Inne modele

Producent: Brinkmann Audio

Model: Brinkmann Edison Mk2

Typ: Wzmacniacze / Przedwzmacniacze gramofonowe


Opis

Brinkmann Edison Mk2 – przedwzmacniacz gramofonowy

 

Przez osiem lat produkcji, przedwzmacniacz gramofonowy EDISON znalazł miejsce w systemach wielu koneserów wymagających jak najlepszego brzmienia połączonego z maksymalną wszechstronnością. Miłośnicy muzyki posiadający kilka ramion gramofonowych i wiele wkładek odkryli, że EDISON jest wyposażony we wszystkie potrzebne funkcje.

Trzy wejścia zbalansowane RCA (dwa z nich pozwalają na zastosowanie konektorów RCA) umożliwiają stosowanie go rozbudowanych systemach audio. Stopień wzmocnienia każdego z wejść można ustawiać indywidualnie w 16 krokach od 49 do 73dB. To samo dotyczy impedancji – ustawianej niezależnie, w zakresie od 50Wdo 47kW. EDISON pozwala również na zmianę fazy oraz pracę w prawdziwym trybie mono. Trzeba też wspomnieć o transformatorze wejściowym 1:1 pozwalającym na osiągnięcie maksymalnej możliwej jakości brzmienia. Żaden inny phonostage na rynku nie pozwala na tak wszechstronne dopasowanie do wymagań systemu. Zaś pilot zdalnego sterowania dodatkowo zwiększa wygodę jego użytkowania.

Tak, jak przedwzmacniacz liniowy MARCONI oraz przetwornik cyfrowo-analogowy NYQUIST, przedwzmacniacz gramofonowy EDISON jest urządzeniem hybrydowym. Jego układ pozwala wykorzystać wszystkie zalety tranzystorów bipolarnych i wybranych lamp próżniowych NOS firmy Telefunken. Implementacja krzywej RIAA zachodzi częściowo poprzez czyste obciążenie a częściowo w pętli sprzężenia zwrotnego. Za zmianę fazy absolutnej dla wyjść zbalansowanych odpowiada trzeci stopień lampowy. Układ korekcji RIAA nowej wersji przedwzmacniacza EDISON został opracowany praktycznie od nowa. Helmut Brinkmann niestrudzenie szukał nowych sposobów na poprawienie brzmienia. Stąd wymiana większości kondensatorów na nowe, innego typu i pojemności. Zwiększa to linearność i dokładność. Doświadczenia zdobyte podczas konstrukcji przetwornika NYQUIST pozwoliły udoskonalić stopień wyjściowy przedwzmacniacza gramofonowego EDISON. Wersja Mk II pozwala osiągnąć dużo bardziej detaliczne brzmienie z holograficznym rysowaniem sceny dźwiękowej przy znacznie niższym poziomie szumów. Pozwala dotrzeć bliżej źródeł muzyki zapewniając przy tym długotrwałą stabilność pracy. EDISON Mk II to nie tylko udoskonalenie legendarnego poprzednika. To kulminacja doświadczeń w zakresie projektowania układów audio, które Helmut Brinkmann zbierał przez ostatnie czterdzieści lat. Brinkmann EDISON Mk II jest już dostępny u wybranych przedstawicieli firmy. Posiadacze pierwszej wersji przedwzmacniacza gramofonowego EDISON mogą rozwinąć swoje urządzenie do poziomu Mk II.

 

Edison brzmi czysto. I uzależnia. Pozwala muzyce błyszczeć. Brzmienie jest jednocześnie relaksujące i wciągające, barwne i precyzyjne. Słyszałem coś takiego tylko kilka razy w życiu. Może niektóre urządzenia konkurencyjne grają z większą precyzją – albo: sprawiają wrażenie, że grają z większą precyzją. Edison sprawia jednak, że muzyka płynie bez żadnego wysiłku. Jej fascynująca integralność jest moim zdaniem absolutnie wyjątkowa. Tak bezpośredni i intensywny dostęp do jej sedna jest w życiu niezbyt częsty.

Stefan Gawlik , Hifi & Records

 

 


Galeria


Recenzja

Brinkmann Edison

Paweł Gołębiewski - HiFiMuzyka, 2014-10

"Edison to unikat. Oryginalna koncepcja, egzotyczne lampy, rozbudowana funkcjonalność i klasa brzmienia czynią z niego nie lada kąsek dla miłośników analogu. Posłuchajcie, a będziecie wiedzieć, czy warto kupić. Z mojego punktu widzenia najbardziej pasuje do systemów wymagających okiełznania żywiołów."


Recenzja

Brinkmann Audio Edison MKII

Marek Dyba - HiFidelity, 2018-10

"... nie jest (wielką) sztuką zagrać dobrze z wypasionych audiofilskich wydań, pierwszych tłoczeń, itd. To potrafią już systemy ze średniej półki i choć te topowe pokazują je jeszcze trochę lepiej, to różnica nie jest równie spektakularna jak ta w cenie. Prawdziwą sztuką jest z tych nieco mniej doskonałych wydań stworzyć zapierający dech w piersiach spektakl muzyczny..."


Recenzja

Brinkmann Audio Edison

Wojciech Pacuła - HiFidelity, 2014-03

"Nie ma znaczenia, jaki repertuar preferujemy – równie dobrze brzmiało flamenco, jazz, blues, muzyka elektroniczna, jak rock, nawet heavy metal, duża klasyka. Przy graniu akustycznym było mnóstwo detali, wybrzmienia, barwa, przy elektrycznej drive, wykop, dynamika i gigantyczne pokłady energii – oczywiście, jeśli tylko zapisano to w rowkach płyty."


Specyfikacja

Przedwzmacniacz gramofonowy

 • Przełączniki dla transformatora wejściowego, trybu mono/stereo, odwrócenia fazy.
 • Zdalne sterowanie.
 • Impedancja i wzmocnienie ustawiane indywidualnie dla każdego z wejść
 • Wejścia3 - 2 x RCA/XLR, 1 x RCA
 • Wzmocnienie - regulowane, 16 kroków od 49 do 73dB
 • Impedancja wejściowa - regulowana, 12 kroków od 50Ω do 47kΩ
 • Napięcie wyjściowe - maksymalnie ± 8V, zbalansowane
 • Impedancja wyjściowa - 1kΩ, zbalansowane
 • Wmiary - 420 x 95 x 310 mm (z granitową podstawą)
 • Zasilacz - 120 x 80 x 160 mm
 • Masa - 12kg, granitowa podstawa 12kg, zasilacz 3,2kg