Inne modele

Producent: Wilson Audio

Model: Wilson Audio Alexx

Typ: Zestawy głośnikowe / Podłogowe


Opis

Wilson Audio Alexx – podłogowy zestaw głośnikowy

 

Alexx jest czwartym, całkowicie nowym głośnikiem, zaprezentowanym przez Wilson Audio na przestrzeni ostatnich  lat. Można by przypuszczać, że Alexx zastąpi cokolwiek już leciwego MAXX’a, gdyż będzie stanowił drugi od góry model dostępny w segmencie największych głośników Wilson Audio – mniejszy jedynie od topowej Alexandrii, jednak porównania z modelem MAXX na tym etapie się kończą.

W rzeczywistości, Alexx jest znacznie bardziej złożoną i zaawansowaną konstrukcją. W głośniku zastosowano najnowsze pomysły projektowe Wilsona, dotyczące wyrównania czasowego przetworników, ich konfiguracji i rozwiązań konstrukcyjnych. Alexx wykorzystuje również strategie prowadzące do uzyskania jak najmniejszych rezonansów obudowy, które opracowywano przez lata, korzystając w tym celu z technologii wibrometrii laserowej. W projekcie zastosowano również rozwiązania wykorzystane w dwóch najnowszych głośnikach Wilson Audio – modelach Alexia i Sabrina, a także w będącym obecnie na etapie projektowania Magnum Opus Dave’a Wilsona – modelu WAMM.

Nowa Geometria Przetworników typu „MTM” 

Nowa geometria przetworników typu „MTM” (Midrange-Tweeter-Midrange) generalnie odnosi się do ustawienia, w którym dwa przetworniki średniotonowe sąsiadują od góry i od dołu z przetwornikiem wysokotonowym. Ustawienie tego typu niesie ze sobą kilka korzyści, wśród których wymienić należy zwiększoną dynamikę średniego zakresu tonalnego. Wilson wykorzystywał już wcześniej geometrię MTM, a po raz pierwszy rozwiązanie to zastosował w modelu X-1 Grand SLAMM. Niemniej, konfiguracja MTM stosowana przez Wilsona zawsze była projektem znacznie bardziej złożonym, niż rozwiązania wykorzystywane przez konkurencyjnych producentów. Zamiast montować trzy przetworniki tworzące konfigurację MTM w płaskiej ścianie frontowej głośnika, w przypadku produktów Wilsona zawsze stosowano rozwiązanie modułowe. Umożliwiało ono zoptymalizowanie właściwości obudowy dla każdego przetwornika osobno. Co jeszcze istotniejsze, dzięki unikalnej technologii Wilsona, osobne moduły składające się na konfigurację MTM można było regulować – zarówno pod kątem ich relatywnego położenia względem siebie (dla wyrównania domeny czasowej), jak i niezależnej optymalizacji charakterystyki dyspersji każdego z nich.

W projekcie głośnika Alexx, inżynierowie Wilsona po raz kolejny zastosowali nowe podejście do kwestii geometrii MTM. Korzystając z rozwiązania technologicznego opracowanego z myślą o nowym WAMM, średni zakres tonalny głośnika Alexx podzielono pomiędzy dwa zróżnicowane przetworniki, które pokrywają nieco inny zakres częstotliwości. Przetwornik o średnicy 7”, to uznana konstrukcja średniotonowa, po raz pierwszy zastosowana w Alexandrii XLF. Przetwornik o średnicy 5,75” natomiast, jest rozwiązaniem zastosowanym w niedawno wprowadzonym na rynek modelu Sabrina. Zakres częstotliwości przetwarzanych przez oba przetworniki został przesunięty w górę, a razem pokrywają one szerszy zakres niezwykle istotnego średniego zakresu tonalnego. Dodatkowo, każdy z przetworników został zoptymalizowany pod kątem przetwarzania tonów średnich, które są jak najlepiej dopasowane do ich nieco odmiennych możliwości. Zespół inżynierów Wilson Audio w mistrzowski sposób połączył działanie obu przetworników, dzięki czemu uzyskano pożądaną spójność brzmienia. Bezprecedensowe połączenie wagi, szybkości, artykulacji i autorytatywności dźwięku można w pełni zrozumieć dopiero kiedy usłyszy się głośniki Alexx na żywo.

Całkowicie Nowy Projekt Zespołu Przetworników Niskotonowych 

Jednoczesna praca nad projektami głośników Alexx i WAMM przyniosła również inne rozwiązania technologiczne zastosowane w obu tych modelach. Nowe przetworniki niskotonowe, o średnicy 10,5” oraz 12,5”, wykorzystane w konstrukcji Alexx’a, były opracowane pod kątem projektu WAMM. Technologia konstrukcji tych dwóch nowych przetworników, z kolei, została zaczerpnięta z modelu Alexia, w którym zastosowano membrany 8- i 10-calowe. W ten właśnie sposób Wilson kontynuuje swoją tradycję systematycznie rozwijającej się technologii, implementując ją w głośnikach należących do różnych linii, a każde nowe wcielenie bazuje na doświadczeniu uzyskanym przy projektowaniu starszych modeli.

