Hansen Audio – wiedza zdobywana przez całe życie

Twórcy firmy Hansen Audio szczycą się tym, że zdobywają więdzę o audio przez całe życie… Bezustanne przesuwanie granic wiedzy o budowie nowych typów obudów, oraz najbardziej zaawansowanych przetworników zaowocowao podjęciem wyzwania do zbudowania najlepszych głośników świata. Skutek to sukces i żadnych kompromisów!

Kolumny głośnikowe Hansen Audio to owoc wielu lat intensywnych poszukiwań, badań i testów prowadzonych w Kanadzie przez założyciela firmy – Larsa Hansena. Dzięki dziesiątkom lat doświadczenia w projektowaniu i budowaniu głośników, Lars Hansen miał solidne podstawy do stworzenia i wprowadzenia na rynek nowej generacji kolumn głośnikowych. Wszystkie kolumny Hansen Audio budowane są ręcznie w Kanadzie, z ogromną dbałością o szczegóły i są wyposażone w zaprojektowane i zbudowane przez firmę głośniki. Wyjątkowe połączenie zaawansowanej myśli technicznej z filozofią bezkompromisowej jakości i czystości dźwięku, oraz pełnymi gracji, eleganckimi obudowami stanowi tajemnicę sukcesu głośników Hansen Audio. Słowa mogą jedynie w pewnym stopniu oddać wartość myśli technicznej oraz jakość wykonania, które sprawiają, że głośniki Hansen Audio są najlepsze z najlepszych. Jednakże tylko odsłuch może Państwu w pełni pokazać, jak wspaniałe są te kolumny.

Lars Hansen – kilka słów o założycielu firmy
Lars Hansen – założyciel i prezes firmy Hansen Audio – został entuzjastą audio już w wieku kilkunastu lat. Jego ówczesny system składał się z przedwzmacniacza i końcówki mocy firmy Dynaco, oraz z najwyższego modelu głośników tego producenta. „Już wtedy wpadłem” – wspomina Lars. Od tego czasu hobby stało się pasmem ciągłych ulepszeń. Jednym z upgradów były, wówczas nowe na rynku, głośniki Dahlquist DQ10. Zakochał się nich i został prawdziwym audiofilem. DQ10 obudziły w nim chęć projektowania i budowania własnych kolumn głośnikowych. Pierwsze kroki stawiał wprowadzając ulepszenia do tych, już przecież znakomitych, głośników. Gdy Lars ukończył studia na uniwersytecie, rozpoczął pogłębianie wiedzy o elektronice i akustyce. Kilka lat później zaprojektował kompletną linię kolumn głośnikowych. Były to produkty tzw. „popularne” i sprzedawano je pod marką Legacy, ale tamte głośniki nie mają nic wspólnego z produktami o tej nazwie sprzedawanymi obecnie. Powodzenie tego projektu pozwoliło Larsowi zdobyć niezbędna wiedzę i doświadczenie potrzebne do tworzenie kolumn najwyższej jakości. Nieco później Lars Hansen zaangażował się z sukcesami w działalność zawodową w przemyśle audio. W końcu jednak wrócił do swojej prawdziwej pasji – kolumn głośnikowych. Mógł tutaj wykorzystać olbrzymia wiedzę i doświadczenie. Przyjął stanowisko prezesa firmy Dahlquist – dzięki głośnikom DQ10, ówczesnego lidera rynku. To ta sama firma, która wiele lat wcześniej „zaraziła” Larsa jego pasją. W początkowych latach tego stulecia Lars zajął się zmianą profilu firmy Dahlquist z oferującej produkty popularne na firmę oferująca produkty znacznie wyższej klasy. Nadzorował projekt i wykonanie nowych DQ10. Jego wersja została zaprojektowana, wykonana i wyceniona tak, by stać się produktem absolutnie high-endowym. Reakcja ze strony zaproszonych na odsłuch w trakcie targów CES dystrybutorów i przedstawicieli była jednoznacznie pozytywna. Jednakże gdy okazało się, że firma nie jest gotowa przeznaczyć odpowiednich finansów na repozycjonowanie marki na rynku, Lars zdecydował się z nią rozstać. Natychmiast po opuszczeniu Dalquist, Lars rozpoczął proces zakładania firmy, która obecnie wytwarza wyłącznie najlepsze produkty – Hansen Audio.

Hansen Audio
W 2003 roku Lars Hansen stworzył listę założeń, które stały się podstawą działalności firmy. Oto ona:

  • Firma będzie produkować wyłącznie urządzenia najwyższej jakości.
  • Każdy model będzie najlepszy w swojej klasie.
  • Będą wykorzystywane najnowsze osiągnięcia naukowe.
  • Trzeba będzie wynaleźć materiały do budowy obudów, które wyznaczą nowe standardy w tej dziedzinie.
  • Zostaną zaprojektowane i zbudowane własne głośniki wykorzystujące egzotyczne materiały najwyższej jakości.
  • Wszystkie te elementy będę wytwarzane samodzielnie przez firmę.

