość: 26.66cm
  • Głębokość: 40.82cm
Zwrotnica Novel:
  • Wysokość: 28.73cm
  • Szerokość: 12.07cm
  • Głębokość: 23.28cm
Dedykowany stand z wbudowaną zwrotnicą:
  • Wysokość: 55.56cm bez kolców
  • Szerokość: 30.16cm
  • Głębokość: 47.63cm
Waga:Duette: 20.42kg Zwrotnica: Novel 10,89kg Stand 29,48kg