Inne modele

Producent: Verictum

Model: Verictum Cogitari

Typ: Akcesoria / Listwy i kondycjonery


Opis

Cogitari – listwa zasilająca

Listwa zasilająca – podstawowy element systemu audio

Cogitari jest produktem, który stanowi podstawę systemów zasilania wysokiej klasy sprzętów audio high – end. W tym celu firma Verictum zbudowała listwę o doskonałych parametrach sonicznych. Wykorzystano w niej efektywni pasywne filtrowanie zakłóceń EMI/RFI. Listwa sieciowa Cogitari to nie tylko  obudowa, gniazda, okablowanie. Według wielu to przepis na prosty produkt.  Mogłoby się wydawać, że prawie każdy amator mógłby go wykonać, jednak na pewnym poziomie nie jest to możliwe.

Cogitari posiada specjalnie zaprojektowany i dostrojony dla niej paswyny  filtr EMI/RFI. Filtr znajduje się wewnątrz  dolnej części obudowy, zajmuje on całą powierzchnię podstawy listwy, pod gniazdami i jest trwale zalany w  żywicy. Waga  filtru wraz z zalewą to ok 3 kg ! Zalewa żywiczna jest dobrana rónież w taki sposób, aby pełnić pełnoprawną rolę antywibracyjną. Przy projektowaniu jednym z istotnych elementów, na który należało zwrócić szczególną uwagę były obudowa i jej rezonanse, łącznie z jej interakcją z podłożem. Są one ściśle określone, wypracowane empirycznie i dobrane wyłącznie dla projektu listwy Cogitari. Rozwiązania te decydują o cechach samej obudowy. Nie są one widoczne „gołym okiem”, a są niezwykle ważne dla dźwięku i późniejszego uzyskania optymalnego  efektu synergii.

Na etapie procesu produkcji drewno jest selekcjonowane i doprowadzone do wymaganej wilgotności. Krytycznym komponentem jest też zastosowany specjalistyczny rodzaj kleju. Specyfika kleju nadaje obudowie potrzebną odpowiednią sztywność podczas procesu łączenia drewna pod prasą. Na koniec obudowa jest lakierowana specjalnym lakierem. W taki sposób przygotowana obudowa uzyskuje pożądane cechy. Cechy te są na tyle kluczowe, że decydują później o walorach dźwiękowych i tworzą synergię w powiązaniu z innymi naszymi rozwiązaniami. To jest tylko jeden aspekt, ale są jeszcze inne.

Kolejnymi  kluczowymi elementami budowy Cogitari są:

  • okablowanie przewodami Verictum ze srebrnego przewodnika pokrytego 24K złotem o specyfikowanej metalurgii, kriogenizowanego w procesie dobranym indywidualnie dla tej konkretnej listwy oraz ręcznie polerowanego
  • listwy połączeniowe (szyny) i śruby mocujące są wyżarzane i doprowadzane do specyfikowanej przez nas twardości, następnie srebrzone konkretną grubością czystego srebra, a potem jeszcze kriogenizowane w tym samym procesie, razem z przewodnikiem, a na końcu polerowane
  • dobrana i taka sama długość przewodów doprowadzających do gniazd
  • układ  połączeń w gwiazdę

Są to podstawowe i niezbędne składowe techniczne naszej listwy. Jednakże równie ważne, jeśli nie najważniejsze, jest przemyślane „strojenie”. Na to potrzebowaliśmy sporo czasu. Opracowanie Cogitari zajęło nam wiele miesięcy: wyboru komponentów, weryfikacji, dostrajania, odsłuchów w wielu różnych systemach, z różnym okablowaniem. Aby dobrać, dopracować i optymalnie zestroić końcowo wszystkie elementy składające się na listwę, wzięliśmy pod uwagę również wszystkie możliwe zmienne i „ustawiliśmy” je ze sobą w ramach doskonale dopracowanego sonicznie produktu high-end, który oddajemy w Państwa ręce.

Ważne! W kablu zasilającym łączącym gniazdo ścienne z listwą  należy bezwzględnie mieć ustaloną fazę we wtyku IEC (patrząc na wtyk od czoła)  tak jak na poniższym zdjęciu:


Recenzja

Verictum Cogitari

Wojciech Pacuła - HiFidelity, 2016-12

"Z listwą Verictum mamy (...) poczucie – tego, że wszystko jest „właściwe” i na swoim miejscu, że to bardzo naturalny dźwięk. Jej konstruktorzy dążyli, tak to słyszę, do tego, aby włączone do niej urządzenia pokazywały tę lepszą twarz nagrań, lepszą stronę „świata przedstawionego”."