Inne modele

Producent: Aesthetix

Model: Aesthetix Callisto

Typ: Wzmacniacze / Przedwzmacniacze


Opis

Aesthetix Callisto – referencyjny przedwzmacniacz liniowy

 

Callisto to całkowicie lampowy przedwzmacniacz liniowy, odpowiedni dla najbardziej wyrafinowanych systemów audio i najbardziej wymagających słuchaczy. W pełni symetryczny układ od wejścia do wyjścia, łącznie z wewnętrzną symetryzacją wejść niesymetrycznych, daje w efekcie skuteczne tłumienie sygnałów współbieżnych i czystszy dźwięk.

Innowacyjny regulator głośności na przełączanych dyskretnych rezystorach maksymalizuje rozdzielczość na każdym poziomie słuchania. Zasilacz w oddzielnej obudowie eliminuje wszelkie możliwe zakłócenia od transformatora, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę delikatnych obwodów audio. W wersji Eclipse Edition stosowane są kondensatory Peter Moncrief Stealth, które zapewniają niezrównaną jakość dźwięku.

Cechy:

 • W pełni zbalansowane obwody różnicowe, z możliwością wewnętrznej symetryzacji niesymetrycznego sygnału wejściowego.
 • Unikalny, innowacyjny, 46-pozycyjny regulator głośności, oparty na przełączanych mechanicznie dyskretnych rezystorach firmy Roederstein.
 • Oddzielna regulacja głośności i wybór wejść dla każdego z kanałów.
 • Układ wzmocnienia i stopień wyjściowy oparty wyłącznie na lampach (łącznie 8 lamp).
 • Oddzielny, stabilizowany zasilacz sieciowy na 8 lampach.
 • Dwa zestawy wyjść XLR i dwa zestawy wyjść RCA na kanał.
 • Sześć wejść: Dwa pierwsze niesymetryczne (RCA) lub symetryczne (XLR); pozostałe cztery tylko niesymetryczne (RCA).
 • Callisto Mk II i Signature są dostępne z czarną lub srebrną płytą czołową.
 • Callisto Eclipse można zamówić z niestandardowym wykończeniem – zaprojektuj Callisto Eclipse według własnego pomysłu.

Wersje
Callisto jest dostępne w trzech wersjach: Mk II, Signature i Eclipse. W wersji Mk II zastosowano wysokiej jakości polipropylenowe kondensatory sprzęgające Rel-Cap. W wersji Signature zastosowano niekonwencjonalne, kosztowne kondensatory sprzęgające oraz inne komponenty, kluczowe dla podwyższenia osiągów. Eclipse to najwyższa, bezkompromisowa wersja przedwzmacniacza Callisto, z wykorzystaniem aluminiowych, obrabianych maszynowo paneli z wymuszonym tłumieniem drgań oraz kondensatorów Peter Moncrief Stealth.

Callisto Signature
Wersje Signature, wprowadzone na rynek w 2001, były pierwszymi, zasadniczymi ulepszeniami przedwzmacniaczy Io i Callisto. Wprowadzając wyższej klasy podzespoły, takie jak kondensatory Dynamicap Petera Moncriefa i ręcznie dostrajając indywidualne stopnie wzmocnienia, osiągnięto większą rozdzielczość i wewnętrzną szczegółowość, nie tracąc przy tym bogactwa i dynamiki oryginalnej konstrukcji. W wersji Signature zastosowano indywidualnie zaprojektowane, teflonowe kondensatory międzystopniowe, które zastąpiły kondensatory polipropylenowe między 1. a 2. stopniem wzmocnienia. Ta zmiana dała w efekcie bardzo wysoką rozdzielczość sygnału o bardzo niskim poziomie. Pomiędzy 2. i 3. oraz między 3. i 4. stopniem wzmocnienia (łącznie 4 na kanał) standardowe kondensatory Rel-Cap zastąpiono kondensatorami Dynamicap 0,22 uF. Zamiana kondensatorów dała większą rozdzielczość, poszerzenie sceny dźwiękowej, mniejszą ziarnistość i więcej powietrza. Wyjściowe kondensatory sprzęgające 2 uF (4 na kanał) także zastąpiono kondensatorami Dynamicap 4 uF. Ta zmiana przyniosła więcej siły, rozciągnięcie basów, większą rozdzielczość i dynamikę, redukując jednocześnie ziarnistość. Zastosowano wysoce wyspecjalizowane kondensatory powietrzne, stosowane dotąd w sferze częstotliwości radiowych. Służą one do dostrojenia każdego modułu do wyśrubowanych wymagań jakościowych.

