Inne modele

Producent: Aesthetix

Model: Aesthetix Io

Typ: Wzmacniacze / Przedwzmacniacze gramofonowe


Opis

Aesthetix Io – referencyjny przedwzmacniacz gramofonowy

 

Io to całkowicie lampowy przedwzmacniacz gramofonowy, nadający się do większości wymagających wkładek gramofonowych, łącznie z wkładkami z ruchoma cewką (MC), o niskim poziomie sygnału wyjściowego.

Specjalnie zaprojektowany układ różnicowy pozwala na uzyskanie wysokiego wzmocnienia przy skrajnie niskich szumach. Zasilacz w oddzielnej obudowie eliminuje wszelkie możliwe zakłócenia od transformatora, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę delikatnych obwodów audio. W wersji Eclipse Edition stosowane są kondensatory Peter Moncrief Stealth, które zapewniają niezrównaną jakość dźwięku. Opcjonalny, innowacyjny, mechanicznie przełączany dyskretny rezystor do regulacji głośności gwarantuje precyzyjną rozdzielczość na wszystkich poziomach głośności.

Cechy

 • Duże wzmocnienie / niskie szumy zapewniają dobrą współpracę z wkładkami z ruchomą cewką o niskim sygnale wyjściowym.
 • Brak sprzężenia zwrotnego.
 • Maksymalne wzmocnienie 80 dB, wewnętrznie regulowane do poziomu 56 dB
 • Obciążenie z możliwością regulacji przez użytkownika na tylnym panelu obudowy, w zakresie od 47 kΩ w do 10 Ω.
 • Układ wzmocnienia i stopień wyjściowy tylko na lampach (łącznie 16 lamp).
 • Oddzielny, stabilizowany zasilacz sieciowy na 8 lampach.
 • Dwa zestawy wyjść XLR i dwa zestawy wyjść RCA na kanał.
 • Wejście może ze złączami RCA lub XLR.
 • Io w wersjach Mk II i Signature są dostępne z czarną lub srebrną płytą czołową.
 • Io Eclipse można zamówić z niestandardowym wykończeniem – zaprojektuj Io Eclipse według własnego pomysłu.
 • Opcjonalnie: – Innowacyjne, unikalne, 46-pozycyjne regulatory głośności, oparte na przełączanych mechanicznie dyskretnych rezystorach firmy Roederstein – po jednym dla każdego kanału.

Io jest dostępne w trzech wersjach: Mk II, Signature i Eclipse. W wersji Mk II zastosowano wysokiej jakości polipropylenowe kondensatory sprzęgające Rel-Cap. W wersji Signature zastosowano niekonwencjonalne, kosztowne kondensatory sprzęgające oraz inne komponenty, kluczowe dla podwyższenia osiągów. Eclipse to najwyższa, bezkompromisowa wersja przedwzmacniacza Io, z wykorzystaniem aluminiowych, obrabianych maszynowo paneli z wymuszonym tłumieniem drgań oraz kondensatorów Peter Moncrief Stealth.

Io Signature
Wersje Signature, wprowadzone na rynek w 2001, były pierwszymi, zasadniczymi ulepszeniami przedwzmacniaczy Io i Callisto. Wprowadzając wyższej klasy podzespoły, takie jak kondensatory Dynamicap Petera Moncriefa i ręcznie dostrajając indywidualne stopnie wzmocnienia, osiągnięto większą rozdzielczość i wewnętrzną szczegółowość, nie tracąc przy tym bogactwa i dynamiki oryginalnej konstrukcji.
W wersji Signature zastosowano indywidualnie zaprojektowane, teflonowe kondensatory międzystopniowe, które zastąpiły kondensatory polipropylenowe między 1. a 2. stopniem wzmocnienia. Ta zmiana dała w efekcie bardzo wysoką rozdzielczość sygnału o bardzo niskim poziomie. Pomiędzy 2. i 3. oraz między 3. i 4. stopniem wzmocnienia (łącznie 4 na kanał) standardowe kondensatory Rel-Cap zastąpiono kondensatorami Dynamicap 0,22 uF. Zamiana kondensatorów dała większą rozdzielczość, poszerzenie sceny dźwiękowej, mniejszą ziarnistość i więcej powietrza. Wyjściowe kondensatory sprzęgające 2 uF (4 na kanał) także zastąpiono kondensatorami Dynamicap 4 uF. Ta zmiana przyniosła więcej siły, rozciągnięcie basów, większą rozdzielczość i dynamikę, redukując jednocześnie ziarnistość. Zastosowano wysoce wyspecjalizowane kondensatory powietrzne, stosowane dotąd w sferze częstotliwości radiowych. Służą one do dostrojenia każdego modułu do wyśrubowanych wymagań jakościowych.

