Inne modele

Producent: Boulder Amplifiers

Model: Boulder 508

Typ: Wzmacniacze / Przedwzmacniacze gramofonowe


Opis

Boulder 508 jest przedwzmacniaczem gramofonowym, dla którego inspiracją była szczytowa konstrukcja – Boulder 2008. Jest to chyba jeden z najlepszych phonostage na świecie.

Ale tu podobieństwa się kończą. Jeżeli 2008 to czysta przesada, 508 to czysta wydajność. Wnętrze jego obudowy – to najmniejszy Boulder od ponad dwudziestu lat – mieści olbrzymią ilość najnowszych technologii. Chassis wykonane jest z jednego bloku aluminium. Lista wyposażenia obejmuje wszystkie niezbędne wejścia, wyjścia i regulatory. Jest też jedna stała, która łączy wszystkie komponenty marki Boulder: najwyższa możliwa jakość brzmienia.

Przedwzmacniacz gramofonowy 508 to świetny przykład projektowania skupionego na wydajności: zrezygnowaliśmy z każdego elementu, który nie był naprawdę konieczny. Została jedynie czysta analogowa amplifikacja, bezpośredni łącznik między słuchaczem, a ulubionymi artystami, których pracę i poświęcenie zarejestrowano na winylowych płytach.

Kompaktowa architektura
Zajmujący jedną niewielką obudowę przedwzmacniacz gramofonowy 508 został zaprojektowany w oparciu o koncepcję wyeliminowania z układu każdego zbędnego elementu, każdej niepotrzebnej komplikacji. Nawet rozmiary obudowy obliczono z uwzględnieniem jak najlepszego wykorzystania wyjściowego surowca i zminimalizowania ilości odpadów. Płyta główna układu jest gęsto upakowana mocowanymi powierzchniowo. Nawet w pełni zbalansowane sekcje wejścia i wyjścia zajmują na niej bardzo małą powierzchnię. Dodatkowe zalety montażu powierzchniowego to redukcja nadmiernej pojemności układu oraz zmniejszenie indukcyjności lutu, dzięki czemu uzyskanie brzmienie bliższe jest rzeczywistości nagrania. Niewielki, ultrawydajny zasilacz zajmuje dedykowaną kieszeń wewnątrz monolitycznej obudowy, co minimalizuje wpływ szkodliwych interferencji na delikatny sygnał wzmacniający. Zasilacz wyposażony jest również w układ auto-regulacji, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania osobnych regulatorów napięcia w obrębie przedwzmacniacza i dodatkowo zmniejsza ilość szumów i ciepła generowanych wewnątrz obudowy.

Połączenia i sterowanie
Przedwzmacniacz gramofonowy 508 to najprostszy produkt, jaki Boulder kiedykolwiek stworzył. Na przednim panelu znajdują się jedynie dwa elementy: hebelkowy włącznik i przycisk wyciszenia wyjść. Z tyłu umieszczono gniazdo przewodu zasilającego, parę wyjść i wejść [obie pary to 3-pinowe XLR], przełącznik rodzaju wkładki MM/MC i bezpiecznik.

Układ analogowy
Kluczem jakości 508 jest prostota układu. Jedna para wejść oznacza bezpośrednie połączenie wkładki ze wstępnym stopniem wzmacniającym. Między słuchaczem a muzyką nie ma żadnych niepotrzebnych barier: przełączników sygnału, dodatkowych układów, przewodów.

Wejścia i wyjścia to w 3-pinowe gniazda XLR. Impedancja wyjściowa wynosi 100W, co umożliwia współpracę ze wszystkimi przedwzmacniaczami liniowymi. Zbalansowana topologia całego układu – od wejść po wyjścia – pozwala zminimalizować poziom szumów i zmaksymalizować rozdzielczość, tam gdzie jest to najbardziej potrzebne: podczas pracy z bardzo słabym sygnałem analogowym. Mimo, że wkładki gramofonowe ze swej istoty są konstrukcjami zbalansowanymi, przedwzmacniacze gramofonowe ze zbalansowanymi wejściami to nadal rzadkość. Gniazda przedwzmacniacza Boulder 508 to profesjonalne konstrukcje zapewniające doskonały transfer sygnału.

Obciążenie wkładek MM ustawiono na poziomie 47kW, wkładek MC – 100W. Odpowiedzialne za to maleńkie rezystory montowane powierzchniowo przymontowano do płytki za pomocą jedynie dwóch punktów lutowania, co dodatkowo minimalizuje ilość połączeń na drodze sygnału od gramofonu do wstępnego stopnia wzmacniającego. Korekcja sygnału zgodna z krzywą RIAA zachodzi w dwustopniowym aktywnym filtrze. Jego budowa wynika z naszego trzydziestoletniego doświadczenia w budowaniu high-endowych przedwzmacniaczy gramofonowych. Wewnątrz 508 znajduje się również filtr górnoprzepustowy 10Hz eliminujący nadmiar niskich częstotliwości generowanych podczas odtwarzania zniszczonych i wygiętych płyt. I znów: Boulder 508 eliminuje wszystkie przeszkody obecne między słuchaczem a muzyką.