… i tak narodziła się firma Hansen Audio. Na przestrzeni lat, które upłynęły od powstania firmy, Hansen Audio faktycznie wyznaczyło nowe standardy dotyczące zarówno budowy głośników, jak i przede wszystkim jakości oferowanego dźwięku.

 

Nasze obudowy nazwaliśmy „Graceful” (pełna gracji), „Organic” (organiczna) i „Elegant” (elegancka). Wszystkie obudowy są wykonane z własnego materiału kompozytowego firmy Hansen zwanego Composite Matrix. Nowy standard wyznaczony przez obudowy Hansen to całkowita soniczna „przeźroczystość”. Głośniki Hansen Audio są wyposażone w technologię Sound Wave Deformation Prevention (zapobieganie deformacji fali dźwiękowej).

 

Odsłuch kolumn głośnikowych Hansen stał się dla wielu audiofilów objawieniem. Co roku Hansen Audio otrzymuje liczne nagrody za swe produkty i osiągnięcia. Specjaliści z całego świata przyznają tym produktom rok w rok nagrodę „Best Sound” (Najlepszy dźwięk). Magazyn „Absolute Sound” przyznał Hansen Audio nagrody Editors’ Choice (wybór redakcji) i Golden Ear (Złote ucho). Magazyn „Stereophile „ przyznał Hansen Audio najwyższą ocenę wśród „rekomendowanych elementów systemów”. Audiophilia przyznała niezliczoną ilość „Star Component Awards” (nagród dla najlepszych komponentów systemów) – to ich najwyższa forma uznania. Zarówno A/V Guide jak i Positive Feedback uhonorowały firmę Hansen za „Best Sound” (Najlepszy dźwięk).

Budowa – głośniki i zwrotnice
Praca Hansen Audio zaczęła się od stworzenia materiału wykorzystywanego w membranach przetworników nisko- i średniotonowych. Są one produkowane z kilku różnych materiałów, jako 3-warstwowe, każda ma inny skład. W efekcie otrzymujemy najlepsze zapobieganie deformacji fali dźwiękowej (Sound Wave Deformation Prevention), jakie na dziś istnieje w technologii budowy głośników. Dzięki zastosowaniu tej technologii otrzymujemy obojętny sonicznie materiał kompozytowy typu sandwich, nie mający żadnej sygnatury dźwiękowej, a dzięki temu absolutnie neutralny dla dźwięku. Membrana przytwierdzona jest za pomocą precyzyjnie wykonanych gumowych zawieszeń do specjalnych, zaprojektowanych przez firmę Hansen obudów. Do perfekcyjnie zawieszonych membran dołączony jest niezwykle potężny napęd, który zapewnia najszybszy atak, najszybsze cofanie membrany i najlepszą możliwą kontrolę.

Dzięki temu, że wszystkie elementy projektowane i produkowane są według autorkich koncepcji, przetworniki projektowane są indywidualnie do każdej z aplikacji. W efekcie uniknięto problemów związanych z używaniem tweeterów ze standardowej produkcji, czy też modyfikowanych, które nie są idealnie sparowane. Zwrotnice nie muszą dzięki temu być używane do „naprawiania” czegokolwiek. Jedynym zadaniem zwrotnicy jest alokacja właściwych częstotliwości do poszczególnych głośników. Każdy głośnik może z łatwością operować do dwóch oktaw poza punktami odcięcia i to zarówno poza górnym jak i dolnym punktem! Dlatego, zbudowane z najwyższej jakości komponentów zwrotnice, są zwrotnicami pierwszego rzędu. To, najbardziej pożądane przez audiofilów, rozwiązanie jest rzadko używane przez producentów, ponieważ powoduje „przeciążenie” głośników. Głośniki Hansen Audio są w stanie sprostać tym wymaganiom bez większego problemu. We wszystkich zwrotnicach stosowane są wyłącznie srebrne luty i montaż typu punkt-punkt – zapewnia to najwyższą jakość dźwięku.

Każdy aspekt każdego głośnika i każdej zwrotnicy obrazuje najnowsze osiągnięcia naukowe i jest starannie zaprojektowany by być najlepszym. A wszystko to pozwala osiągnąć najczystszy, możliwy dźwięk.

