Skąd pochodzi wysoka skuteczność kolumn?

Na kolejnym spotkaniu w warszawskiej AudioSzkole próbowalismy wyjaśnić, dlaczego zaprojektowane przez Jona DeVore zestawy Orangutan potrafią osiągnąć tak wysoką skuteczność. Pomagały nam w tym kolumny Orangutan O/96 oraz elektronika japońskiej firmy AirTight. Korzystaliśmy między innymi ze wzmacniacza AirTight ATM-300 o mocy 10 Wat. Spotkanie prowadził Pan inżynier Maciek Tułodziecki – wykładowca na Politechnice Warzawskiej, prywatnie wielki miłośnik technologii związanej z audio.

 

Współczesne zestawy głośnikowe to zazwyczaj filigranowe, pasujące do przeciętniej wielkości mieszkania, niewielkie kolumny. Inżynierowie robią co mogą, aby sprostać oczekiwaniom audiofilów; a te dotyczą zarówno brzmienia, jak i estetycznego wyglądu urządzeń, które coraz częściej są ozdobą naszych mieszkań.

 

 

Pozornie prosty do rozwiązania problem bliskiego oryginałowi brzmienia staje się coraz bardziej zawiłą audiofilską zagadką. W tak zwanych złotych czasach audio zestawy głośnikowe wyglądały i brzmiały nieco inaczej. Dziś, na fali renesansu vintageowej estetyki, niektórzy producenci wracają do wysokoskutecznych zestawów głośnikowych, odbiegającej od wąskiego standardu obudowy oraz proponują wzmacniacze, które nie emanują zbędna mocą.

Amerykanin John DeVore tworzy swoje zestawy od prawie 20 lat. Serie: Gibbon i Orangutan zdobyły już serca zarówno miłośników audio, jak i recenzentów. Liczne nagrody, doskonałe opinie w prasie branżowej oraz niestandardowe podejście do koncepcji dźwięku pokazują jak można doskonale łączyć tradycję z nowoczesnością.