Inne modele

Producent: Air Tight

Model: Air Tight ATM-211

Typ: Wzmacniacze / Końcówki mocy

Cena: 75.000 PLN / para


Opis

Air Tight ATM-211 – monofoniczne, lampowe końcówki mocy typu SET

Wzór brzmienia najwyższej jakości. Wzmacniacze lampowe SET [Single Ended Triode] są przez wielu uznawane za kanoniczny wzór brzmienia najwyższej jakości. Jednak najczęściej stosowana do ich budowy trioda WE300B, lub jej inkarnacje, osiąga moc jedynie 8W, co znacznie ogranicza ilość kompatybilnych kolumn.

Wielu audiofilów marzy o wzmacniaczu SET przekraczającym 20W. W chwili obecnej na rynku znajdują się lampy 211, 845 i 805, które pozwalają zrealizować to marzenie. Dwie pierwsze konstrukcje nie są jednak popularne w branży audio – wymagają bowiem stosowania wysokiego napięcia. Ich zalety dźwiękowe są jednak wysoko oceniane przez wymagających słuchaczy.

Dlatego postanowiliśmy jako drugą linię wzmacniaczy SET [po słynnym ATM-300] opracować właśnie wzmacniacz oparty o lampę 211. ATM-211 jest pierwszym monoblokiem jaki stworzyliśmy w XXI wieku. Jego konstrukcją chcemy uczcić piętnastolecie działania naszej firmy. Lampa 845, stosowana ostatnio przez wielu europejskich producentów, wymaga stosowania w torze audio dodatkowego transformatora, który może pogarszać jakość dźwięku.

Pracujący w klasie A wzmacniacz ATM-211 osiąga 22W oferując przy tym niesamowicie czysty i płynny dźwięk. Brak pętli negatywnego sprzężenia zwrotnego odpowiada za brak zniekształceń. Żarnik lampy jest zasilany prądem stałym, co eliminuje szum. Układ opóźnionego włączania zwiększa trwałość lamp i kondensatorów. Transformatory w stopniu wzmacniającym mają niezależne uzwojenie dla prądu podkładu i zasilania lampy. Transformator wyjściowy to zaś konstrukcja firmy Tamura oferująca najszersze pasmo przenoszenia.

Jak wszystkie końcówki mocy Air Tight, także ATM-211 jest wyposażony w regulację głośności (osobną dla obu kanałów) pozwalającą wykorzystać je w systemie bez przedwzmacniacza, jak wzmacniacz zintegrowany.


Galeria


Recenzja

AirTight ATM-211

Ola Chilińska - HiFiMuzyka, 2003-11

"Wszystko było realne. Instrumenty wyraźne, jakbym uczestniczyła w koncercie. Soprany naturalne, bez rażących wyostrzeń świdrujących w głowie. Dobrze zarysowane detale umożliwiały dokładne wskazanie rozlokowanych na scenie instrumentów i chóru. Całość była plastyczna, zrównoważona i energiczna."


Recenzja

AirTight ATM-211

Marek Dyba - HiFidelity, 2013-07

"... wydaje mi się, że ktoś, kto nie jest fascynatem 300B uzna średnicę testowanego „Japończyka” za wzorcową, a przynajmniej wybitną. Bo średnica jest SET-owa – niezwykle płynna, kolorowa, nasycona. Zachwyca także namacalność prezentacji, wynikająca w dużej mierze z niezwykłej precyzji tego wzmacniacza w budowie sceny."


Recenzja

AirTight ATM-211

Jacek Pazio - SoundRebels, 2015-07

"Lampa w wydaniu ATM 211 wymaga pewnego przygotowania do odbioru jej estetyki. Nie iskrzy jak rasowy tranzystor, ale częstując nas swą magią, potrafi wywołać ciarki na naszych plecach."


Specyfikacja

Lampy:
211 × 1, 12AX7 × 1, 12BH7A × 1
Moc:
22W (8 Ohm)
Pasmo:
20-20.000 Hz (1dB, 22W)
Impedancja wejściowa:
100k Ohm
Wymiary:
390 × 360 × 260 mm
Waga:
26 kg