Meitner – czyli światowe rozwiązania EMM Labs w przystępnych cenach

Firma Meitner Audio został założona w roku 2011 aby uczynić światową technologię EMM Labs bardziej dostępną szerszej grupie melomanów. Meitner oferuje przetworniki cyfrowo analogowe w 2 wersjach: z wbudowanym napędem CD oraz bez niego. Z kolei EMM Labs produkuje sprzęt hi-end audio: odtwarzacze CD/SACD, napędy CD/SACD, przetworniki C/A oraz przedwzmacniacze i wzmacniacze mocy.

Historia firmy sięga roku 1998, kiedy to firma EMM Labs została założona w Calgary przez Eda Meitnera, zajmującego się wcześniej przetwarzaniem sygnałów analogowo/cyfrowych. EMM Labs uzyskała kontrakt Sony na zbudowanie systemu wysokiej klasy przetworników jako kluczowego elementu strategii koncernów Sony i Philips, mającego na celu wprowadzenie na rynek profesjonalny i konsumencki nowego formatu audio o nazwie Super Audio Compact Disc lub SACD.

U zarania strategii wprowadzenia na rynek formatu SACD, koncern Sony zdał sobie sprawę z konieczności posiadania najwyższej klasy przetworników A/C i C/A i w tym celu zwrócił się do Eda Meitnera z prośbą zaprojektowania pierwszego prototypu. Prace nad nowym urządzeniem zajęły Meitnerowi zaledwie 3 miesiące, w czasie których stworzył on pierwszy przetwornik 2-kanałowy formatu SACD, który następnie został poddany testom w najbardziej renomowanych studiach nagraniowych na całym świecie, przez grono uznanych producentów muzycznych i inżynierów dźwięku, często określanych mianem „Złotych Uszu” przemysłu muzycznego. Testy przeprowadzane były w sposób anonimowy, zaś przetworniki Meitnera uzyskały status najlepszych jakie przedstawiciele branży („Złote Uszy”) mieli okazje usłyszeć. Na tej podstawie Sony zamówiło partię 140 sztuk 2-kanałowych przetworników SACD i umieściło je w najbardziej renomowanych studiach na całym świecie. Rozstrzygającym czynnikiem w sukcesie nowego formatu SACD była decyzja koncernu Sony o rozszerzeniu kontraktu z firmą EMM Labs. Ed i jego zespół w EMM Labs sukcesywnie udoskonalał projekt i funkcjonalność przetworników, umieszczając je na rynku urządzeń konsumenckich klasy high-end. To pod wpływem tej technologii Sony i Philips były w stanie w następnych latach rozwijać bardziej przystępne cenowo systemy SACD przeznaczone na masowy rynek Audio.

Obecnie 8-kanałowy przetwornik EMM stanowi dla wielu studiów nagrań i masteringu poziom odniesienia i może w pełni współpracować z wieloma dostępnymi cyfrowymi stacjami roboczymi SACD, włączając w to urządzenia Merging Technologies Pyramix i Sadie. Niezrównana wierność brzmienia i funkcjonalność oraz wsparcie dla sygnałów 24bit/96kHz sprawiają że, przetworniki te używane są w wielu studiach przy produkcji płyt CD i DVD.

Przy okazji prac projektowych nad przetwornikami SACD, EMM Labs wyprodukował także jedyny w swoim rodzaju przedwzmacniacz oraz wielokanałowy przełącznik źródeł, zarówno dla celów demonstracyjnych jak i bezpośrednich porównań odsłuchowych. Ten unikalny projekt przedwzmacniacza pozwolił na dopasowanie poziomu sygnału pochodzącego z czterech niezależnych źródeł w sześciu kanałach audio z precyzją dotychczas niespotykaną w przemyśle audio. W ten sposób narodził się „Switchman”. Był on tak przezroczysty brzmieniowo, że wielu znawców i profesjonalistów uznało, że w najpełniejszy jak dotąd sposób realizuje w praktyce ideę „drutu ze wzmocnieniem”. W ciągu zaledwie kilku tygodni od momentu prezentacji, EMM zebrał 50 zamówień na urządzenia Switchman. Również Sony i Philips zamówiły znaczną ilość tych urządzeń celem wyposażenia wielu studiów masteringowych na całym świecie. Na bazie tego przedwzmacniacza powstały następne generacje przedwzmacniaczy EMM Labs.