Callisto Eclipse
Urządzenia z serii Jupiter – Io i Callisto są również dostępne w wersji Eclipse, oferowane są także fabryczne pakiety, zmieniające niższe wersje urządzeń na wersje Eclipse. Modernizacja do wersji Eclipse przenosi urządzenia – już spełniające wymagające normy branżowe – na zupełnie nowy poziom osiągów. Io, Callisto i ich zasilacze sieciowe otrzymują dodatkowe podzespoły wewnętrzne, ulepszoną konstrukcję chassis oraz efektowną obudowę z możliwością indywidualnych modyfikacji.

Rezystory StealthCap [Callisto Eclipse]
Sygnały muzyczne, przechodzące przez kondensatory, ulegają rozmyciu lub zaciemnieniu jako odbicia sygnału od okładziny kondensatora, zniekształcając oryginalny sygnał muzyczny. Kondensatory StealthCap zostały stworzone przez Petera Moncriefa w celu rozwiązania tego problemu przez drastyczne zmniejszenie odbić sygnału od okładzin kondensatora. Technologia „Stealth” stała się możliwa dzięki połączeniu ręcznej pracy o laboratoryjnej precyzji oraz kosztownych, niekonwencjonalnych materiałów, w tym nowych przewodników, dielektryków i żywic kompozytowych. Wynikowy sygnał ma niższy szum, bogatsze i bardziej szczegółowe obrazowanie przestrzenne, zogniskowaną czasowo spójność muzyczną oraz szerszy i bardziej wyrazisty zakres dynamiki. W Callisto Eclipse zastosowano osiem kondensatorów Stealth 0,22 uF/600 V, wykonanych z niestandardowej folii miedzianej. Są one zamontowane między 1. a 3. stopniem wzmocnienia oraz 3. stopniem a stopniem wyjściowym. W stopniach wyjściowych Io i Callisto Eclipse także zastosowano osiem kondensatorów Stealth 4 uF/400 V w wyjątkowej, symetrycznej konfiguracji.

Konstrukcja chassis [Callisto Eclipse]
Chassis wersji Eclipse charakteryzuje się skrajnie sztywną i akustycznie wytłumioną konstrukcją, co pozwala na uzyskanie nieosiągalnych wcześniej poziomów wyrazistości i czystości dźwięku. Trzy oddzielne panele boczne i panele górne są wycinane maszynowo z pojedynczych bloków aluminium. W każdym panelu zastosowano wymuszone tłumienie drgań z użyciem zaawansowanych materiałów klejonych firmy 3M, co wymaga pracochłonnego zastosowania odpowiedniej temperatury i docisku dla uzyskania prawidłowego połączenia. Zaawansowane materiały połączeniowe oraz maszynowe skręcanie elementów pozwalają na zamocowanie paneli w sposób umożliwiający łatwy dostęp do lamp. Polimerowe przekładki tłumiące Nimbus firmy Harmonic Resolution Systems, produkowane specjalnie dla Aesthetix, niezawodnie łączą chassis ze stelażem sprzętu, w znaczniej mierze redukując szumy mechaniczne.

Konstrukcja obudowy i indywidualne modyfikacje obudowy [Callisto Eclipse]
Wersja Eclipse jest wyposażony we wspaniały, wieloczęściowy panel czołowy, składający się ze starannie wykonanej, frezowanej przedniej ścianki obudowy, inkrustacji i znaku logo. Klienci zakupujący urządzenia serii Jupiter w wersji Eclipse mogą spersonalizować wygląd swojego urządzenia, wybierając wykończenie powierzchni metalowych, płyty czołowej, pierścieni, pokręteł, tarcz i znaków logo. Użyj naszego interaktywnego narzędzia online, by tutaj zaprojektować wygląd Io lub Callisto Eclipse według swojego pomysłu.