Zasilacz 508
Mały i wydajny zasilacz 508 włączany jest przez hebelkowy przełącznik na przednim panelu. W związku z jego budową i wynikającą z niej olbrzymią wydajnością, przedwzmacniacz gramofonowy Boulder 508 może być włączony bez przerwy, co pozwala uniknąć niepotrzebnej straty czasu na wygrzanie układu po włączeniu urządzenia. Możliwe jest korzystanie z sieci o napięciu 100, 120, 200 i 240V. Wydajność zasilacza pozwala przedwzmacniaczowi 508 przejść najbardziej nawet rygorystyczne testy dotyczące zużycia energii. Ponieważ szum transformatora mógłby przez szkodliwe interferencje wpływać na sygnał audio, zasilacz 508 znajduje się w osobnej kieszeni wewnątrz obudowy oddzielonej grubą ścianą od reszty układu.

Projekt obudowy
Obudowa przedwzmacniacza gramofonowego Boulder 508 wykonana jest z jednego bloku aluminium 6061-T6 na obrabiarkach CNC znajdujących się w fabryce Boulder. Jedyną dodatkową metalową częścią wewnątrz obudowy jest niewielki uchwyt mocowania wyłącznika i przycisku wyciszenia na przedniej ściance. Po obróbce obudowa jest szczotkowana, piaskowana i andodyzowana, co daje jej charakterystyczne dla wszystkich komponentów Boulder satynowe wykończenie powierzchni. Boulder jest jednym z ostatnich producentów urządzeń high-endowych, który samodzielnie buduje swoje urządzenia we własnej fabryce.

Najważniejsze: brzmienie
Mimo niewielkich rozmiarów obudowy 508, jego brzmienie jest potężne i dynamiczne. Scena dźwiękowa osiąga wielką szerokość a obrazowanie jest bardzo dokładne. Muzyka ma niespotykaną rozdzielczość i niesie wiele emocji. Uwagę zwraca szybkość niskich częstotliwości, ilość detali i ich moc. Dzięki tym cechom brzmienia, przedwzmacniacz Boulder 508 gra w znacznie wyższej lidze niż ta, którą sugerują jego rozmiary.

Cechy

 • Prosty wybór trybu wzmocnienia MC lub MM za pomocą przełącznika na tylnej ściance
 • Zintegrowany filtr dolnoprzepustowy usuwa nadmierną ilość informacji w zakresie niskich częstotliwości podczas odtwarzania pogiętych lub zniszczonych płyt
 • Elegancka obudowa wycięta z jednego bloku aluminium
 • Zbalansowane wyjścia minimalizują zniekształcenia i pozwalają na wykorzystanie długich przewodów bez utraty jakości
 • Zbalansowane wejścia doskonale współpracują ze zbalansowanymi wyjściami wkładek gramofonowych
 • Precyzyjnie zbudowana płyta główna, wykonana w technice montażu powierzchniowego we własnej fabryce firmy Boulder

 


Galeria


Recenzja

Boulder 508

Paweł Gołębiewski - HiFiMuzyka, 2018-11

"Boulder 508 Phono to rasowy high-endowy przedwzmacniacz korekcyjny. Bardzo przemyślany, prosty w obsłudze, o zminimalizowanych funkcjach, a przy tym bezkompromisowy poprzez zastosowanie jedynie XLR-ów. Jednak – przede wszystkim – niezwykle atrakcyjny brzmieniowo i bezwzględnie wart sprawdzenia jako propozycja do stworzenia analogowego systemu bardzo wysokiej klasy."


Specyfikacja

Boulder 508 - przedwzmacniacz gramofonowy

 • Wejścia gramofonowe: 1x zbalansowane z możliwością konwersji na niezbalansowane
 • Wyjścia: 1 x zbalansowane
 • Impedancja wejściowa:
dla wkładek MC: maksimum 1000 Ohm, dla wkładek MM 47 kOhm
 • Impedancja wyjściowa: 100 Ohm (wyjście zbalsowane)
 • Wzmocnienie dla 1 kHz:
dla wkładek MC: 70 dla wkładek MM: 44 dB
 • Odpowiedź na częstotliwość RIAA: +/- 0,5 dB, 20 Hz – 20 kHz
 • Zniekształcenia THD: 0,01%
 • Szum (EIN) MC: 116 nV, 20 Hz – 20 kHz
 • Maksymalne napięcie wyjściowe: 16 V rms
 • Przesłuch: > 100dB lub mniej, 20 Hz – 20 kHz
 • Rozmiary: 29,21 x 5,86 x 23,37 cm
 • Waga: 5,2 kg
 • Zasilanie: 100/200/200-240 V, 50-60 Hz
 • Zużycie energii: maks. 15 W