Obudowy
Po stworzeniu najlepszych głośników i zwrotnic Lars Hansen zajął się wdrażaniem w życie swoich pomysłów dotyczących obudowy idealnej. To zadanie jest być może najważniejszym elementem niezbędnym do uzyskania ostatecznej jakości w reprodukcji dźwięku. Na pewno jest też najtrudniejszym. By uczynić rzecz jeszcze trudniejszą założono dodatkowo, że obudowy muszą być również pięknymi „dziełami sztuki”. Skonsultowano się z uznaną projektantką, która przedstawiła swoje eleganckie koncepce, które następnie perfekcyjne zaadaptowoano od strony sonicznej i akustycznej. Jedynym sposobem rozwiązania problemu osiągnięcia odpowiednich parametrów dźwiękowych była rezygnacja z tradycyjnej metody budowania obudów z paneli. Obudowy musiały być w stanie całkowicie „zejść z drogi” dźwiękowi emitowanemu z głośników, musiały ponadto zachować spójność rozpraszania fal dźwiękowych oraz być zgodne fazowo zarówno akustycznie jak i elektrycznie. Gdy już akustycznie poprawne, eleganckie kształty każdej kolumny były gotowe, należało tylko wyprodukować odpowiednie formy precyzyjnie oddające całość projektu.

Gdy formy były gotowe pozostało „jedynie” wynaleźć odpowiedni materiał, z którego powstawałyby obudowy. Materiał musiał być twardszy niż tradycyjnie stosowane drewno. Musiał być również mocniejszy i bardziej trwały. A co najważniejsze – materiał musiał być obojętny w przeciwieństwie do drewna. To oznaczało, że Hans Larsen musiał wynaleźć zupełnie nowe tworzywo. Po wielu miesiącach wytężonej pracy, zaangażowaniu wielu ekspertów z różnych dziedzin, Hansen odniósł sukces. Materiał nazwany Hansen Composite Matrix jest wynikiem długich i kosztownych badań. Materiał składa się z wielu warstw. Każda warstwa składa się z wielu różnych komponentów. Każda warstwa ma różne właściwości. Hansen Composite Matrix spełnia wszystkie założenia dotyczące zakładanych parametrów sonicznych. W ten sposób został ustanowiony nowy standard.

Dzięki użyciu eleganckich form każda warstwa materiału Hansen Composite Matrix jest dodawana ręcznie aż do osiągnięcia właściwej grubości danej warstwy. Ten etap tworzenia obudowy jest niezwykle pracochłonny, ale dzięki temu końcowym efektem jest obudowa doskonała.

Hansen Audio Cloaking Device
Materiał Hansen Composite Matrix, stworzony i ekskluzywnie używany przez Hansen Audio, wyznaczył nowy standard w dziedzinie budowy obudów głośnikowych. Hansen Audio zdołał jeszcze ulepszyć ten „punkt odniesienia” poprzez dodanie „CLOAKING DEVICE” – wewnętrznej, czwartej warstwy w Matrixie. Jeszcze bardziej obniżyła ona poziom zniekształceń. Obudowy Hansen Audio nie są częścią dźwiękowego równania. Obudowy, które są niesłyszalne, nie wpływają nawet w najmniejszym stopniu na dźwięk, sprawiają, że supremacja kolumn Hansena jest jeszcze bardziej oczywista. Dzięki użyciu technologii Sound Wave Deformation Prevention, w połączeniu z „Cloaking Device”, ustanowiona została nowa definicja „niskiego poziomu zniekształceń”.

Zwrotnica V2 DAT (Driver Assimilation Technology)
Wraz z pojawieniem się „Cloaking Device” i obniżeniem poziomu zniekształceń, jakakolwiek sygnatura dźwiękowa, któregokolwiek elementu zwrotnicy staje się bardziej słyszalna. Wprowadzenie nowej ulepszonej zwrotnicy „V2 DAT” spowodowało zniknięcie kolejnej zasłony utrudniającej oddanie barwy instrumentów, niuansów ludzkiego głosu oraz emocji zawartych w muzyce. Produkty Hansen Audio podniosły poprzeczkę na zupełnie nowy poziom. Magiczne doświadczenie słuchania nagranej muzyki stało się mniej „sztuczne”.

Wykończenie
Na samym końcu obudowy otrzymują swoje piękne wykończenie. To proces składający się z wielu etapów: cztery warstwy materiału podstawowego, następnie dodatkowe warstwy najwyższej jakości lakieru, na na końcu kolejne warstwy bezbarwnej powłoki. Staranne, dokładne polerowanie dopełnia całą procedurę. W rezultacie otrzymujemy produkt, który dorównuje jakością najbardziej wyszukanym wykończeniom z branży samochodowej. Pomimo, iż każdy aspekt projektu i budowy kolumn Hansen Audio to osiągnięcie z pogranicza możliwości współczesnej technologii, każdy gotowy produkt jest jeszcze dokładnie mierzony i testowany, by mieć pewność, że spełnia ustanowione standardy. Wszystkie kolumny głośnikowe Hansen Audio są dostępne w srebrnej i czarnej wersji kolorystycznej. Wszystkie modele są wyposażone w maskownice (zalecane jest ich zdejmowanie przed odsłuchem).