Opcja dual mono zasilacza we wszystkich wersjach Callisto
Jedną z cech charakteryzujących serię Jupiter są oddzielne zasilacze. Każde główne urządzenie lub chassis audio ma konstrukcję dual mono. Składa się z dwóch kompletnie odseparowanych grup obwodów audio, zaś każda z nich ma własne złącze zasilania na tylnej stronie obudowy. Każde główne urządzenie wymaga co najmniej jednego zasilacza Power Supply; przykładowo pojedynczy zasilacz nie może zasilać jednocześnie Io i Callisto. Dostępne są dwie wersje zasilaczy Power Supply: stereo lub dual mono. W konfiguracji stereo, pojedynczy zasilacz zasila oba kanały audio i ma dwa złącza zasilania z tyłu obudowy. W konfiguracji dual mono stosowane są dwa oddzielne zasilacze sieciowe, każdy z pojedynczym złączem zasilania. W konfiguracji dual mono urządzenie staje się pełną realizacją koncepcji dual mono – w całym torze elektrycznym, począwszy od gniazda sieciowego!

Zasilacz Power Supply z serii Jupiter ma rozmiary wzmacniacza mocy i wagę ok. 22 kg. Składa się z dwóch głównych sekcji – sekcji zasilania żarników lamp oraz sekcji wysokiego napięcia, dodatniego i ujemnego. Sercem sekcji zasilania żarników jest masywny transformator o małej gęstości strumienia i mocy 210 VA, który ma 14 oddzielnych, indywidualnie stabilizowanych uzwojeń wtórnych. Zasila on żarniki lamp zarówno zasilacza Power Supply, jak i głównego urządzenia. Zasilacz wysokiego napięcia składa się z podobnego, masywnego transformatora o mocy 170 VA, który jest zasilany przez dedykowany dławik, filtrujący napięcie sieci. Kolejny stopień to wysokoprądowe stabilizatory lampowe (jedna lampa EL34/6CA7, trzy lampy 12AX7 na stabilizator). Każdy ze stabilizatorów może dostarczyć napięcia 600 V przy natężeniu prądu 100 mA. W każdym zasilaczu sieciowym są dwa takie stabilizatory. Każdy oddzielny stopień wzmacniający lub buforujący ma swój własny zasilacz z filtracją napięcia sieci oraz stabilizowany zasilacz żarników lamp. Zapewnia to izolację poszczególnych sekcji oraz zapobiega wzajemnym oddziaływaniom pomiędzy stopniami.

Opcja zdalnego sterowania we wszystkich wersjach Callisto
Przedwzmacniacz Callisto może być opcjonalnie wyposażony w układ zdalnego sterowania. Nie oznacza to jednak tylko dodania do urządzenia jakiegoś zwyczajnego pilota zdalnego sterowania. To cały system, składający się z głównej jednostki odbiorczej / jednostki sterującej oraz dużych silników krokowych, które napędzają regulatory głośności za pomocą systemu pasków. System jest kompletnie odizolowany elektrycznie od Callisto; nie mają nawet wspólnego uziemienia! System zdalnego sterowania nie ma najmniejszego wpływu na parametry audio przedwzmacniacza Callisto.

Jednostka główna
Główna jednostka sterująca składa się z zasilacza sieciowego do zasilania silników krokowych, odbiornika podczerwieni, systemu sterującego i wyświetlaczy. Wyświetlacz to duży, czteroznakowy wyświetlacz numeryczny na niebieskich diodach LED, który może jednocześnie wyświetlać poziomy głośności dla lewego i prawego kanału. Jednostka główna wyposażona jest w cztery przyciski: zwiększenie głośności, zmniejszenie głośności, wyciszenie i faza.

