Inne modele

Producent:

Model: Wilson Audio Sophia 3

Typ: Zestawy głośnikowe / Podłogowe


Opis

Wilson Audio Sophia 3 – podłogowy zestaw głośnikowy

Dave Wilson zauważył, że w momencie debiutu rynkowego oryginalnych zestawów Sophia w 2001 roku, zostały one określone przez światowa prasę audio jako wolnostojący zestaw głośnikowy Wilson Audio dla „początkujących”. O ile Sophia pozostaje najbardziej przystępnym cenowo zestawem podłogowym Wilsona, postrzeganie ceny jako głównej zalety maskuje dość istotny fakt – że cena była efektem ubocznym projektu Sophii.

To nad czym Dave i jego ekipa inżynierów skupiła się podczas prac projektowych nad tym głośnikiem – że przeciwieństwie do ówczesnych braci, X-1 GrandSLAMM and WATT/ Puppy – Sophia miała być mniej wymagająca od pomieszczenia i współpracującej z nim elektroniki. Sophię zaprojektowano tak, aby była produktem łatwym do wysterowania, łatwym do ustawienia i takim, który zachęca swego posiadacza do zrelaksowania się przy muzyce.

FILM – Nowa Sophia – Series 3

Niemniej jednak, prawdziwa Magia Sophii polega na tym, że głośnik ten został zaprojektowany tak aby brzmiał doskonale z umiarkowanej klasy elektroniką a jednocześnie będąc w stanie wciąż odkrywać niuanse i detale sprzętu kasy state-of-the-art. Imponujący poziom sprzedaży oraz fakt że Sophia zyskała miano produktu „kultowego” pośród audiofilów, przemawiają za sukcesem oryginalnej wersji tego zestawu głośnikowego. Nie jest rzeczą odosobnioną, że wielu klientów których byłoby stać na zakup bardziej kosztownych zestawów Wilsona, wybiera Sophię – dlatego, że kochają jej brzmienie.

FILM – Budowanie Nowego Zestawu Głośnikowego

Powyższa video-prezentacja przeprowadza widza przez proces powstawania najnowszej wersji ulubionego zestawu głośnikowego Wilson Audio – Sophia 3, od zarysu koncepcji aż po produkt finalny. Zapraszamy do spotkania się z inżynierami i rzemieślnikami-artystami z wielu działów produkcji, odpowiedzialnych za przełożenie wizji Dave’a Wilsona w gotowy produkt, który poprawia jakość brzmienia Sophii bez wpływu na jej istotny, czarujący charakter.

FILM – Dave Wilson opowiada o założeniach projektowych i cechach zestawów Sophia 3

Przetworniki i Zwrotnica
Od momentu pojawienia się na rynku zestawów Sopha Series 2, Wilson Audio poczynił olbrzymi postęp w technologii przetworników. Głośnik wysokotonowy zaprojektowany na potrzeby zestawów MAXX Series 3 i w konsekwencji zastosowany później również w zestawach Sasha W/P, charakteryzuje się nową topologią, która ogranicza odbicia tylnej fali dźwiękowej, która propagując poprzez membranę dodaje niepożądany szum i zniekształcenia do sygnału pierwotnego. Poprzez znaczne obniżenie źródła tego typu zniekształceń, wysokie tony odznaczają się większą dynamiką, ilością powietrza i rozdzielczością – brakiem ziarna, który charakteryzuje praktycznie wszystkie inne przetworniki wysokotonowe. Niniejszy głośnik wysokotonowy jest obecnie częścią składową nowych zestawów Sophia Series 3.

Własnej konstrukcji głośnik średniotonowy Wilsona, który dokonał transformacji brzmienia zestawów Alexandria X2 Series 2 i został w konsekwencji zastosowany w zestawach MAXX i Sasha, w uproszczonej postaci, znalazł swe miejsce również w modelu Sophia. Żaden inny głośnik nie wnósł większego wkładu w dokładność barwy i piękno brzmienia zestawów Wilson Audio.

Przetwornik niskotonowy Sophii, który zadebiutował w modelu Series 1, został poddany licznym modyfikacjom. Układ magnetyczny przetwornika basowego zestawów Sophia Series 3 charakteryzuje się dwukrotnie większymi rozmiarami magnesu co jego poprzednik. Zachowując melodyjność oryginalnej konstrukcji, cechy takie jak ogólne uderzenie, szybkość, zwinność i liniowość basu zostały w nowym zestawie głośnikowym znacząco poprawione.

Zwrotnica elektryczna łącząca ze sobą wszystkie wymienione głośniki została całkowicie przeprojektowana, zaś rezystory służące do modyfikacji brzmienia przez użytkownika, uprzednio umieszczone na spodzie obudowy, zostały przeniesione za łatwo dostępny panel na tylnej ściance Sophii 3.

Projekt zwrotnicy powstał dzięki własnemu oprogramowaniu komputerowemu Wilson Audio, który w kluczowy sposób wspomaga projektowanie zestawów głośnikowych, wirtualnie modelując obudowę, przetworniki i wartości komponentów użytych do budowy zwrotnicy. Tak jak wyszczególniono to w prezentacji filmowej „Budowanie Nowego Zestawu Głośnikowego”, wszystko to stanowi punkt wyjściowy do intensywnych testów odsłuchowych, które po raz pierwszy mają miejsce w pokoju odsłuchowym Dave’a Wilsona, którego charakterystyka akustyczna może być modyfikowana poprzez otwieranie bądź zamykanie rezonatorów Helmholtza. Pokój ten był po raz pierwszy użyty do opracowania pierwszych zestawów Sophia, posiada odpowiedni i wszechstronny charakter do tego typu działań. Tak jak mówi stara zasada sceniczna na Broadway’u: „gdy raz zrobisz to tutaj, zrobisz to wszędzie”.


Specyfikacja

Wilson Audio Sophia 3 - podłogowy zestaw głośnikowy

Głośnik niskotonowy:1x10" (25.40 cm) z membraną aluminiową
Głośnik średniotonowy:1x7" (17.78 cm) z membraną celulozową
Głośnik wysokotonowy:1x1" (2.54 cm) z odwróconą kopółką tytanową
Skuteczność:87 dB@1Watt@1 metR@1 kHz
Nominalna impedancja:4 Ohm, 3.1 Ohm minimum @ 98 Hz
Pasmo przenoszenia:+/-3 dB 20 Hz - 22.5 kHz (średnio w pokoju odsłuchowym)
Minimalna moc wzmacniaczar:25 watów/kanał
Wymiary:
  • Wysokość - 104.45 cm bez kolców
  • Szerokość - 34.61 cm
  • Głębokosc - 48.12 cm
Waga:74.84 kg