3. listopada naszym gościem specjalnym był Pan Yutaka Miura – inżynier w firmie AirTight, znanej wśród audiofilów z produkcji doskonałych wzmacniaczy lampowych, gramofonowych preampów oraz wkładek.

Zaprojektowane przez Atasushi Miura wzmacniacze firmy AirTight są dla wielu audiofilów wciąż wyznacznikiem referencji lampowego brzmienia. Tuż przed tegoroczną wystawą Audio Video Show 2018 postanowiliśmy przybliżyć historię marki, opowiedzieć nieco o tradycji i kierunkach rozwoju firmy. Na dwudniowym spotkaniu zaprezentowaliśmy nową wersję znanego z naszych wcześniejszych prezentacji, opartego o lampę 300B wzmacniacza ATM-300. Nasz gość prezentował także monofoniczną wkładkę gramofonową Opus-1, stereofoniczną PC-1 Supreme oraz referencyjny przedwzmacniacz gramofonowy ATE-3011. Swoją premierę będzie on miał w przyszłym roku, a to co go wyróżnia, to możliwość zastosowania krzywej korekcji innej niż RIAA, czego zalety doceniliśmy słuchając winylowych płyt z tal 40. i 50. XX wieku.

 

Współcześnie projektowane wzmacniacze marki AirTight nie odbiegająod konstrukcją i wyglądem klasycznych urządzeń lampowych. Przez pond 30 lat japończycy przyzwyczaili nas do pojmowania audio w tradycyjny sposób: elementy obudowy wciąż nawiązują do klasyki gatunku, a minimalistyczne kształty i precyzja wykonania nadal zachwycają wszystkich, którzy wierzą w lampową magię marki. Na przygotowanej przez nas prezentacji do dyspozycji gości oddaliśmy oprócz kompletu urządzeń AirTight wysokoskuteczne zestawy DeVore Fidelity Orangutan O/96 oraz tubowe Cessaro Wagner. Źródłem dla systemu był 2-ramienny gramofon Brinkmann Balance z dwoma wkładkami: stereo- i monofoniczną.

foto: wzmacniacz AirTight ATM-300R

 

Naszym drugim gościem był Pan Mieczysław Stoch – miłośnik płyt winylowych i właściciel jednej z największych w Polsce analogowej kolekcji. Pan Mieczysław znany jest również z warszawskiego sklepu Art Reco, którym kupić można zarówno współczesne jak i znacznie starsze wydawnictwa.

 

Yutaka Miura
Yutaka Miura jest synem Atasushi Miura, który jest założycielem firmy A&M Limited produkującej urządzenia marki Air Tight. Jego teść to słynny K. Yoshikawa, który w 1925 roku, wraz z T. Hayakawa stworzyli markę Luxman. Atsushi Miura poślubił w 1961 roku Mari Yoshikawę (najstarszą córkę pana Yoshikawy) i stał się tym samym częścią rodziny Luxman. Ojciec Pana Atasushi był jednym z inżynierów w Luxman Corporation. Na początku lat osiemdziesiątych Atsushi Miura, przeczuwając, że japońska branża audio zmierza w stronę tańszych i produkowanych masowo komponentów przejął kierownictwo nad firmą i ostatecznie powołał do życia markę, której produkty mamy przyjemnoś Państwu prezentować.

 

foto: Yutaka Miura prezentuje monofoniczną wkładkę AirTight