Silniki
Główna jednostka sterująca jest podłączona do Callisto kablem RS232. Wewnątrz Callisto zamontowano dwa duże silniki (po jednym na kanał) o dużym momencie obrotowym, które są połączone z trzonem potencjometru regulacji głośności paskami i krążkami. Ponadto w każdym potencjometrze głośności zamontowany jest system czujników optycznych, który umożliwia systemu zdalnego sterowania określenie, czy użytkownik zmienił ręcznie poziom głośności oraz wyświetlenie zmiany.

Wyciszenie
Niewielka płytka drukowana w tylnej części Callisto zawiera przekaźniki wyciszenia. Te przekaźniki nie znajdują się w ścieżce sygnałowej; zwierają po prostu sygnał wyjściowy do masy, gdy ma nastąpić wyciszenie.

Faza
Możliwość zmiany fazy to funkcja dostarczana opcjonalnie z systemem zdalnego sterowania. Dodano dwie małe płytki z przekaźnikami zmiany fazy.

Pilot zdalnego sterowania
Pilot zdalnego sterowania umożliwia bezpośredni dostęp do następujących funkcji: zwiększenie głośności / zmniejszenie głośności / balans w lewo / balans w prawo / wyciszenie / faza (opcja).

„Po prostu fenomenalne szczegóły wewnętrzne, rozległa scena dźwiękowa oraz dynamika i harmonia, które czynią z każdego rodzaju muzyki autentyczne przeżycie.”

The Absolute Sound Golden Ear Award (2003)

„Callisto jest tak szybki, neutralny, dynamiczny i wiarygodny jak żaden inny przedwzmacniacz, jaki kiedykolwiek słyszałem, półprzewodnikowy, czy nie… Absolutnie wart wielkiego uznania, jakim się cieszy…”

Shane Buettner, Audio Perfectionist Journal (2007)

„W praktyce, (zdalne sterowanie) to fantastyczna rzecz, dzięki temu słuchanie muzyki to prawdziwa radość.”

Albert Porter, Positive-Feedback.com (2006)

… olśniewająca dynamika, niezwykła przejrzystość i wierna reprodukcja przestrzeni i głębi… dźwięk tak przestrzenny, że szczęka opada.

Wayne Garcia, The Absolute Sound (2002)


Galeria


Nagrody:


Specyfikacja

 • Wejścia: 6 wejść w tym maksimum dwa zbalansowane (XLR), pozostałe niezbalansowane (RCA)
 • Wyjścia: 1x RCA, 1x XLR, 1x RCA (magetofon)
 • Wzmocnienie: 23 dB niezbalansowane, 29 dB zbalansowane
 • Regulacja głośności: 46 poziomów na dyskretnych rezystorach wysokiej jakości
 • Regulatory (panel przedni): wybór źródła (lewy/prawy), regulacja głośności (lewy/prawy)
 • Regulatory (pilot - opcja): głośność, mute, balans, faza (opcja)
 • Pasmo przenoszenia: +- 0.25 dB, 20 Hz - 20 Khz
 • S/N: mierzone @ 70 dB minimum, A-ważone (ref 1 mV wejście, 75 dB gain)
 • Impedancja wejścia: 100 kOhm niezbalansowane, 200 kOhm zbalansowane
 • Impedancja wyjścia: 1 kOhm niezbalansowane, 600 Ohm (zbalansowane)
 • Rekomendowane obciążenie: 10 kOhms lub wyższe (niezbalansowane), 20 kOhm lub wyższe (zbalansowane)
 • Lampy w każdym kanale: V1 (6922), V2 (12AX7), V3 (6922), V4 (6SN7)
 • Pobór mocy: 300W
Wymiary:
 • Przedwzmacniacz MkII lub Signature: 8"x 19" x 18"
 • Przedwzmacniacz Eclipse: 5 1/2" x 17 1/2" x 18"
 • Zasilacz MkII lub Signature: 5 5/8" x 19"
 • Zasilacz Eclipse: 5 5/8" x 17 1/2" x 18 1/4"
Waga:
 • Przedwzmacniacz MkII lub Signature: 42 Lbs Przedwzmacniacz Eclipse: 47 Lbs Zasilacz MkII lub Signature: 50 Lbs Zasilacz Eclipse: 55 Lbs