Io Eclipse
Urządzenia z serii Jupiter – Io i Callisto są również dostępne w wersji Eclipse, oferowane są także fabryczne pakiety, zmieniające niższe wersje urządzeń na wersje Eclipse. Modernizacja do wersji Eclipse przenosi urządzenia – już spełniające wymagające normy branżowe – na zupełnie nowy poziom osiągów. Io, Callisto i ich zasilacze sieciowe otrzymują dodatkowe podzespoły wewnętrzne, ulepszoną konstrukcję chassis oraz efektowną obudowę z możliwością indywidualnych modyfikacji.

Rezystory StealthCap [Io Eclipse]
Sygnały muzyczne, przechodzące przez kondensatory, ulegają rozmyciu lub zaciemnieniu jako odbicia sygnału od okładziny kondensatora, zniekształcając oryginalny sygnał muzyczny. Kondensatory StealthCap zostały stworzone przez Petera Moncriefa w celu rozwiązania tego problemu przez drastyczne zmniejszenie odbić sygnału od okładzin kondensatora. Technologia „Stealth” stała się możliwa dzięki połączeniu ręcznej pracy o laboratoryjnej precyzji oraz kosztownych, niekonwencjonalnych materiałów, w tym nowych przewodników, dielektryków i żywic kompozytowych. Wynikowy sygnał ma niższy szum, bogatsze i bardziej szczegółowe obrazowanie przestrzenne, zogniskowaną czasowo spójność muzyczną oraz szerszy i bardziej wyrazisty zakres dynamiki. W Io Eclipse zastosowano osiem kondensatorów Stealth 0,22 uF/600 V, wykonanych z niestandardowej folii miedzianej. Są one zamontowane między 1. a 3. stopniem wzmocnienia oraz 3. stopniem a stopniem wyjściowym. W stopniach wyjściowych Io i Callisto także zastosowano osiem kondensatorów Stealth 4 uF/400 V w wyjątkowej, symetrycznej konfiguracji.

Konstrukcja chassis [Io Eclipse]
Chassis wersji Eclipse charakteryzuje się skrajnie sztywną i akustycznie wytłumioną konstrukcją, co pozwala na uzyskanie nieosiągalnych wcześniej poziomów wyrazistości i czystości dźwięku. Trzy oddzielne panele boczne i panele górne są wycinane maszynowo z pojedynczych bloków aluminium. W każdym panelu zastosowano wymuszone tłumienie drgań z użyciem zaawansowanych materiałów klejonych firmy 3M, co wymaga pracochłonnego zastosowania odpowiedniej temperatury i docisku dla uzyskania prawidłowego połączenia. Zaawansowane materiały połączeniowe oraz maszynowe skręcanie elementów pozwalają na zamocowanie paneli w sposób umożliwiający łatwy dostęp do lamp. Polimerowe przekładki tłumiące Nimbus firmy Złącza Harmonic Resolution, produkowane specjalnie dla Aesthetix, niezawodnie łączą chassis ze stelażem sprzętu, w znaczniej mierze redukując szumy mechaniczne.

Konstrukcja obudowy i indywidualne modyfikacje obudowy [Io Eclipse]

Model Eclipse jest wyposażony we wspaniały, wieloczęściowy panel czołowy, składający się ze starannie wykonanej, frezowanej przedniej ścianki obudowy, inkrustacji i znaku logo. Klienci zakupujący urządzenia serii Jupiter w wersji Eclipse mogą spersonalizować wygląd swojego urządzenia, wybierając wykończenie powierzchni metalowych, płyty czołowej, pierścieni, pokręteł, tarcz i znaków logo.

