Air Tight ATM-2001 – referencyjna końcówka mocy
180W lampowej mocy w wersji stereo i ponad 330W w wersji monobloków. Wzmacniacz ten w pełni zasługuje na miano okrętu flagowego Air Tight. Podczas prac nad jego konstrukcją nie liczyły się żadne koszty.
Oprócz opracowania jak najdoskonalszego układu elektronicznego wzięliśmy pod uwagę również kwestie ochrony przed polem magnetycznym, kontroli rezonansów oraz piękna samej obudowy. Zastosowanie dwunastu lamp 6550 pozwoliło nam osiągnąć moc wyjściową 180W na kanał [stereo] lub 330W dla monobloku. Zastosowaliśmy przy tym trójstopniową konfigurację push-pull zamiast popularnej na rynku równoległej konfiguracji sześciostopniowej. Jest to rozwiązanie droższe, ale zapewnia mniejsze zniekształcenia. Każdej z lamp towarzyszy indywidualny wtórnik katodowy, dzięki czemu stale osiągane są optymalne rezultaty brzmieniowe.
Oddzielenie części wzmacniającej od zasilacza pozwala osiągnąć niezrównaną czystość dźwięku. Dzięki braku ograniczeń dotyczących objętości obudowy mogliśmy zastosować najlepiej dobrane komponenty. W części zasilającej można znaleźć olbrzymi transformator EI oraz baterię kondensatorów, która w żaden sposób nie zmieściłaby się do jednej obudowy z częścią wzmacniającą. Duża objętość części wzmacniającej umożliwia również rozpraszanie ciepła bez konieczności stosowania głośnych wentylatorów.
Montaż całego wzmacniacza zachodzi ręcznie, metodą punkt-do-punktu. Jak zwykle w Air Tight zrezygnowaliśmy bowiem ze stosowania płytek drukowanych. Aby zapewnić długoletnią pracę ATM-2001 do jego budowy stosujemy jedynie starannie wyselekcjonowane elementy [wystarczy tu wspomnieć o terminalach produkcji WBT]. Dotyczy to również samej obudowy – jej górna płyta jest zbudowana z karbonu.