Nowe przetworniki niskotonowe o średnicy 10 i 12 cali stanowią ukoronowanie myśli konstrukcyjnej Dave’a Wilsona, dotyczącej jak najdokładniejszej reprodukcji niskich częstotliwości. Obudowę modułu niskotonowego głośnika Alexx, charakteryzującą się ultra-niskim poziomem rezonansów, wyposażono w nachyloną ścianę frontową, aby zapewnić jeszcze lepszą integrację domeny czasowej. Bas w nowym modelu Wilsona znów przebija inne konstrukcje głośnikowe pod względem szybkości najniższej oktawy, jej autorytatywności oraz muzykalności.

Regulacja Domeny Czasowej Modułów Średnio-Wysokotonowych 

Konstrukcja Alexx’a opiera się na doświadczeniach uzyskanych podczas tworzenia modelu korekcji asferycznego opóźnienia propagacji trzech modułów, w których zamontowano zespół średnio-wysokotonowy modelu Alexandria XLF. W konstrukcji Alexx’a po raz pierwszy zastosowano dwie drabinki regulacyjne – po jednej dla każdego modułu średniotonowego. Pozwala to na drobiazgowo precyzyjną regulację zarówno jeśli chodzi o odpowiednie wyrównanie czasowe przetworników, jak i właściwą oś ustawienia ich względem siebie, w stosunku do pozycji odsłuchowej.

Sposób regulacji modułów jest podobny do rozwiązania znanego z Alexii, a bezpośrednio wyewoluował z projektu opracowanego pod kątem przyszłego modelu WAMM. Wyrównanie domeny czasowej w konstrukcji Alexx’a należy uznać za najdokładniejszy system stworzony do tej pory przez Wilsona, co oznacza, że jest to najbardziej spójny czasowo głośnik obecnie dostępny.

Port XLF (Cross-load Flow) 

Alexx jest kolejnym głośnikiem wykorzystującym rozwiązanie znane z modelu Alexandria XLF, które umożliwia umieszczanie wylotu kanału niskotonowego z przodu lub z tyłu obudowy głośnika. Rozwiązanie tego typu nie wpływa na neutralność brzmienia Alexx’a w najniższych zakresach basu, ale umożliwia lepsze jego dopasowanie do większości pomieszczeń odsłuchowych. Zazwyczaj w pomieszczeniach stratnych w zakresie poziomu niskich tonów port będzie zlokalizowany z tyłu głośnika, a w pomieszczeniach, w których występuje obfity poziom niskich tonów, port należało będzie umieścić z przodu obudowy.

Inne Ważne Detale 

W projekcie głośnika Alexx wykorzystano najnowszą wersję przetwornika wysokotonowego Convergent Synergy Tweeter. Przetwornik, który już wcześniej brzmiał wybitnie w niższych zakresach swojego spektrum częstotliwości, w tej konfiguracji jest odcięty na nieco wyższym poziomie, co jest bezpośrednim rezultatem strategii zastosowania podwójnego zestawu przetworników średniotonowych. Płytka montażowa pod zestaw oporników, zawierająca rezystory zabezpieczające i regulacyjne, została w nowym modelu zlokalizowana w górnej części obudowy modułu niskotonowego, co ułatwia dostęp podczas przeprowadzania czynności serwisowych. Forma zewnętrzna głośnika, podyktowana filozofią projektową Wilsona, zakładającą całkowicie spójną czasowo konstrukcję modułową, oscyluje w kierunku organicznej płynności. Estetyka konstrukcji stanowi zarówno testament niezwykle zaawansowanej technologii, jak i wyraża pragnienie projektantów, aby w subtelny sposób dopasować wygląd głośnika do wystroju różnego rodzaju high-endowych rezydencji.


Specyfikacja

Wilson Audio Alexx - podłogowy zestaw głośnikowy

Tweeter
 • Przetwornik kopułkowy: 1"  (2.54 cm)
 • Materiał: jedwab
 • Typ obudowy: Sealed
 • Materiał obudowy: X-Material
Midranges
 • Przetworniki: 5.75" (14.61 cm), 7" (17.78 cm)
 • Materials: Papierowa pulpa, celuloza, kompozyt papierowy
 • Typ obudowy: Rear Vent Bottom Vent
 • Materiał obudowy: X-Material with S-Material Baffle
Woofers
 • Przetworniki: 10.5" (26.67 cm), 12.5" (31.75 cm)
 • Materials: Hard Paper Pulp
 • Typ obudowy: Front or Rear Ported
 • Materiał obudowy: X-Material
 
 • Impedancja: 4 Ohm / minimum 1.5 Ohm @ 2.850 Hz
 • Skuteczność: 91 dB @ 1W @ 1m @ 1k
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 31 kHz +/- 3 dB
 • Zalecana minimalna moc wzmacniacza: 50 W/kanał
 • Wymiary: 158.23 x 40.01 x 68.01 cm)
 • Waga: 205.02 kg