Opcja dual mono zasilacza Power Supply [wszystkie wersje Io]
Standardowo, Io jest wyposażony w pojedynczy zasilacz sieciowy. Opcjonalnie może zostać dodany drugi zasilacz sieciowy, dla uzyskania prawdziwego układu dual mono. Jedną z cech charakteryzujących serię Jupiter są oddzielne zasilacze. Każde główne urządzenie lub chassis audio ma konstrukcję dual mono. Składa się z dwóch kompletnie odseparowanych grup obwodów audio, zaś każda z nich ma własne złącze zasilania na tylnej stronie obudowy. Każde główne urządzenie wymaga co najmniej jednego zasilacza Power Supply; pojedynczy zasilacz nie może zasilać jednocześnie Io i Callisto. Dostępne są dwie wersje zasilaczy Power Supply: stereo lub dual mono. W konfiguracji stereo, pojedynczy zasilacz zasila oba kanały audio i ma dwa złącza zasilania z tyłu obudowy. W konfiguracji dual mono stosowane są dwa oddzielne zasilacze sieciowe, każdy z pojedynczym złączem zasilania. W konfiguracji dual mono urządzenie staje się pełną realizacją koncepcji dual mono – w całym torze elektrycznym, począwszy od gniazda sieciowego!
Zasilacz Power Supply z serii Jupiter ma rozmiary wzmacniacza mocy i masę ok. 22 kg. Składa się z dwóch głównych sekcji – sekcji zasilania żarników lamp oraz sekcji wysokiego napięcia, dodatniego i ujemnego. Sercem sekcji zasilacza żarników jest masywny transformator o małej gęstości strumienia i mocy 210 VA, który ma 14 oddzielnych, indywidualnie stabilizowanych uzwojeń wtórnych. Zasila on żarniki lamp zarówno zasilacza Power Supply, jak i głównego urządzenia. Zasilacz wysokiego napięcia składa się z podobnego, masywnego transformatora o mocy 170 VA, który jest zasilany przez dedykowany dławik, filtrujący napięcie sieci. Kolejny stopień to wysokoprądowe stabilizatory lampowe (jedna lampa EL34/6CA7, trzy lampy 12AX7 na stabilizator). Każdy ze stabilizatorów może dostarczyć napięcia 600 V przy natężeniu prądu 100 mA. W każdym zasilaczu sieciowym są dwa takie stabilizatory. Każdy oddzielny stopień wzmacniający lub buforujący ma swój własny zasilacz z filtracją napięcia sieci oraz stabilizowany zasilacz żarników lamp. Zapewnia to izolację poszczególnych sekcji oraz zapobiega wzajemnym oddziaływaniom pomiędzy stopniami.

Opcja regulacji głośności [wszystkie wersje Io]
Io może być opcjonalnie wyposażony w regulatory głośności i liniowy stopień wejściowy, odpowiedni do współpracy z odtwarzaczem CD lub innym liniowymi źródłem sygnału.
Regulatory głośności są wykonane w układzie dual mono i są identyczne, jak w modelu Callisto. Każdy regulator głośności składa się z czterech 46-pozycyjnych przełączników Shallco z posrebrzanymi stykami, połączonych w wyjątkową konfigurację. Każdy przełącznik zawiera 46 rezystorów Roederstein, co daje łącznie 184 rezystory Roederstein na kanał! Wszystkie inne regulatory głośności brzmią inaczej przy niższych, a inaczej przy wyższych poziomach głośności, ze względu na elementy nieliniowe lub z powodu liczby połączeń lutowanych i rezystorów, przez które musi przejść sygnał. Wyjątkowa konfiguracja regulatorów głośności w urządzeniach Aesthetix oznacza, że jakość dźwięku jest taka sama przy niskich i przy wysokich poziomach głośności.
Wraz z opcją regulacji głośności oferowane jest wejście sygnału o wysokim poziomie. Wejście to może być symetryczne lub niesymetryczne, wyposażone zarówno w złącza XLR jak i RCA. Sygnał z wejścia niesymetrycznego zostanie zsymetryzowany przez Io.

To najbardziej naturalnie brzmiący przedwzmacniacz gramofonowy, jaki kiedykolwiek udało nam się usłyszeć… obudowa jest idealna … pięknie wykonana.”

