Inne modele

Producent: Air Tight

Model: Air Tight AM-201

Typ: Wzmacniacze / Zintegrowane


Opis

Zintegrowany wzmacniacz lampowy AM-201

Jakość firmy Air Tight… za niewielkie pieniądze

AM-201 to zintegrowany wzmacniacz oparty o cenione przez audiofilów lampy EL84 schowane pod wyjątkowej urody pokrywą wykonaną z litego drewna egzotycznego. W konstrukcji wzmacniacza wykorzystano elementy i rozwiązania znane ze znacznie droższych urządzeń siostrzanego Air Tight’a – wysokiej jakości komponenty, ręczne połączenia wykonane z miedzi beztlenowej, nadmiarowe zasilanie, wysokiej jakości obudowę.

Obwód, opracowany i zoptymalizowany przez A.Miura z Air Tight korzysta z mocy równoległych pentod EL84 w układzie push-pull, klasy AB ultralinearnej. Obwód wykorzystuje umiarkowane ujemne sprzężenie zwrotne (około 8dB). Obwody są poprzedzone kontrolą głośności (ALPS) i 4-pozycyjnym selektorem wejść. Osłonięty transformator zasilacza wykorzystuje, w części wysokonapięciowej filtr PI zbudowany z dławika i dwóch kondensatorów elektrolitycznych Nichicon 470 microF/450V.

W każdym kanale pracują cztery lampu EL84 oddające moc 2x22W. Wzmacniacz dysponuje czterema wejściami liniowymi oraz przyłączami głośnikowymi dla obciążenia 4 i 8 Ohm. Na przednim panelu, ozdobionym przyjemnie podświetlonym wskaźnikiem biasu, znajdują się cztery pokrętła pozwalające na wybór źródła, regulacje głośności, obsługę biasu oraz włączenie urządzenia.

Wzmacniacz AM-201 produkowany jest w Chinach lecz jego konstrukcja jest dziełem tych samych inżynierów co produkty japońskiego Air Tight. Kluczowe komponenty wzmacniacza pochodzą z Japonii a kontrola jakości jest wykonywana przez niezależną firmę z Hong Kongu. Podobnie jak produkty Air Tight, również wzmacniacze Acoustic Masterpiece są owocem dziesiątek lat pracy nad konstrukcjami wzmacniaczy lampowych.

Chociaż, wzmacniacz AM-201 nie był dotychczas szeroko znany w Polsce to został on jednak zauważony przez naszych rodaków na zagranicznych targach audio. Oto fragment relacji Roberta Rolofa (RCM Audio) z wystawy High-End we Frankfurcie:

Na przykład moje zainteresowanie wzbudziły nie awizowane w przewodniku wzmacniacze Acoustic Masterpiece, swoją drogą blisko powiązane z firmą Air Tight. O ile Air Tight stosując w swoich konstrukcjach komponenty z najwyższej półki kieruje swoją ofertę dla bardziej zamożnego klienta, to w przypadku Acostic Masterpiece ceny są bardziej umiarkowane. 28 watowy wzmacniacz wyposażony w cztery lampy EL84 na kanał producent wycenił na 3 500€.. To też nie mało, lecz gwarantuję, że wzmacniacz był wart swojej ceny…

Robert Rolof

… i chociaż cena AM-201 nie jest w Polsce tak wysoka, to trudno nie zgodzić się z pozostałymi spostrzeżeniami. Acoustic Masterpiece to siostrzana marka japońskiego Air Tight’a, która powstała by zaoferować ambitne lampowe konstrukcje japońskiego producenta szerszej grupie odbiorców. Wzmacniacze Air Tight wytwarzane są ręcznie w Japonii przez niewielki zespół inżynierów i techników. Niestety powoduje to, iż ich produkcja jest bardzo kosztowna i są one poza zasięgiem wielu audiofili. Dlatego założyciel Air Tight – Miura San, aby uczynić swoje konstrukcje bardziej dostępnymi stworzył markę Acoustic Masterpiece.


Galeria


Recenzja

Acoustic Masterpiece AM-201H

Janusz Michalski - HiFiMuzyka, 2017-02

"Jeśli szukacie wzmacniacza, który przyciągnie wzrok zgrabną linią, zaoferuje szczegółowy dźwięk i dotrze do istoty muzyki, przekazując emocje zawarte nawet w tych osłuchanych czy zapomnianych nagraniach, to Acoustic Masterpiece AM-201H jest dla Was i zostanie z Wami na długo."