Pięć gwiazdek przyznanych przez What Hi-Fi? (Wielka Brytania, 2012)

…właściwości wręcz magiczne… sprzęt wagi ciężkiej, o którym można powiedzieć, że to jeden z najlepszych przedwzmacniaczy gramofonowych, jakie można mieć za pieniądze… niesłychanie wyrazisty i cichy…

John Bamford, Hi-Fi News Outstanding Product Award (UK, 2011)

Bardzo szczególny produkt… naturalnie brzmiąca przestrzeń… pełnia brzmienia i harmonijna poprawność… dynamika, to najlepsze, co kiedykolwiek słyszałem

Jack Roberts, Dagogo and AudioReview.com (2010)

Io i Callisto już wcześniej były na szczycie. Teraz stały się jeszcze potężniejsze.

Jacob Heilbrun, The Absolute Sound at AVguide.com (2009)

…wyśmienity kontrast dynamiczny… zrelaksowana prezentacja… świetne tony średnie, doskonała dolna oktawa…

The Absolute Sound Editor’s Choice Award (2005-2007)

„… neutralny w sposobie prezentacji … brak nadmiernie lub niedostatecznie wyeksponowanych szczegółów … kipi i eksploduje … głębokie przeżycie muzyczne.”

AudioAsylum.com (2006)

Aesthetix Io jest wyjątkowy. Jest pod każdym względem lepszy od wszystkich innych przedwzmacniaczy gramofonowych, jakie do tej pory słyszałem…

Paul Bolin, The Absolute Sound Golden Ear Award (2000)

…zdumiewający zakres dynamicznego kontrastu… nieskrępowana łatwość… porywający, gdy muzyka to narzuca, ale nigdy nie traci kontroli… najlepszy obecnie przedwzmacniacz gramofonowy na rynku… Kupiłem mój egzemplarz testowy.

Don Saltzman, The Absolute Sound (2000)


Recenzja

Aesthetix IO ECLIPSE VC DMPS

Marcin Olszewski - SoundRebels, 2015-04

"To niewiarygodne, że przy tak rozbudowanej lampowo konstrukcji już i tak mocno nasycony dźwięk mojego zestawu nawet w najmniejszym stopniu nie zdradzał oznak pogorszenia. Co więcej, był bardzo zwiewny i rozdzielczy, nadal oscylując w temperaturze barwowej stacjonującego u mnie Reimyo."


Nagrody:


Specyfikacja

Wejścia: 1x phono, wejścia RCA oraz XLR Wejścia (z opcją regulacji głośności): dodatkowe wejście liniowe lub phono, RCA oraz XLR Wyjścia: 2x RCA (niezbalansowane) 1x XLR (zbalansowane) Wzmocnienie: maksymalnie 80dB Regulacja głośności (opcja): 46 poziomów na dyskretnych rezystorach wysokiej jakości Pasmo przenoszenia: +- 0.25 dB, 20 Hz - 20 Khz Signal to noise: 70 dB minimum, A-weighted (ref 1 mv input, 80 dB gain setting) Impedancja wejścia: od 10 Ohm do 47 KOhm (32 poziomy standardowe, można określić dowolny własny) Impedancja wyjścia: 1KOhm niezbalansowane, 600 Ohm zbalansowane Rekomendowana obciążenia: 10K lub więcej (niezbalansowane), 20KOhms lub więcej (zbalansowane) Lampy, na kanał: V1 do V6 (12AX7); V7 (6DJ8 / 6922); V8 (6SN7) Pobór mocy: 350W

Wymiary Main unit, MkII or Signature: 5 5/8" high, 19" wide, 18 1/2" deep including jacks Main unit, Eclipse: 5 1/2" high, 17 1/2" wide, 18 1/2" deep including jacks Power supply, MkII or Signature: 5 5/8" high, 19" wide, 18 1/4" deep Power supply, Eclipse: " high, " wide, " deep including jacks

Waga (w transporcie) Main unit, MkII or Signature: 32 lbs. Main unit, Eclipse: 37 lbs. Main unit, MkII or Signature w/vol: 38 lbs. Main unit, Eclipse w/vol: 45 lbs. Power supply, MkII or Signature: 50 lbs. Power supply, Eclipse: 55 lbs.